Vit. D3, wapń, doniesienia medyczne!!

Warto przeczytac zwlaszcza koncowke-ile z mam i ich dzieci pada ofiara przypadkowego dawkowania vit d3…

Zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii dotyczące profilaktyki krzywicy i osteoporozy
Data zamieszczenia: 12.08.2004

Do prawidłowego wzrastania i mineralizacji kości należy zapewnić dzieciom i młodzieży spożycie odpowiednich ilości wapnia oraz witaminy D. Powinny one pochodzić z codziennej diety uzupełnianej żywnością wzbogacaną w te składniki, a w razie potrzeby – preparatami farmaceutycznymi.

Ilość wymaganego spożycia wapnia zależy od wieku:

0-0,5 roku – 400 mg/24 h
0,5-1 roku – 600 mg/24 h
1-3 lat – 800-1000 mg/24 h
4-9 lat – 800 mg/24 h
10-18 lat – 1200 mg/24 h
Dieta dzieci (2.-18. rż.) powinna zawierać więcej mleka i przetworów mlecznych. Należy przy tym wziąć pod uwagę zawartość wapnia w różnych produktach i uwzględnić zasadę urozmaiconej diety.

Jednej średniej szklance mleka pod względem zawartości wapnia (240 mg) odpowiadają:

jeden mały kubeczek jogurtu (150 g),
jedna szklanka kefiru,
jedna szklanka maślanki,
35 dkg sera białego (4 lub 5 naleśników z serem; około 20 pierogów leniwych),
dwa małe “trójkąciki” serka topionego,
dwa plasterki sera żółtego.
W innych przetworach mlecznych dla dzieci zawartość wapnia jest różna w zależności od receptury.
Należy zapewnić również odpowiednie dzienne spożycie witaminy D.
1. Kobiety ciężarne

Kobiety ciężarne powinny uzupełniać dietę witaminą D w dawce 400 j.m. wit. D dziennie.
Suplementację należy rozpocząć od drugiego trymestru ciąży.

2. Noworodki donoszone

Łączne spożycie witaminy D z diety i preparatów farmaceutycznych powinno wynosić 400 j.m./24 h.
Moment rozpoczęcia podawania preparatów witaminy D noworodkowi donoszonemu należy dobierać indywidualnie. Powinien on zależeć od tego, czy matka przyjmowała witaminę D w ostatnim trymestrze ciąży oraz od sposobu żywienia noworodka.
Noworodek karmiony piersią, którego matka nie otrzymywała witaminy D w ostatnim trymestrze ciąży, wymaga wcześniejszego rozpoczęcia podawania witaminy D – od pierwszych dni życia w dawce 400 j.m. wit. D/24 h. Jeżeli natomiast matka przyjmowała witaminę D w ostatnim trymestrze ciąży, witaminę tę należy podawać dziecku od 3. tygodnia życia.
Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym, spożywające (na dobę) wystarczającą objętość mleka do zapewnienia dobowego zapotrzebowania na witaminę D, nie wymagają dodatkowej suplementacji tej witaminy.
Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym.

3. Niemowlęta

Niemowlętom karmionym piersią należy podawać witaminę D w dawce 400 j.m./24 h niezależnie od tego, czy matka karmiąca przyjmuje preparaty zawierające tę witaminę.
Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają dodatkowego podawania witaminy D, o ile ilość spożytego mleka pokrywa w całości dobowe zapotrzebowanie.
Uwaga! Mieszanki mleczne początkowe zawierają 40-60 j.m. witaminy D w 100 ml. Mieszanki mlecze następne zawierają od 56-76 j.m. wit. D w 100 ml. Pokarm kobiecy zawiera 1,5-8 j.m. wit. D w 100 ml.

4. Dzieci 1.-18. roku życia

Dzieci 1.-18. roku życia wymagają dodatkowej podaży witaminy D w dawce 400 j.m./24 h, pochodzącej z żywności wzbogacanej tą witaminą lub preparatów farmaceutycznych.
Działanie witaminy D jest skuteczne pod warunkiem stosowania urozmaiconej diety, zawierającej odpowiednie ilości wapnia, oraz przestrzegania zasady aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
Uwaga! Zespół Ekspertów, który przygotował zalecenia, zwraca uwagę, że nie ma żadnych podstaw do zmiany zalecanego dawkowania witaminy D jedynie na podstawie stwierdzenia izolowanych objawów, takich jak nieprawidłowa wielkość ciemienia, opóźnione ząbkowanie, opóźnione pojawiania się jąder kostnienia głowy kości udowej czy nadmierne pocenie się dziecka! W razie wątpliwości diagnostycznych należy w takich przypadkach oznaczyć podstawowe parametry gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz stężenie witaminy D (25OH-D3).

Stwierdzenie rozmiękania potylicy u dziecka otrzymującego witaminę D profilatycznie w zalecanej dawce nie upoważnia do rozpoznania niedoboru witaminy D i wymaga wykonania badań diagnostycznych. Rozmiękanie potylicy może wskazywać na nadmiar fosforanów, zdarza się również u zdrowych, szybko rosnących niemowląt.

3 odpowiedzi na pytanie: Vit. D3, wapń, doniesienia medyczne!!

  1. Re: Vit. D3, wapń, doniesienia medyczne!!

    przypadkowego? napisz coś więcej o co ci chodzi?

    • Re: Vit. D3, wapń, doniesienia medyczne!!

      Bardzo dziękuję za ten tekst, bo to m.in właśnie moje dziecko padło ofiarą “dziwnego” dawkowania wit d3. Teraz nie podaję jej już ani kropelki żadnej z witamin i dziecko ma się świetnie, a co najśmieszniejsze, po odstawieniu preparatów witaminowych mała zaczęła raptownie ząbkować (może to tylko zbieg okoliczności).

      Joanka i Jagoda (04.09.2003)

      • Re: Vit. D3, wapń, doniesienia medyczne!!

        o ile sledze czasem watki na forum to mozna wyczytac jak czesto pediatrzy przepisuja zwiekszone dawki vit D3 nie robiac zadnych badan, bo a to ciemiaczko za duze, a to glowka sie poci, a to zabkowanie opoznione…czyli wypisz wymaluj wszystko co jest ujete w tych wytycznych jako powod do poszerzenia diagnostyki, a nie do zwiekszania dawki wit D3, dlatego napisalam by przeczytac koncowke tych wytycznych(najwiecej mozna sie dowiedziec jak pediatra powinien postapic z naszym dzieckiem w przypadku watpliwosci), najczesciej bez badan powieksza sie dawke vit.D3…

        Znasz odpowiedź na pytanie: Vit. D3, wapń, doniesienia medyczne!!

        Dodaj komentarz

        Angina u dwulatka

        Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

        Czytaj dalej →

        Mozarella w ciąży

        Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

        Czytaj dalej →

        Ile kosztuje żłobek?

        Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

        Czytaj dalej →

        Dziewczyny po cc – dreny

        Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

        Czytaj dalej →

        Meskie imie miedzynarodowe.

        Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

        Czytaj dalej →

        Wielotorbielowatość nerek

        W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

        Czytaj dalej →

        Ruchome kolano

        Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

        Czytaj dalej →
        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
        Logo
        Enable registration in settings - general