wykryto dysplazję st.biodr.-jak postępować?Lekarz

Postów wyświetlanych: 2 - od 1 do 2 (wszystkich: 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #61625

  kossa

  Byłam wczoraj z Maćkiem (9 tygodni) na USG stawu biodrowego i dowiedziałam się, że ma on nieznaczną dysplazję stawu biodrowego – źle wykształconą panewkę czy coś takiego…. Mamy jak najszybciej ponownie zgłosić się do ortopedy i podjąć leczenie. Byliśmy u ortopedy w 4 tyg. życia Maćka i nie stwierdził on u niego żadnych nieprawidłowości, ale profilaktycznie zlecił zrobienie USG. No i wyszło szydło z worka! Denerwuję się okropnie, bo na wizyty chodzimy do Instytutu Matki i Dziecka w Wawie, a tam na wizytę trzeba czekać aż 3-4 tygodnie (!!!). Może ktoś miał z dzieckiem podobny problem i może dać mi namiary na dobrego ortopedę w Warszawie? Może jakiś przyjmuje prywatnie?
  Mam jeszcze jedno pytanie. Otóż pani robiąca USG powiedziała, żeby zacząć już dziś podwójnie pieluchować, ale zupełnie nie wiem, jak się do tego zabrać. Mówiła, żeby tetrową pieluchę podtrzymać pampersem….jednak mija się to z celem, bo będę musiała zmieniać mu ją po każdym siusianiu. Zrobiłam odwrotnie i jakoś się na razie trzyma.
  Mam nadzieję, że nie będę musiała wkładać Maćka w szynę….. Skąd się to u niego wzięło? Podobno w jego przypadku to na skutek nieprawidłowego ułożenia w brzuszku.
  Pomóżcie, poradźcie, podzielcie się swoimi doświadczeniami. Plizzzzz………..

  Ewa,Ola 31.07.03 i Maciuś 10.12.04

  #784889

  gonia35

  Re: wykryto dysplazję st.biodr.-jak postępować?Lekarz

  Urodziłam córeczkę 17.12.2004. a więc jest dokładnie tydzień młodsza od Twojego Maciusia. U mojej Dareńki z bioderkami jest wszystko w porządku ale u mojej starszej córy Klaudii miałam podobne problemy. Miała dysplazję , czyli nie wykształcone panewki. Chcę Cię uspokoić, że jeżeli dobrze pokierujesz leczenie, to po dysplazji nie będzie śladu. Najważniejsze u tak małego dziecka jest właśnie podwójne pieluchowanie. Polega to na tym, że wkładasz dziecku np. pampersa na ciało, a potem dwie pieluchy tetrowe, lub skombiluj sobie jedną flanelową (albo jeszcze lepiej dwie). Teraz jest zima to dziecku nie będzie gorąco. Nóżki w biodrach mają być odwiedzione na zewnątrz.(jak u żabki). Dziecka to nie boli, a możesz mu w przyszłości oszczędzić więcej bólu. Opisałam na forum przypadek mojej kuzynki, która dysplazję wykryła u dziecka które zaczynało chodzić i było już za późno na takie leczenie o ktrym piszę. U niej konieczne już były operacje (dziecko ma teraz dziesięć lat i nadal musi się leczyć, teraz z kolei na kręgosłóp – skótki naciągów stawów) Tak wię nike martw się, jeżeli u Maciusia wykryto dysplazję tak wcześnie, to napewno panewki będą mieć czas i zdążą się wykształcić prawidłowo (czy Maciuś przypadkiem nie miał ułożenia pośladkowego?) Może obejdzie się nawet bez sztywnych podkładek. Moja Klaudusia nosiła dwie pieluchy tetrowe , na noc pampersa i pieluchę bardzo sztywną i do momentu gdy zaczynała raczkować nie było śladu po chorobie. Teraz ma bardzo zgrabne nóżki – tak więc nie martw się , że to może mieć wpływ na rozwój dziecka. Oczywiście w ciągu dnia np. podczas przewijania pozwól Maćkowi na swobodne fikanie nóżkami. Bądź dobrej myśli a na pewno wszystko bedzie dobrze ale MUSISZ tej sprawy przypilnować bo może być bardzo żle. Jeżeli masz jakieś jeszcze pytania to pisz na priv. chętnie pogadam. Pozdrawiam!
  Gonia i Daria (17.12.2004)

  Gonia i Daręńka (17.12.2004)

Postów wyświetlanych: 2 - od 1 do 2 (wszystkich: 2)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close