Siadanie a wiek

witam
mam pytanie.moj prawie 3 miesieczny synek bardzo sie rwie do siadania.Ciagnie mnie za raczki i siada.Nawet mu to wychodzi.Oczywiscie ze sie jeszcze chwieje i sam nie da rady siedziec ale jak go przytrzymam to siedzi i wtedy jest zadowolony.Czy mam mu na to pozwalac??Czy to nie za wczesnie??

Maga

9 odpowiedzi na pytanie: Siadanie a wiek

aruga2006-07-10 12:37:38

Re: Siadanie a wiek

stanowczo za wcześnie, większość dzieci w tym wieku rwie się do siedzenia ale pozwalając im na to robimy większą krzywdę

Wojtuś (07.08.2005)

klucha2006-07-11 14:49:23

Re: Siadanie a wiek

za wcześnie, chwieje się bo kregosłup jest jeszcze za słaby, moja też tak się rwała a sama dopiero usiadła jak miała 7,5 miesiąca

Izka i Zuzia 4 latka 🙂

porky2006-07-11 16:48:14

Re: Siadanie a wiek

absolutnie za wcześnie

Juleczka, 19 m-cy

kateczka2006-07-12 07:20:15

Re: Siadanie a wiek

nie powinnas mu na to pozwalac,za wczesnie,moj tez chcial siadac w tym wieku ale mu na to nie pozwalilam

qr-chuck2006-07-12 08:53:27

Re: Siadanie a wiek

Za wcześnie. Poczekaj aż sam usiądzie (nie ciągnięty za ręce) i będzie pewnie siedział (dzieci najczęściej samodzielnie siadają z raczkowania)

Pozdrawiam,
Anka i Aśka (29.04.04)

mika292006-07-12 09:11:50

Re: Siadanie a wiek

Stanowczo powinnaś mu tego zabronić.Tzn nie prowokować, nie podciągać za rączki i nie przytrzymywać.Kregosłup jest za słaby i tak naprawdę można zrobić dziecku krzywde lub może to w przyszłości grozić skrzywieniami kręgosłupa. Moja córa samodzielnie usiadła mając 7,5 miesiąca. Odradzam też metody naszych babć i mam czyli sadzanie dziecka na łóżku i przytrzymywanie je z boku poduszkami.To samo tyczy się wózka, pozycja siedząca dopiero jak będzie już siedziało, wcześniej ewentualnie półleżąca.

Monia i Zonia(08.10.2004)

dao2006-07-18 22:43:02

Re: Siadanie a wiek

Nasz znajomy ortopeda mówi tak: dziecko może tyle siedzieć, stać czy chodzić, ile samo zdoła – nie pomagać, nie podtrzymywać i nie zachęcać, ale jeśli samo daje radę nie przywracać do pozycji horyzontalnej na siłę. Dać działać naturze. To też pierwszy sprawdzian, kto nad kim ma władzę Ty nad dzieckiem czy ono nad Tobą 😉 a maluchy już teraz umieją duuuużo wymusić na rodzicach.
Z drugiej strony… jeśli dziecko samo umie się podciągnąć do pozycji siedzącej, na przykład w leżaczku, to znaczy, że nie jest za wcześnie. Każde dziecko rozwija się inaczej i trzeba dzieci traktować indywidualnie. Moje obie córki nauczyły się same podciągać do pozycji siedzącej w wieku niewiele ponad trzy miesiące, ale wcześniej umiały już przekręcać się na brzuszek i odwrotnie. Obie są zdrowe, kościec mają w porządku (były kontrolowane przez otropedę). Ja też podobno bardzo wcześnie usiadłam. Więc prawdopodobnie to po prostu geny, byc może to też wpływ regularnej gimnastyki i masażu?. Jeśli chcesz synkowi pomóc w prawidłowym rozwoju i usatysfakcjonować jego potrzebę nauki siadania – możesz to zrobic w inny, pośredni i co najważniejsze bezpieczny sposób. Ćwicz z nim – zwłaszcza ruchy naprzemienne, turlanie, masuj, chodź na basen. My z mężem byliśmy na kursie masażu dla niemowląt i tam nauczyliśmy się tez gimnastyki, ale wiele takich ćwiczeń można znaleźć w prasie dla młodych rodziców. Zawsze pamiętaj, że taka gimnastyka ma być wyłącznie zabawą i ma raczej prowadzić do usatysfakcjonowania potrzeb dziecka, a nie rodziców! Czasami rodzice podświadomie chcieliby, zeby dziecko już siedziało, stało, chodziło, bo opieka wydaje się wówczas łatwiejsza – łatwiej załozyć ubranko, dziecko może samo się dłuzej bawić a my nie musimy wiecznie podtrzymywać, trzymać, itd. Nic bardziej mylnego! Wczesny rozwój motoryczny pociąga za sobą sporo problemów. A im bardziej dziecko staje się niezależne, tym bardziej opieka nad nim absorbuje. Daj się poprowadzić dziecku (ale nie zmanipulować), ono wie, co dla niego jest najlepsze, a że synek jest ambitny, to tylko pogratulować!

Dag & Witold & Maja (12.03.04) & Nutka (9.02.06)

kantalupa2006-07-19 09:58:07

Re: Siadanie a wiek

Napisze Ci, jakie jest zdanie terapeutki, ktora pracowala z moim synkiem.
To, co obserwujesz, jest jedynie odruchem, ktory ma wiekszosc dzieci. Nie oznacza to wcale, ze Twoj synek jest gotowy do samodzielnego siedzenia.
Sadzanie dziecka na wlasnych kolanach, podpieranie poduszkami itp jest niepotrzebnym obciazaniem kregoslupa dziecka.
POczekaj az USIADZIE sam (nie bedzie siedzial posadzony, ale sam z siebie usiadzie na pupie), wtedy bedzie gotowy.

Adas 19m-cy i Bejbi

nala2006-07-20 09:42:12

Re: Siadanie a wiek

Moja oliwka jako noworodek kiedy inne dzieci w tym wieku śpia i jedzą kazała sie nosić na rękach ale w pozycji pionowej tak ,żeby wszystko widziała(choć dzieci w tym wieku niewiele widza). Około piatego miesiaca zaczeła siedzieć sama utrzymuijac równowagę i nic jej nie powstrzymało od tego.Wiem ,że nie powinno sie ani sadzać wcześnie dziecka ani nosić w pozycji pionowej,ale z nią nie dało się wygrać.Jak narazie nie ma żadnych problemów z ktręgosłupem.


Oliwka 13.09.2005.

Znasz odpowiedź na pytanie: Siadanie a wiek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dla starających się
konflikt
witam, mam przeciwciała anty d i nie podano mi immunoglobiny po poprzedniej ciąży,dziecko miiło grupę krwi męża . co teraz robić ponieważ chciałabym miec dzidzie .....czy króoras
Czytaj dalej
Mam z dzieckiem taki problem
Kiedy wózek spacerowy?
Od kiedy mozna wozic dziecko w wozku spacerowym?Moj 3 miesieczny synek prawie z gondolki "wyrósł".Jest mu juz za mala.Czy moge juz go wozic w spacerowce? Maga
Czytaj dalej