RH”-” kiedy zastrzyk???

Postów wyświetlanych: 6 - od 1 do 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #69241

  achsonik

  Witam……
  To moja pierwsza ciaza – prosze o rade kiedy powinnam zaaplikowac sobie zastrzyk jesli mam grupe krwi RH-. Czy mozliwe sa jakies komplikacje?
  Dzieki z gory za pomoc…..

  #889124

  kata

  Re: RH\”-\” kiedy zastrzyk???

  gin powinien cię kierować co kilka tygodni na badanie kwi pod kątem obecności przeciwciał, o ile oczywiście ojciec dziecka ma Rh +, zwykle przy pierwszej ciąży nie ma problemu, bo dopiero przy porodzie czy (tfutfu) jakimś krwotoku wewnętrznym krew mamy i dziecka się miesza i mama wytwarza przeciwciała, ale ponieważ zwykle nie oznacza zawsze, dlatego trzeba te przeciwciała sprawdzać

  u mnie tak było, ja minus , tata plus, przeciwciała na szczęście się ni e wytworzyły, DoDo ma też plus, a ja po porodzie dostałam immunoglobuline anty Rh D


  14 m  #889125

  kra

  Re: RH\”-\” kiedy zastrzyk???

  Zależy od miejscowych zwyczajów. W niektórych krajach (a i w Polsce niektórzy lekarze tak robią) daje się zastrzyk jakoś na początku drugiej połowy ciąży – dokładnie nie wiem, kiedy. Ja mam rh-. Rodziłam dwa razy i za każdym razem dostałam immunoglobulinę dopiero po porodzie. Co ciekawe: za pierwszym razem o połowę mniejszą dawkę. Na moje pytanie, dlaczego tym razem dają mi więcej, usłyszałam, że zmieniły się przepisy….

  Kra, Wiktorek (19.11.2003) i Marcelek (1.08.2005)

  #889126

  alpaga

  Re: RH\”-\” kiedy zastrzyk???

  Po pierwsze zastrzyk to zapisze ci lekarz jak okaze sie, ze w twojej krwi pojawily sie przeciwciala. Badanie na obecnosc przeciwcial wykonuje sie kilkakrotnie (zwykle 3 krotnie w ciagu ciazy). Na pewno pierwsze powinno byc wykonane na samym poczatku ciazy, a nastepne zwykle w kolejnych trymestrach. Ryzyko wytworzenia przez krew matki przeciwcial anty Rh+ istnieje jedynie wtedy gdy matka ma krew Rh-, ojciec dziecka Rh+ i u dziecka wyksztalci sie rowniez Rh+.
  Takze jezeli obawiasz sie, ze cos cie omija to po prostu przy nalblizszej wizycie porozmawiaj o tym z lekarzem 🙂

  Pozdrawiam!!!

  Alpaga

  #889127

  roberta

  Re: RH\”-\” kiedy zastrzyk???

  wiem, że od niedawna jest jakis program ( nie wiem tylko czy ogólnopolski, czy tylko w moim regionie), w którym rutynowo szczepi się kobiety w pierwszej ciąży w dokładnie 28 tygodniu ciązy, po uprzednim zbadaniu przeciwciał. Jesli takowych nie stwierdzono (badanie powinno byc przeprowadzone tuz przed szczepieniem, dzień-dwa) mozna szczepic. Jesli przeciwciala sie stwierdzi (co w pierwszej ciąży prawie się nie zdarza) szczepic nie mozna, trzeba podjac leczenie szpitalne. Zapytaj swojego leakrza, to podobno nowinka, wiec moze nie wszyscy wiedza. szczepienie i badanie przeciwciał jest oczywiscie nieodplatne. Ja placilam za swoje( 50 zł), po czym po dwoch tygodniach okazalo sie ze wszedl wlasnie ten program i trzeba bylo badanie powtórzyc, nie mówiąc o zmarnowanych pieniądzach. Pozdarwiam serdecznie.

  #889128

  mmal

  Re: RH\”-\” kiedy zastrzyk???

  Mam RH (-), maż RH (+) To moja czwarta ciąża – dwoje z moich dzieci maja RH (+), jedno niestety straciłam… Przy kazdej ciązy wykonywalam 3 krotne badanie przeciwciał i badania były ok. Tak więc immuglobulinę otrzymywalam po kazdym z porodów i po poronieniu równiez. Jesli chodzi o dawki to niestety nie pamietam. Jesli są jakies nowości w tym temacie to niestety mój lekarz mimo, że w prywatnej renomowanej przychodni nic mi nie powiedział, albo uznał, że skoro badania sa ok. to nic juz nie trzeba robic. Nie ma powodu do zmartwień. Głowa do góry. Wszystko bedzie dobrze.
  Pozdrawiam,

Postów wyświetlanych: 6 - od 1 do 6 (wszystkich: 6)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close