wizyta u laryngologa i badanie krtani

Postów wyświetlanych: 7 - od 1 do 7 (wszystkich: 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #66100

  anulawawa

  Napisałam to już na “kiedy dziecko….” ale może tutaj spróbuję i Was podpytać….

  Witam,
  Ze względu na przedłużającą się chrypkę u mojego synka idę w środę do laryngologa dziecięcego (to raczej nie alergiczna sprawa,bo zyrtec nie pomagał; chory też nie jest a chrypi od 2 miesięcy).
  Alergolog powiedział, że to może być coś ze strunami głosowymi lub krtanią……dodał też, że u takiego malucha może być bardzo ciężko to sprawdzić. Badanko bardzo często się nie udaje u takich dzieci – polega na wsunięciu dosyć głęboko do gardła “wziernika” z lustereczkiem ….nie wyobrażam sobie, żeby moje dziecko na to pozwoliło!!! Czy to w ogóle możliwe??
  Czy ktoś z Was przechodził u laryngologa badanie krtani/strun głosowych?
  Myślę, że takiemu 5 latkowi można spróbować wytłumaczyć, żeby przez 5 sekund był w bezruchu z otwartą buzią, ale 17sto miesięczniakowi to chyba się da?!?!?!

  Napiszcie proszę czy coś wiecie o takim badaniu.

  Pozdrowionka,

  Ania& Jakub (5-12-2003)

  #842137

  anuka

  Re: wizyta u laryngologa i badanie krtani

  Przechodziliśmy podobne badanie ale jak Mikołaj miał ok. pół roku. Uważam że jest to tak samo mało wykonalne jak i w wieku kilkunastu miesięcy. Pierwsze badanie robiła laryngolog prywatnie bo dostaliśmy miesięczny termin do Prokocimia. To była tragedia i po kilku próbach zrezygnowała a ja byłam tak roztrzęsiona że miałam ochotę jej nawymyślać. Po miesiącu poszliśmy na wizytę w Prokociumiu i wbrew mojemu bardzo negatywnemu nastawieniu badanie przeszło bezboleśnie a co najważniejsze błyskawicznie. Pani doktor z wielką wprawą postadziła nas na jednym krześle tak abym trzymała młodego na kolanach pokazała jak odchylić główkę i zaświeciła lampę. Mikołaj się zaciekawił ja główkę do tyłu lekarka zaglądnęła do gardzioła i zanim zorientował się co jest grane – było po badaniu.
  Najważniejsze – spokój i dobry lekarz. Wszystko będzie O.K.
  Pozdrawiamy
  Ankuka i Mikołaj 16.10.2003  #842138

  anulawawa

  Re: wizyta u laryngologa i badanie krtani

  Hej,
  Właśnie to samo powiedział mi alergolog….przy odrobinie szczęścia i wprawnym laryngologu może się udać! Lekarz do którego idę jest podobno dobry – podobno na codzień pracuje w szpitalu dziecięcym na Litewskiej (Wawa) więc stosunkowo często przeprowadza podobne badania……..kurcze, ale mam stresa!!!! Pocieszył mnie fakt, że u Was się udało.To znaczy, że i u nas jest szansa! Dodatkowo martwię się jeszcze samą diagnozą….co tam do diabła może się dziać ?!??!
  A tak swoją drogą to co było Mikołajowi, że poszliście do laryngologa? Miał faktycznie jakiś problem z krtanią?

  Dzięki i pozdrawiam,

  Ania& Jakub (5-12-2003)

  #842139

  elik

  Re: wizyta u laryngologa i badanie krtani

  Mielismy takie badanie. ZAjelo to tylko chwileczke. Antek oczywiscie protestowal, ale sie udalo. Lekarz pokazal mi jak mam dziecko trzymac i jak przytrzymac glowke i szybciutko pozagladal do gardelka. Nie obylo sie bez placzu oczywiscie, ale nie bylo tez tak zle.
  Trzymamy kciuki, zeby to nie bylo nic powaznego. U nas po przeleczeniu silnymi co prawda lekami, przeszlo ( z tym ze u nas to byla krtan a to chyb alatwiej sprawdzic niz struny glosowe).

  elik i Antek 16 mies

  #842140

  anuka

  Re: wizyta u laryngologa i badanie krtani

  Miki trochę chrapał, charczał w czasie snu i ja oczywiście panikowałam. Co prawda nasza pediatra twierdziła że to normalne u maluchów i to minie… ale ja przezornie poprosiłam o skierowanie do laryngologa. Okazało się że ma “wiotkość krtani” co jest rzeczywiście częste u dzieci do roku. Chrząstki są jeszcze bardzo mięciutkie i przy oddychaniu słychać takie “charczenie”. Gdyby nie minęło po pierwszych urodzinach kazała przyjść ale oczywiście samo przeszło po paru tygodniach.
  Jeśli Wasz laryngolog pracuje w szpitalu dziecięcym to na pewno ma wprawę i badanie będzie szybciutkie i bezbolesne. Zwróć uwagę synka na lampę, albo światełko które pewno lekarz będzie miał na czole. Lekarz ociepli sobie lusterko zapewne zapalniczką (to normalne ale dla mnie to był szok i bałam się żeby nie poparzył gardzioła). A samo badanie zajmie dosłownie kilka sekund. Wprawny laryngolog robi to na prawdę szybciutko.

  Trzymam kciuki za powodzenie
  Anuka i Mikołaj 16.10.2003

  #842141

  anulawawa

  Re: wizyta u laryngologa i badanie krtani

  Dzięki! Mam nadzieję, że trafimy na sensownego i sprawnego lekarza i moje dziecko mnie nie znienawidzi na te męki 🙂

  Pozdrawiam,

  Ania& Jakub (5-12-2003)  #842142

  ala25

  Re: wizyta u laryngologa i badanie krtani

  Bylismy u laryngologa, ale nawet zwykłe zaglądniecie do gardła, nosa i uszu okazało się koszmarem.
  Zeby zobaczyc struny u dorosłaego trzeba się niezle namęczyc a co dopiero u takiego maluszka. Lekarz trzyma za język i każe mówić “iiiiiiiiiiiiiiii”. Wyobrażasz to sobie?
  MOze byc cięzko.
  Powodzenia.


  Ala i Filipek
  ur 29.07.2003

Postów wyświetlanych: 7 - od 1 do 7 (wszystkich: 7)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close