Refluks?

Postów wyświetlanych: 8 - od 1 do 8 (wszystkich: 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #89756

  aga72

  Mój Szymonek ma 2 i pół miesiąca i od tygodnia mamy taka sytuację . Najczęściej po jedzeniu słychać takie bluknięcie w żołądku a potem też jakby z żołądka wychodzi mnóstwo śliny. Niestety kiedy pierwszy raz się to zdarzyło o mało co by sie nie udusił-horror!!!

  Aga i Kuba (19.02.2002)

  #1484272

  chilli

  Re: Refluks?

  nie odbity prawidłowo.

  Leon  #1484273

  zoska25

  Re: Refluks?

  niekoniecznie refluks, ale wykluczyć też go nie można. Typowe objawy refluksu to: czkawka, częste kichanie (tak tak!) ulewanie nawet po 2-3 godz od posiłku, bulgotanie w przełyku, częste połykanie śliny.
  obserwuj malucha i w razie biedy leć do gastroenterologa. Ogromna większość pediatrów bagatelizuje ten problem a nieleczony refluks może mieć straszne skutki, z rakiem przełyku włącznie. Leczenie też jest proste i raczej mało kosztowne. Mój Jędrek ma to juz za sobą, prawie.. 🙂

  pozdrawiam
  zośka25 z Jędrusiem 19 m-cy

  #1484274

  renia-s

  Re: Refluks?

  No to mi dałaś do myślenia…

  Moja mała ma te wszystkie objawy co opisałaś tj. czkawkę, kichanie, ulewanie, połykanie śliny. Jedynie bulgotania w żołądku nie zauważyłam. Czy mam już panikować? Wygląda na zdrowe i wesołe dziecko, a wszystkie te objawy są normalne u niemowląt. Do czkawki ma po prostu skłonności – miała już nawet w brzuchu. Kichać musi, bo tak sobie oczyszcza nosek. Ulewanie – normalne nawet do 6 m-ca a czasem nawet dłużej. A ślinę połyka, bo od jakiegoś już czasu się bardzo ślini (może już ząbki???) i czasami w trakcie zabawy się zaksztusi, jak zbyt energicznie wymachuje do zabawek.

  Piszę to, bo wiele matek może się tak jak ja przestraszyć, ale to chyba nie jedyne objawy. Akurat te są normalne u takich maluchów.

  Renia &

  #1484275

  zoska25

  Re: Refluks?

  jasne że wszystko to jest normalne u niemowląt, ale ważna jest częstotliwość występowania tych objawów. Jeśli dziecko ma czkawkę raz na kilka dni to ok, mój Jędrek miał 3 -4 razy na dobę, czasem też podczas snu. Jeśli kicha sporadycznie, to tez dobrze, kichać przecież musi:), Jędrek kichał 2-3 razy po każdym posiłku. Jeśli ulewa kilka minut po jedzeniu to wini się złe odbicie ale jeśli ulewa 3 godziny po to wybacz… Jędrek nie ulewał, zdarzyło mu się 3-4 razy w życiu.
  Poza tym, miałam na myśli bulgotki w przełyku, nie w żołądku.
  Połykanie śliny piszesz… ja tam nie wiedziałam co moje dziecko połyka, czy była to ślina czy jednak mleczko. Lekarz stwierdził że mleko bo po serii połknięć „na pusto” u nasady języka był biały nalot – czyli zdenaturowane białko mleka.

  Nie jestem lekarzem, nie będę dopatrywać się objawów refluksu u żadnego dziecka, piszę tylko, jak było u nas. A najlepszym dowodem na to, że choroba była prawidłowo zdiagnozowana jest to, że po 2-3 dniach podawania leków objawy zaczęły ustępować. Jędrek zaczął spać po klika ładnych godzin i jeść jak przeciętne niemowlę- co kilka godzin ale do syta, a przedtem jadał najdalej co pół godziny ale po troszku. To dopiero była męczarnia, i dla mnie i dla niego.

  pozdrawiam
  zośka25 z Jędrusiem 19 m-cy

  #1484276

  renia-s

  Re: Refluks?

  Dalej wszystko to co piszesz pasuje jak ulał do mojej małej. Bo ma często czkawkę, często kicha, często jej się ulewa nawet i 3 godz. po ostatnim posiłku.

  Napisałam to, bo (powtarzam się) może być tak, że niektóre mamy mogą spanikować, ale skoro z dzieckiem jest wszystko ok (dobrze nabiera wagi, jest pogodne itp.) to szkoda nerwów.

  Dobrze, że podałaś kolejne szczegóły, bo i ja zaczęłam się początkowo dopatrywać choroby – niepotrzebnie.

  Renia &  #1484277

  inti

  Re: Refluks?

  moja Julka miała refluks, już teraz wyleczony. jeśli uważasz, ze jest problerm, poszukaj dobrego gastrologa dzieciecego. pediatrzy czasem robią usg, ale dla gastro to jest nie do końca wiarygodne. nasz twierdził, ze najważniejsze są objawy – czyli tak jak u Julki pokasływanie, częste wymioty, przełykanie itp. nawet, jeśłi to refluks, to sie nie martw, bo on zwykle przechodzi w miarę wzrostu dziecka i wyrabiania sie mięśni.
  nie daliśmy też Juli zrobić gastroskopii ani tego typu innych inwazyjnych badań – za radą iluś tam znajomych, którzy sami mieli dzieci refluksowe – jeśli oczywiście dziecko rozwija sie i przybiera na wadze normalnie, jest radosne i nic nie budzi niepokoju.

  sylwia i JUlka 20.01.2003

  #1484278

  mamamaksa

  Re: Refluks?

  mojemu strasznie sie duzo ulewalo az do 4 miesiaca,ale nie wymiotowal na odleglosc ( to powinno martwic)/ zwykle ulewanie to przejedzenie.

Postów wyświetlanych: 8 - od 1 do 8 (wszystkich: 8)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close