“Szatka” na chrzest – do czego służy ?

Postów wyświetlanych: 6 - od 1 do 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #53872

  jagaa

  Wiem, ze to wyjątkowo glupie pytanie, ale ja naprawdę nie znam odpowiedzi !!!
  W sobote chrzcze mojego syna (11 miesiecy) i nie wiem, co mam kupic z tej okazji 🙁 Ponoc swiece i jakas szatke, ale co to za szatka i po co ? Co sie z tym robi na chrzcie ? Kiedy sie zapala swiece ? No i po co ta szatka, do czego ona sluzy ???

  POMOCY !!!

  Pozdrawiam, Jagaa i Piotruś 31.10.2003

  #688692

  k8-77

  Re: \”Szatka\” na chrzest – do czego służy ?

  świece trzyma ojciec chrzestny, szatke – matka. na mszy padaja slowa o niesieniu swiatla – wtedy ojciec chrzestny zapala swiece od tej na oltarzu. ksiadz mowi tez, ze na znak ochrzczenia matka chrzestna ma przykryc dziecko biala sztka. wiadomo kiedy to zrobic (tak wynika ze slow ksiadza), a w razie czego, to ksiadz cicho podpowie.
  szatka zazwyczaj jest symboliczna – my mielismy satynowa chusteczke, kwadrat o boku 15cm, z wyszytymi srebrna nicia imionami synka i data chrztu.

  slicznego masz synka! taki uchachany;)) moj maz ma na imie Piotrus, dobrze mi sie kojarzy;))
  pozdrawiam

  k8 i Adaśko (30.04.04)  #688693

  aja79

  Re: \”Szatka\” na chrzest – do czego służy ?

  Biała szatka jest symbolem Chrystusa i kładzie się ją na dziecko w pewnym momencie (ksiądz napewno powie kiedy) i zaraz po tym zapala się świecę (to też powie kiedy zapalić). Ja Nadii wyszyłam imiona i datę chrztu na szatce. Została jej ładna pamiątka.Pozdrawiam

  Justyna i Nadia 29.07.2003

  #688694

  mamaala

  Re: \”Szatka\” na chrzest – do czego służy ?

  szatka to kwadrat białego materiału (chustka do nosa ;)) symbolizuje niewinnośc i chrzestna rozkłada ja na dziecku gdy ksiądz poleci to zrobić, świecę zapala chrzestny również na polecenie księdza już po polaniu główki wodą, niestety nie pamiętam dokładnych słów księdza towarzyszących zakładaniu białej szatki i zapalaniu świecy, ale na pewno nie przegapicie

  udanej uroczystości iotrusiowi życzymy

  P.S.
  u nas białą szatke kuuje matka chrzestna 🙂

  Aga i Ala (10.02.2003)

  #688695

  aja79

  Re: \”Szatka\” na chrzest – do czego służy ?

  Słowa towarzyszące wkładaniu białej szatki wypowiada ksiądz : “(imię dziecka) stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz biała szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagaja ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.”
  Wręczenie zapalonej świecy (też mówi ksiądz): “Przyjmijcie światło Chrystusa. Podtrzymywanie tego światła powierzam wam, rodzice i rodzice chrzestni, aby wasze dziecko oświecone przez Chrystusa postępowało zawsze jako dziecko światłości, a trwajac w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana, razem ze wszystkimi świętymi w niebie.”
  Tak to brzmi właśnie i te modlitwy następują po sobie.

  Justyna i Nadia 29.07.2003

  #688696

  kodo

  Re: \”Szatka\” na chrzest – do czego służy ?

  Biała szatka sybmolizuje czystość, niewinność, przynależność do Chrystusa. Po głównej ceremonii chrztu, następuje namaszczenie, po nim włożenie białej szaty (z reguły chrzestna podaje ją księdzu i to on ją zakłada), a następnie zapalenie świecy przez chrzestnego.

  Dokładny opis chrztu jest na pewno w każdej książeczce do nabożeństwa.
  Życzę miłej uroczystości !

  Pozdrawiam,
  Kodo i Kuba

Postów wyświetlanych: 6 - od 1 do 6 (wszystkich: 6)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close