Pytnie o prolaktynę.

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 20)
 • Autor
  Wpisy
 • #19090

  riiba

  Zadzwoniłam się dowiedzieć o poziom prolaktyny.
  Mam 616 , a pani w laborce powiedziała mi, że norma jest od 59 do 619. Wychodzi na to, że mieszczę się w normie, tak?
  Ja mam podejrzenia, że może ten wysoki wynik to efekt stresu, jaki miałam dzień przed badaniem. Jak sądzicie? To niepokojący wynik, czy nie?
  Z gory dzięki za odpowiedzi.

  Marysia zwana riibą

  #267506

  Anonim

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  jeśli babeczka w lab mówi że w normie to bym jej uwierzyła i się tym więcej nie zajmowała, życzę Ci szybciutko owocnych starań, trzymaj się zdrowo, pa!

  agapa
  moje temperaturki  #267507

  Anonim

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  Rybko! Prolaktyna jest niezmiernie ważną sprawą ! To nie jest zbyt zadowalający wynik. Im niższa prolaktyna tym lepiej. Zbyt wysoki poziom prolaktyny zaburza procesy związane z jajeczkowaniem i dojrzewaniem pęcherzyka a tym samym nie może dojść do zapłodnienia, mimo iż inne wyniki być może masz w porządku. Sprawdź pozim TSH. Ja sama podwyższony poziom prolaktyny przeszłam i wcale nie był zatrważająco wysoki a mimo to nic nie wychodziło. Powodzenia Groszek.

  #267508

  igaaga

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  Marysiu
  Nie lekceważ prolaktyny. Ja cały czas z nia walcze. Za wysoka przeszkadza w „naszych” planach. Lepiej pokaż ten wynik swojemu ginowi.
  Pozdr.

  Edek

  #267509

  riiba

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  Dzięki za rady. Dziś dzwonię do gina i porozmawiam z nim o o tych wynikach. Już się martwię…

  Pozdrawiam Was wszystkie!

  Marysia zwana riibą

  #267510

  cindy

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  o jej…chciałabym jakoś pomóc , ale nie umiem….ja nawet nie wiem co to prolaktyna!!!! ale mi wstyd!!! czy to potrzebne badanie?czy każda starająca sie powinna je wykonać? mój gin jakoś chyba zapomniał mi o tym wspomnieć wrrr….

  SYLWIA ZAWSZE UŚMIECHNIĘTA STARAJĄCA SIĘ  #267511

  agustek

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  Gdzie robi sie takie badania prolaktyny. Ile kosztuje, ile się czeka na wyniki oraz jak się to bada.

  Aga

  #267512

  riiba

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  Ja to robiłam w klinice niepłodności, do której chodzimy. Badanie jest z krwi. Niestety, j Ci ceny nie podam, bo razem z tym hormonem robiłam jeszcze inny, ale może ktoś będzie wiedział. Co do czekania, też nie wiem, bo ja zadzwoniłam po paru dobrych dniach, żeby się dowiedzieć…
  Pozdrawiam.

  Marysia zwana riibą

  #267513

  riiba

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  wiem, że za wysoka komplikuje sprawy, czy bierze się jakieś leki n to, zeby to obniżyć??

  Marysia zwana riibą

  #267514

  riiba

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  To ważny hormon. On może kiedy jest za wysoki może przeszkdzać w zajściu w ciążę.
  Myślę, że robi się jego poziom, kiedy są problemy, wtedy bada się, co i jak blokuje.

  Marysia zwana riibą  #267515

  joannag

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  Marysiu – nie mam pojęcia, czy to za dużo, czy nie… normy, które znalazłam, są chyba w innych jednostkach, ale jakby co to sobie zobacz tu :
  [/url]
  pisz co Ci lekarz powiedział i nie martw się!

  pozdr.
  Aśka

  #267516

  riiba

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  mnie się to nie otwiera buuu:(

  a z lekarzem będę rozmawiać w godzinach 15-16, wiec nie wiem, czy jeszcze ktoś przeczyta o tym,
  miłego weekendu!

  Marysia zwana riibą

  Edited by riiba on 2003/06/18 10:57.  #267517

  joannag

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  o, buuuuuuuuuu mi też się długo nie otwierało, ale spróbuję przekopiować:
  Prolaktyna

  rolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową, który reguluje proces laktacji u kobiet w okresie poporodowym oraz moduluje czynność gonad.
  Materiał biologiczny

  Krew

  Wartości prawidłowe

  Prawidłowe stężenie prolaktyny w surowicy krwi wynosi:

  u kobiet
  – faza folikulinowa niższe niż 23 µg/l
  – faa luteinowa niższe niż 40 µg/l
  – w ciąży do 400 µg/l w III trymestrze
  u mężczzn niższe niż 20 µg/l
  Wartości obniżone

  Zmniejszenie stężenia prolaktyny ( hiperprolaktynemia ) u kobiet może być spowodowane:

  zniszczeniem przysadki mózgowej przez uraz, stan zapalny, zmiany zwyrodnieniowe, nowotwory
  wrodzoym lub nabytym defektem syntezy prolaktyny
  przyjmowaniem leków dopaminergicznych (lewodopa, bromokryptyna), glikokortykosteroidów, apomorfiny, witaminy B6 w dużych dawkach
  Wartości podwyższone

  Zwiększenie stężenia prolaktyny u kobiet może być spowodowane:

  uszkodzeniem funkcji podwzgórza przez stany zapalne, nowotwory, urazy
  uszkodzeniem przysadki mózgowej
  przyjmowaniem leków działających antagonistycznie na receptory dopaminergiczne, leków psychotropowych, leków antydepresyjnych
  pierwotną niedoczynnością tarczycy
  gruczolakiem ( prolactinoma ) lub mikrogruczolakami przysadki mózgowej produkującymi prolatkynę

  i jeszcze to znalazłam:
  Prolaktyna

  Kiedy przychodzi dzień wizyty lekarskiej wiele kobiet usłyszy wśród zalecanych do przeprowadzenia badań laboratoryjnych termin – prolaktyna. Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez gruczoł przysadki i jest odpowiedzialna w organizmie kobiety za stymulację i rozwój gruczołu piersiowego, inicjację i podtrzymywanie laktacji w okresie karmienia dziecka oraz za podtrzymywanie działania ciałka żółtego po owulacji, przez co wpływa na produkcję hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu). Jej stężenie zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, ciąży, pory dnia, stresów, stosowania leków czy współistnienia innych chorób.
  Coraz częściej lekarze obserwują wśród kobiet niepokojące symptomy zaburzeń w wydzielaniu prolaktyny. Podwyższony poziom prolaktyny objawia się nieprawidłowościami w funkcjonowaniu gruczołów płciowych, co wywołuje zaburzenia w miesiączkowaniu, brak owulacji, a w konsekwencji może prowadzić do niepłodności. W praktyce lekarskiej znaczącą wskazówką do zbadania stężenia prolaktyny jest również samoistne pojawienie się wydzieliny mlecznej z piersi tzw. mlekotok u kobiet nie karmiących i nie w ciąży.
  We współczesnym świecie to stres zaczyna gromadzić swoje żniwo wśród aktywnych zawodowo kobiet, które z racji pełnionych funkcji są stale narażone na czynniki stresogenne. Mogą nimi być nie tylko napięcia w relacjach zawodowych czy rodzinnych, lecz także z pozoru niewinne sytuacje, np. gimnastyka korzystnie relaksuje nas po pracy, jednak kiedy niewytrenowane ciało poddamy torturom w fitness clubie stanie się to dla organizmu nadmiernym obciążeniem. Konsekwencją takiej sytuacji jest pobudzenie układu hormonalnego, co objawia się zwiększeniem wydzielania substancji powodujących m. in. przyśpieszenie akcji serca, zwiększenie częstości oddechu, zmniejszenie wrażliwości na ból, co przygotowuje nasz organizm do podjęcia działania. Zwiększone wydzielanie dotyczy również i prolaktyny, a przy przedłużonym działaniu bodźców stresogennych powoduje przewlekle podwyższony jej poziom.
  U wielu kobiet wysoki poziom prolaktyny przyczynia się do nasilenia objawów tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym wpisane są w naturę kobiety, jednak jeżeli dochodzi do obrzęku i bolesności piersi, bólów głowy, nudności oraz stanów przygnębienia, aż do depresji włącznie mamy do czynienia z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jeżeli opisany stan pojawia się przez kilka kolejnych cykli należy skorzystać z konsultacji lekarza ginekologa tym bardziej, że za występowanie powyższych objawów mogą być odpowiedzialne i inne hormony. Przykładem może być wspomniane uczucie bolesności i obrzęk piersi, do czego przyczyniają się również zaburzenia wydzielania jednego z hormonów płciowych – progesteronu. W drugiej połowie cyklu miesiączkowego stężenie progesteronu wzrasta. Jeżeli dochodzi do zaburzeń w jego wydzielaniu, jednym z objawów jest właśnie wstrzymywanie płynów w piersiach i ich nadwrażliwość. Badania diagnostyczne (USG, mammografia) wykonane w tym okresie są mało wiarygodne, dlatego też powinno się je wykonywać tylko w pierwszej połowie cyklu.
  Zmiany w strukturze tkanki oraz w wielkości piersi, jakie zachodzą pod wpływem działania prolaktyny, mogą sporadycznie prowadzić do patologii takich jak zwłóknienia czy guzy. Badania naukowe przeprowadzone w ostatnich latach w USA dowodzą, że prolaktyna w niektórych sytuacjach może stymulować rozwój nowotworu piersi. Jednocześnie w okresie ciąży, kiedy to stężenie prolaktyny jak i innych hormonów jest naturalnie podwyższone, nie dochodzi do wzbudzania wzrostu nowotworu. Przypuszcza się, że to wysokie wartości progesteronu wpływają ochronnie na tkankę gruczołu piersiowego.
  Profilaktyka opisanych zaburzeń nie jest trudna do wprowadzenia w życie. Każda kobieta powinna pamiętać o poddaniu się corocznemu badaniu ginekologicznemu, a w przypadku zaobserwowania zaburzeń miesiączkowania bądź też nieprawidłowości w budowie piersi powinna bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, aby skonsultować swoje niepokoje. Trzeba jednak pamiętać, że jednorazowe stwierdzenie wysokiego stężenia prolaktyny we krwi musi być powtórnie zweryfikowane, gdyż nawet sam fakt pobierania krwi może wywołać stan podenerwowania, który doprowadzi do tymczasowego podniesienia poziomu hormonu i zniekształcenia wyników badania. Niemniej ważna w profilaktyce jest również higiena zdrowia psychicznego, co jest naszą inwestycją w przyszłość, aby jak najdłużej czerpać radość z bycia zdrowa kobietą.

  i jeszzce to: zobacz na ostatnie zdanie!!!
  Hormony przysadki
  artykuł lek. med. Barbary Zalewskiej z Warszawskiego Centrum Osteoporozy „Osteomed”

  Przysadka mózgowa jest niewielkim gruczołem dokrewnym mieszczącym się wewnątrz czaszki, w tzw. siodełku tureckim. Ważąc zaledwie 0,5-0,8 g, pełni ona kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Przysadka mózgowa składa się z części nerwowej i części gruczołowej, która stanowi 70% masy gruczołu.

  Wydziela ona kilka hormonów wpływających na czynności całego organizmu lub regulujących funkcjonowanie innych gruczołów dokrewnych.

  Aktywność wewnątrzwydzielnicza przysadki jest sterowana potrzebami organizmu i pozostaje pod kontrolą centralnego układu nerwowego. Część hormonów przysadkowych jest wydzielana pod wpływem hormonów uwalniających, produkowanych przez część mózgu zwaną podwzgórzem.

  Przysadka mózgowa wydziela siedem dobrze poznanych hormonów: hormon wzrostu, hormon tyreotropowy, hormon kortykotropowy, hormon dojrzewania pęcherzyków, hormon luteinizujący, prolaktynę i hormon melanotropowy.

  Hormon wzrostu

  Przysadka wydziela substancję pobudzającą wzrost, zwaną hormonem wzrostu lub somatotropiną (GH od ang. growth hormone lub STH od ang. somatotropic hormone).

  Hormon wzrostu pobudza wzrost u dzieci, a ponadto wywiera wpływ na gospodarkę białkową, tłuszczową i węglowodanową organizmu. Pobudza przyswajanie aminokwasów i zwiększa syntezę białka.

  Nadmierne wydzielanie somatotropiny w okresie wzrostu prowadzi do tzw. gigantyzmu (bardzo wysoki wzrost – powyżej 200 cm u mężczyzn i 190 cm u kobiet), a u osób dorosłych do akromegalii (powiększenie rąk, stóp i części kostnych twarzy, z charakterystycznym uwydatnieniem żuchwy i „pogrubieniem” rysów twarzy).

  Niedobór hormonu wzrostu u dzieci prowadzi do karłowatości przysadkowej.

  Hormon tyreotropowy

  Hormon tyreotropowy (tyreotropina – TSH od ang. thyroid stimulating hormone) działa przede wszystkim na tarczycę, wywołując jej powiększenie, zwiększone unaczynienie i pobudzenie wytwarzania oraz uwalniania do krwi hormonów tarczycowych.

  Pomiędzy tarczycą a komórkami przysadki wytwarzającymi tyreotropinę istnieje tzw. ujemne sprzężenie zwrotne. Polega ono na tym, że nadmiar hormonów tarczycy blokuje wytwarzanie w przysadce TSH, natomiast niedobór hormonów tarczycy powoduje wzrost wydzielania TSH.

  Osoby leczące się z powodu nadczynności lub niedoczynności tarczycy wiedzą, jak ważne dla oceny skuteczności leczenia jest oznaczenie we krwi poziomu tyreotropiny.

  Jeżeli ktoś z nadczynnością tarczycy ma w trakcie leczenia bardzo niski poziom TSH, oznacza to, że nadczynność tarczycy nie została jeszcze opanowana (przysadka mózgowa jest „zablokowana” przez nadmiar hormonów tarczycowych).

  Poziom TSH mieszczący się w granicach normy oznacza, że u pacjenta osiągnięto normalizację funkcji tarczycy.

  Osoby z niedoczynnością tarczycy mają bardzo wysoki poziom TSH we krwi, przysadka mózgowa bowiem „usiłuje wymusić” wytwarzanie przez tarczycę większej ilości hormonów, produkuje więc dużo hormonu tyreotropowego.

  Patologia przysadki mózgowej może prowadzić do dysfunkcji tarczycy: brak lub niedobór TSH prowadzi do niedoczynności tarczycy, nadmiar – do jej nadczynności.

  Sprzężenie zwrotne jest w tych stanach zaburzone i funkcja przysadki nie jest sterowana poziomem hormonów tarczycowych, tarczyca natomiast jest uzależniona od nadmiaru TSH (nadczynność przysadkowa tarczycy) lub niedoboru tyreotropiny (niedoczynność przysadkowa tarczycy).

  Hormon kortykotropowy

  Hormon kortykotropowy (ACTH od ang. adrenocorticotropic hormone) oddziałuje na korę nadnerczy, stymulując ją do wydzielania hormonów. W razie niedoboru ACTH dochodzi do groźnej dla życia niedoczynności kory nadnerczy. Nadmiar ACTH prowadzi do nadczynności kory nadnerczy (tzw. choroba Cushinga).

  Gonadotropiny

  Przysadka mózgowa wytwarza trzy rodzaje hormonów wpływających na funkcję narządów płciowych (hormonów gonadotropowych):

  1) folitropinę (folikulostymulina, FSH od ang. follicle-stimulating hormone), hormon, który u kobiet pobudza dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach i wzmaga wytwarzanie estrogenów, natomiast u mężczyzn powoduje powiększenie cewek nasiennych i pobudza wytwarzanie plemników,

  2) hormon luteinizujący (LH), który u kobiet pobudza jajeczkowanie (owulację), natomiast u mężczyzn stymuluje wydzielanie testosteronu w jądrach.

  Poziom FSH i LH u kobiet zmienia się w czasie cyklu miesięcznego. U mężczyzn wydzielanie gonadotropin utrzymuje się na stałym poziomie.

  W przypadku uszkodzenia gruczołów płciowych (jajników u kobiet, jąder u mężczyzn) poziom hormonów gonadotropowych we krwi jest podwyższony.

  Niedomoga przysadki w zakresie wydzielania gonadotropin prowadzi wtórnie do hipogonadyzmu, czyli niedostatecznej funkcji jajników czy jąder.

  3) prolaktynę, czyli hormon laktogenny, wpływający na rozpoczęcie i podtrzymanie laktacji u ssaków.

  U ludzi w warunkach fizjologicznych wysoki poziom prolaktyny jest charakterystyczny dla ciąży i okresu karmienia.

  Hormon melanotropowy

  Hormon melanotropowy (MSH od ang. melanocyte stimulating hormone) wpływa na czynność melanocytów (czyli komórek barwnikowych), powodując zwiększenie się ziarnistości melaniny i wzrost zabarwienia skóry.

  Zaburzenia i leczenie

  Choroby przysadki mózgowej to jej niedoczynność (wrodzona lub spowodowana jej zniszczeniem, najczęściej w przebiegu powikłań okołoporodowych prowadzących do zakrzepów w naczyniach przysadki) oraz nadczynność (najczęściej w przypadku rozrostu hormonalnie czynnych guzów przysadki).

  Objawy niedoczynności lub nadczynności tego gruczołu zależą od tego, jaki rodzaj zaburzeń hormonalnych dominuje w obrazie klinicznym.

  Leczenie przysadkowej niedoczynności gruczołów dokrewnych polega najczęściej na podawaniu hormonów (tzw. substytucja hormonalna) zastępujących brakujące hormony gruczołów, które nie są stymulowane przez niewydolną przysadkę.

  I tak np. w razie wystąpienia objawów niedoczynności tarczycy wskutek braku przysadkowego TSH, leczenie polega na podawaniu hormonów tarczycowych (głównie L-tyroksyny). W razie niedomogi kory nadnerczy wtórnej wobec braku ACTH pacjent otrzymuje substytucję hormonów nadnerczowych (hydrocortison).

  Złożone zaburzenia hormonalne spowodowane rozległym uszkodzeniem przysadki mózgowej wymagają podawania kilku hormonów w celu skorygowania wszystkich zaburzeń.

  Leczenie nadczynności przysadki spowodowanej obecnością guzów wytwarzających hormony przysadkowe jest najczęściej operacyjne i polega na usunięciu guza.

  W przypadku nadmiernego wytwarzania przez przysadkę prolaktyny może wystarczyć leczenie farmakologiczne – podawanie bromokryptyny.

  pozdr.
  Aśka

  #267518

  riiba

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  Dziękuję Ci Asiu, a więc jeśli dobrze zrozumiałam mogę mieć guza mózgu lub, co jest chyba bardziej prawdopodobne, długotrwały stres i to , jak wiesz sama jest prawdą. To , co wam opowiadałam na spotkaniu, to nie tylko żarty do pośmiania się, to większy problem, który muszę chyba rozwiązać, inaczej pewnego dnia trafię na odział zamknięty. Jak widzisz, obecnie jestem w wisielczym nastroju.
  Papatki.

  Marysia zwana riibą

  #267519

  joannag

  Re: Pytnie o prolaktynę.

  na razie myśl pozytywnie i będzie dobrze – bo niby jak ma być?!?!?!?!!!
  ściskam Cię bardzo mocno! i zjedz sobie kawałek czekolady – tylko koniecznie takiej którą najbardzej lubisz! – dobrze robi na stres!!!!
  smacznego
  a problemy są po to, żeby je rozwiązywać!

  pozdr.
  Aśka

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 20)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close