urlop wychowawczy

Postów wyświetlanych: 9 - od 1 do 9 (wszystkich: 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #88776

  olela1

  Jestem mamą trzymiesięcznej Agatki niedługo kończy mi się urlop macierzyński w związku z tym mam do was takie pytanka: Na ile przed jego zakończeniem muszę napisać wniosek do pracodawcy o udzielenie urlopu wychowawczego? Czy muszę w nim pisać na jak długo zamierzam na niego pójść? Czy coś jeszcze? Chcę jeszcze dodać że po tym urlopie nie mam zamiaru wracać do dotychczasowej pracy lecz nawet w jego trakcie szukać nowej Czy mi wolno? I czy jak coś znajdę to co z tym wychowawczym? Ale namotałam. Mam nadzieję że coś z tego zrozumiecie.
  Będę wdzięczna za odpowiedzi i rady.
  Pozdrowienia

  #1432449

  egipcjanka

  Re: urlop wychowawczy

  Ja przed urodzeniem Adasia pracowałam w dwóch miejscach. Teraz wróciłam do jednej pracy, a w drugiej jestem na urlopie wychowawczym. Najpierw poprosiłam o pół roku, a teraz przedłużyłam sobie o rok. Podanie oddałam jakoś na miesiąc przed przewidywanym powrotem do pracy. Po macierzyńskim byłam jeszcze na urlopie wypoczynkowym. Pewnie że w trakcie wych możesz szukać drugiej pracy, nikt nie może Ci tego zabronić. A co do wych, musisz pracodawcy powiedzieć na ile go bierzesz. I zawsze możesz go sobie przedłużyć. Na wychowawczym moższ być max 4 lata. Jeśli w międzyczasie znajdziesz inną pracę, to złożysz wypowiedzenie i już. Pozdrawiam.

  Adaś (20.07.06)  #1432450

  grazyna-z

  Re: urlop wychowawczy

  O wychowawczym zawiadamiasz przynajmniej na miesiąc przed jego rozpoczęciem. Musisz określić na jaki okres go bierzesz, masz prawo do 3 lat wychowawczego, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 lat. Masz prawo zawsze szukać nowej pracy. Jak coś znajdziesz, możesz rozwiązać umowę za porozumieniem stron, bądź po ustawowym okresie wypowiedzenia. Możesz również pracować w innej firmie będąc w tej na wychowawczym, ale tracisz prawo do zasiłku wychowawczego.
  pozdrawiam

  #1432451

  morena

  Re: urlop wychowawczy

  W odpowiedzi na:


  O wychowawczym zawiadamiasz przynajmniej na miesiąc przed jego rozpoczęciem.


  a z czego wynika taki termin? W kodeksie pracy nie ma o tym mowy.

  W odpowiedzi na:


  Możesz również pracować w innej firmie będąc w tej na wychowawczym, ale tracisz prawo do zasiłku wychowawczego.


  niezupełnie
  Jeżeli ta druga praca wyłącza możliwość osobistej opieki nad dzieckiem, pierwszy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wychowawczego.

  Autorce wątku polecam przeczytać art. 186-186(7) kodeksu pracy, np. tutaj:
  http://www.msp.money.pl/akty_prawne/kodeks_pracy?sec=08

  #1432452

  grazyna-z

  Re: urlop wychowawczy

  A no sięgnąć jednak do przepisów trzeba, a ja z pamięci leciałam, a od urodzenia Uli w kadrach już nie mieszam, moja wina. Za nieścisłości przepraszam.

  Ten miesiąc z karty nauczyciela wzięłam .
  Art. 67a. 1. Z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego nauczyciel występuje do organu, który nawiązał z nim stosunek pracy.

  2. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien być zgłoszony co najmniej na 1 miesiąc przed wskazanym terminem rozpoczęcia tego urlopu.

  #1432453

  morena

  Re: urlop wychowawczy

  ano widzisz :)))
  Karta nauczyciela to przepisy szczególne w stosunku do kodeksu pracy 🙂 Ale ten termin chyba nie obowiązuje innych grup zawodowych, ja przynajmniej się z nim nie spotkałam.  #1432454

  olela1

  Re: urlop wychowawczy

  dzięki wam za odpowiedzi
  teraz już wiem co mam robić

  #1432455

  grazyna-z

  Re: urlop wychowawczy

  Ano nie, to dotyczy tylko nauczycieli. Choć kiedyś taki zapis był też w kodeksie, bo ja sama przy starszym synu musiałam miesiąc wcześniej pisać o wychowawczy , a ja nie nuaczyciel. No cóż kodeks i karta zmieniły się od tego czasu tyle razy ;-)))

  #1432456

  kama28

  Re: urlop wychowawczy

  na wychowawczym można byc max 3 lata, do czwartego roku zycia dziecka. i może byc wzięty w czterech częściach (czyli np idziesz na pół roku, potem wracasz np na dwa miesiące i wracasz znowu itd)

  kaśka i tośka 13.11.2006

Postów wyświetlanych: 9 - od 1 do 9 (wszystkich: 9)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close