STAWY BIODROWE – APEL DO PRZYSZŁYCH MAM

Cześć dziewczyny, przekopiowałam Wam mojego posta z wątku “mam z dzieckiem taki problem..” bo sprawa jest poważna i warto o niej wiedzieć zawczasu, czyli jeszcze w ciąży.
pozdrawiam,
Anka.
“Cześć, mój szwagier jest ortopedą, do tego około miesiąca temu zrobił doktorat właśnie ze stawów biodrowych u dzieci. Szwagier brał udział w licznych szkoleniach prowadzonych przez światowego guru od spraw stawów biodrowych, lekarza z Austrii (nazwiska nie pamiętam).
Powiem Ci tak: po pierwsze KONIECZNIE i jak najszybciej idź na USG stawów biodrowych do dobrego ortopedy (szukaj w prywatnych dużych klinikach np Medicover, chyba coś znajdziesz w swojej okolicy) Jeśli nie znajdziesz, załatwię Ci wizytę u mojego szwagra w W-wie (nietety płatną, bo szwagier pracuje w prywatnych przychodniach). po drugie prawdopodobnie po USG lekarz zaleci tzw szelki (paski które się odpowiednio zakłada na nóżki dziecka) po trzecie, w żadnym wypadku nie podnoś pupy dziecka podczas przewijania za nóżki (podkładaj rękę pod pupę). jak najczęściej kładź dziecko na brzuszku (nóżki na żabkę) oczywiście pod ciągłą kontrolą. zadbaj, żeby dziecko zawsze miało nóżki rozłożone szeroko (temu też służy szerokie pieluchowanie). jeśli będziesz ściśle przestrzegała zaleceń lekarza, to prawdopodobieństwo wyleczenia stawu biodrowego jest 100%. NAJWAŻNIEJSZE: nie wierz lekarzom ortopedom stawiającym diagnozy na podstawie badania ręcznego (bez USG)!!!!
Na koniec napiszę o co chodzi: stawy biodrowe u dzieci są niedojrzałe. często panewki biodrowe są płaskie (to to wgłębienie w którym “siedzi” kość udowa), stan taki nazywa się dysplazją. dysplazja może być mniejsza lub większa, każda jest w 100% wyleczalna pod dwoma warunkami:
1. zostanie wykryta jak najwcześniej – najlepiej na przełomie pierwszego i drugiego miesiąca życia (powtarzam – tylko USG!!)
2. Zastosuje się ściśle wskazania lekarza.
Nie leczona dysplazja prowadzi do bardzo poważnych uszkodzeń stawu biodrowego, problemów z chodzeniem, a w konsekwencji do konieczności przeprowadzenia poważnej operacji odtwarzającej staw biodrowy.
Skłonność do dysplazji jest dziedziczna i występuje kilkakrotnie częściej u dziewczynek.
Od paru dni myślałam o napisaniu tego posta ale uciekało mi to z głowy, aż do teraz gdy problem się pojawił sam.
Mój (a raczej mojego szwagra) apel brzmi: Dziewczyny, idźcie ze swoimi pociechami na USG stawów biodrowych między 4 a 6 tygodniem życia dziecka!! doświadczenie moich koleżanek uczy że nie warto iść najpierw do ortopedy, potem na USG i potem znowu do ortopedy po interpretację wyników, bo płacicie wtedy za 3 wizyty, zamiast za jedną. do państwowej służby zdrowia wogóle nie warto z tym iść, bo skierowanie dają tylko tym dzieciom które mają bardzo duże wady (wyczuwalne w badaniu ręcznym). Mniejsze wady im “umykają”.
namiary na USG w Warszawce podam zainteresowanym. koszt: około 100 zł.
pozdrawiam,
Anka”

5 odpowiedzi na pytanie: STAWY BIODROWE – APEL DO PRZYSZŁYCH MAM

nabu2002-07-26 21:14:13

Re: STAWY BIODROWE – APEL DO PRZYSZŁYCH MAM

Słuchaj to jak to jest- słyszałam,że z kolei kładzenie dziecka na pleckach zmniejsza ryzyko wtstąpienia syndromu nagłej śmierci

ankalenka2002-07-29 08:22:09

do Nabu

dziecko powinno spać na pleckach ale w ciągu dnia warto kłaść je na brzuszku, żeby ćwiczyło mięśnie karku. i wtedy należy mieć je na oku.

2002-07-30 08:38:56

Re: STAWY BIODROWE – APEL DO PRZYSZŁYCH MAM

Fajnie, że poruszyłaś ten temat. Zawsze myślałam,że dysplazję może stwierdzić ortopeda w drugim miesiącu życia Maluszka w zwykłym badaniu, teraz będę pamiętać, aby Mikołajka zaprowadzić na USG wcześniej i niczego nie zaniedbać.

EwkaM

gumka2002-08-29 13:04:00

Re: STAWY BIODROWE – APEL DO PRZYSZŁYCH MAM

Witam. Jestem mamą 4tyg.Małgosi –
I zarazem nową użytkowniczka na tym forum. Mam zapytanie następujące:
przed nami pierwsza wizyta u oropedy w temacie stawów b. Mała jest potencjalnie z grupy ryzyka: ja urodziłam sie z dysplazją i rok byłam w aparacie(moi biedni rodzice!!). Jestem więc żywo zainteresowana kontaktem do ortopedy i na USG stawów. A widzę (czytam), że jesteś osobą zorientowaną w temacie.Więc proszę o jakieś nammiary ( twój szwagier?).
Pediatra który badał małą sugerował udać sie na Grenadierów – ale podejrzewam, że tam “odwalają standart” przy tych badaniach. BARDZO PROSZĘ O KONTAKT.
Pozdrawiam Kaśka

ankalenka2002-08-29 13:34:03

Re: STAWY BIODROWE – APEL DO PRZYSZŁYCH MAM

Już podaję: dr Michał Dziewulski, przyjmuje w Medicover (warszawa) tel na ul. Sapieżyńską: 531 41 41, przyjmuje też w innych lokalizacjach np przy Galerii Mokotów, ale najlepiej zapytać w Medicoverze.. zapisując się trzeba powiedzieć że na USG stawów i że płatne (większość mają pacjentów abonamentowych) bo on też robi tam za “zwykłego” ortopedę.
rzeczywiście: dziewczynka i z “obciążeniem” dziedzicznym, idź prędko. teraz są lepsze metody niż kiedyś..
pozdrawiam,
Anka.

Znasz odpowiedź na pytanie: STAWY BIODROWE – APEL DO PRZYSZŁYCH MAM?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oczekując na dziecko
Skróty z USG
Co oznaczają te wszystki skróty? Mam je napisan w wyniku badania USG, ale kompletnie nie wiem, co one oznaczają. Może któraś z Was wie? BIOMETRIA PŁODU: BPD= FOD= FL= HC=
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
Mam pytanie !!
Jakie są pierwsz objawy ciąży ? Po czym można poznać ze to już chyba to (chodzi mi jeszcze przed zrobieniem testu). Co jest jej zwiastunem oprócz braku miesiączki ??
Czytaj dalej