STŁUKŁAM TERMOMETR -co robic?

Postów wyświetlanych: 8 - od 1 do 8 (wszystkich: 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #75070

  Anonim

  dziewczyny, ale mam pecha, zbiłam właśnie termometr….
  dobrze że mąż ma drugą zmianę bo by nie ochrzanił…
  co z tym zrobic, wie któraś, jak sprzątnąc..??? czy taka wylana rtęc jest jakoś niebezpieczna???/
  może głupi pytanie, ale jestem zielona…..

  Marta 2i pół roku!

  #990661

  abcdefg

  Re: STŁUKŁAM TERMOMETR -co robic?

  Na pewno nie dotykaj, zbierz to kartką… nie wiem, co dalej, gdzie to wyrzucic? W kazdym razie trzymaj z dala od siebie i dzieci…  #990662

  aleini

  Re: STŁUKŁAM TERMOMETR -co robic?

  Rtęć jest niebezpieczna, ale nie wiem jak bardzo w takiej ilości. Lepiej dmuchać na zimne.

  Najlepiej wziąć np. kartki papieru, karty do gry lub jakis zakraplacz (coś co może „wsysnąć” rtęć) i zebrać rtęć na jedną z nich przy pomocy drugiej.
  Jak ja rok temu stłukłam termometr, to po zebraniu rtęci urzyliśmy jeszcze odkurzacza (na worki a nie na wodę) i próbowaliśmy wciągnąć co się da. Nie jest to dobry pomysł, bo rtęć moze się rozpytlać dalej w powietrzu, ale nam to powpadało między parkiet i nie mieliśmy innego pomysłu. Oczywiście od razu potem wyrzuciliśmy wszystko na śmietnik (tzn. kartki z rtęcią i śmieci) szczelnie pozamykane w workach. Aha powinno się zapytać sanepid bodajze, gdzie można się pozbyć rtęci, ale nie wiem czy ktokolwiek to robi/ł.
  Jeżeli chodzi o rtęć to szkodliwe są opary z tego co pamiętam. Bardzo ważne jest wietrzenie pomieszczenia. I najlepiej nie korzystać z niego 1-2 dni.

  Pzdr

  Sławek 20.05.2005

  #990663

  marchewkowa

  Re: STŁUKŁAM TERMOMETR -co robic?

  ze względu na swoje studia (ochrona srodowiska) odradzam wyrzucanie tej rtęci do śmieci. jest to dpad niebezpieczny i może skazić teren.
  najlepiej jakbyś zebrała do jakiegoś pojemniczka, zamknęła i odstawiła z dala od dzieci i w między czasie dowiedziała się kto w twojej miejscowości zajmuje się zbiórką odpadów niebezpiecznych. (oczywiscie powinnaś to już teraz wiedzieć, bo to tam gdzie wyrzucasz zużyte baterie (baterie tez są odpadem niebezpiecznym i do smietnika nie wolno wyrzucać) )
  u mnie co jakiś czas jest zbiórka takich odpadów. mozna tez oddać na składowisko odpadów (to jest bardziej kłopotliwe, bo składowiska odpad ów najczęściej są z dala od cywilizacji)

  taka rtęć, w zamkniętym pojemniczku i z dala od małych łapek jest bezpieczna, nawet przez dłuższy czas.
  trujace są opary i związki organiczne rtęci. połknieta jest o tyle niebezpieczna, bo jest ciężka i może uszkodzić (fizycznie) jelita.

  #990664

  dorotka1

  Re: STŁUKŁAM TERMOMETR -co robic?

  pewnie juz sobie poradzilas ale trzba wziac kartke papieru i zagonic nia do jednej kulki cala rtec, potem ja wtoczyc na te kartke i wyrzucic razem zapakowane w foliowy woreczek do smietnika na zewnatrz.
  Podloge odkurzyc i zetrzec na ,mokro.
  Ja zamin Szymon skonczyl rok stluklam 2 termometry.
  Teraz mam taki do mierzenia na czole – przejzdzam nim po lepetynie i mam temperature dokladna.
  Polecam, bezstresowo dla mamy i dziecka.

  Szymon 10.02.2003 + Ktos czerwcowy

  #990665

  superbasiek

  Re: STŁUKŁAM TERMOMETR -co robic?

  zakłady fotograficzne mają obowiązek wywalania chemikaliów w przeznaczone do tego miejsce tzn naczęściej przyjeżdżają panowie z zakładu utylizacji i zabierają chemię, jeśli nie wywaliłaś rtęci na śmietnik to może oddaj ją do najbliższego zakładu fotograficznego, myślę że z własnymi odpadami pozbębą się i twojej niebezpiecznej odrobinki 🙂

  Człowiek uśmiechnięty jest bogatszy… o uśmiech 🙂  #990666

  kika210

  Re: STŁUKŁAM TERMOMETR -co robic?

  Eee no bez przesady, przecież to znikoma ilość…
  Jak mi się stłukł termometr to rtęć wywaliłam do kibla i spuściłam wodę a podłogę wytarłam na mokro.
  Mój brat (po OŚ) uspokoił mnie że taka ilość rtęci, sprzątnięta w ten sposób nie ma większego wplywu na zdrowie (jedzone przez nas ryby też zawierają dużo tego pierwiastka i co, jeść trzeba…)

  A i Ada. ps.friko.pl

  #990667

  kubapolecam

  Odnawiam temat:) Miałem niedawno podobny problem. Rozbił nam się termometr i nie wiedzieliśmy co robić. Ale gdzieś w internecie znaleźliśmy firmę która zajmuje się utylizacją takich odpadów. Nie wiem dokładnie co później z nimi robią ale dla nas było to idealne rozwiązanie na pozbycie się tego świństwa. Rtęć i różnego rodzaju odpady niebezpieczne potrafią narobić wiele szkód w domu. Pozdrawiam

Postów wyświetlanych: 8 - od 1 do 8 (wszystkich: 8)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close