wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

Jak to jest z wynikami badan robionych przez lekarza….czy sa wlasnoscia pacjenta, czy lekarza?/placowki medycznej?? Mam taki problem ?lekarz pobiera caly czas krew na badania mnie i mojemu dziecku i w ogole nie pokazuje mi tych wynikow, często twierdzi, ze jeszcze nie ma wynikow, albo zbywa mnie zdawkowa odpowiedzia, ze sa dobe, albo, ze mam brac taki, a taki lek, bo w badaniach wyszly jakies braki…Chcialam przynajmniej zrobic xero, ale widze u niego totalny opor, a mam prawo podejrzewac, ze robi te badania tylko po to by zrobic habilitacje, a pacjent i jego dobro nic go nie obchodzi. Może wiecie, czy jest jakis przepis prawny, który to reguluje???

7 odpowiedzi na pytanie: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

jagoda2004-04-12 21:38:41

Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością???

Niestety nie znam na to żadnego paragrafu ale powiem z własnego doświadczenia, że u mnie w przychodni też nie dają pacjentowi wyników badań.
Powód jest banalny. Lekarz dający skierowanie na badnia (np. krwi i moczu) obciąża kosztem tych badań daną placówkę i nie chce aby z tych wyników korzystali inni lekarze w innych placówkach. Tzn. jeśli zrobisz badania w danej przychodni to nie masz możliwości udania się z wynikami do innej np. prywatnej przychodni. To troszkę nie fair bo wyniki są przeciez pacjenta ale niestety takie są skutki reformy służby zdrowia.
Ciesz się, że w ogóle dostajesz skierowania na badnia bo są takie placówki żre i tego skąpią

Basia i Jagódka (28.06.2003)

aborka2004-04-13 06:54:15

Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

ostatnio gdzies czytałam ze wyniki są częscią diagnozy lekarskiej i należą do lekarza. to absurd ale chyba tak jest. ale ja zawsze sama odbierałam wyniki swoich badan a dziecku jeszcze nic nie badali. wiec to zalezy od przychodni.

AniaB i Bartus 13-12-2003

lwica2004-04-13 07:11:40

Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

Wyniki są własnością pacjenta. Placówka, która je robiła ma obowiązek wydać oryginał, a dla siebie zostawić ksero albo wpisać wyniki do karty pacjenta.
Zdarzało się, że robiłam ksero dla przychodni ( bo nie mają u siebie).

lwica z Natalką 05.11.2003

inti2004-04-13 07:28:50

Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

wyniki badań medycznych są twoją własnością, bo dotyczą Ciebie. tak samo lekarze mają obowiązek wydać informacje o twoim dotychczasowym leczeniu w przypadku np zmiany lekarza czy przychodni. I masz pełne prawo wglądu do swojej dokumentacji medycznej.
jeśli masz z tym proble, najlepiej zadzwoń do twojego oddziału NFZ i tam sie dopytaj.

sylwia i JUlka 20.01.2003

duska2004-04-13 07:46:39

niestety, placówki medycznej

Wyniki badań są własnością placówki medycznej, ale muszą być udostępnione do wglądu na życzenie pacjenta, czyli np. możesz zrobić xero.
Jest to wyraźnie powiedziane w prawach pacjenta. Ale to teoria – w praktyce często pacjent nie ma możliwości nawet zerknąć na swoje badania wykonywane np w szpitalu.
Ja miałam taki problem ze zdjęciem rtg – szpital nie zgodził się na wypożyczenie zdjęcia, ani zeskanowanie – chciałam potwierdzić diagnoze u innego lekarza. Nie kłóciłam się z nimi, bo zależało mi na leczeniu.
Pozdrawiam

Duśka i Emila (09.10.2003)

lea2004-04-14 16:02:21

Re: wyniki badań medycznych-czyją są własnością?????

Mój lekarz wciskał mi wyniki wręcz na siłę 😉 (bo pytałam, czy mam mu je zostawić) i twierdził, ze to przecież moje…

Lea i Mateuszek (14.03.03)

drozdziak2010-10-23 09:34:06

Reguluje to karta praw pacjenta:
[Zobacz stronę]

punkt 19:
Prawo do dostępu do dokumentacji medycznej na wniosek pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez niego upoważnionej, a w razie śmierci – osoby przez pacjenta upoważnionej do uzyskania dokumentacji w przypadku jego zgonu w formie m.in.: wglądu w zakładzie opieki zdrowotnej lub poprzez odpłatne sporządzenie jej wyciągów, odpisów, kopii (art. 18 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej; § 52 rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej).

W szczególności co do szpitala (bo pojawił się wątek) bardziej szczegółowo reguluje to
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 21 grudnia 2006 r.
w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania
[Zobacz stronę]

Rozdział 2
Dokumentacja w szpitalach
(..)
§ 16.

1. Lekarz wypisujący pacjenta wystawia na podstawie historii choroby kartę informacyjną z leczenia szpitalnego w jednym egzemplarzu z dwiema kopiami. Kartę informacyjną podpisuje lekarz wypisujący i ordynator oddziału.(..)

2. W karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego należy podać:
1) rozpoznanie choroby w języku polskim;
2) wyniki badań diagnostycznych, konsultacyjnych;
3) zastosowane leczenie, w przypadku wykonania zabiegu ? jego datę;
4) wskazania dotyczące dalszego sposobu leczenia, żywienia, pielęgnowania lub trybu życia;
5) orzeczony przy wypisie okres czasowej niezdolności do pracy, a w miarę potrzeby ocenę zdolności do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia;
6) adnotacje o produktach leczniczych i wyrobach medycznych, zapisanych na receptach wystawionych pacjentowi;
7) terminy planowanych konsultacji.
(..)
4. Kartę informacyjną z leczenia szpitalnego wraz z jedną jej kopią wydaje się pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej przez pacjenta, (..)

Pozdrawiam

Znasz odpowiedź na pytanie: wyniki badań medycznych-czyją są własnością??????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Noworodek, niemowlę
Czy myjecie niemowalkowi ręce?
Mam na myśli takie kilkumiesięczne bobo, które wszystko sadzi do buzi, dotyka wszystkich paskudztw, a na dodatek jest obcałowywane przez niefrasobliwych dorosłych po łapkach... Myjecie dziecku ręce w ciągu dnia?
Czytaj dalej
Mam z dzieckiem taki problem Sinlac
Bebilon Pepti-nie che jesc! jka podawac??
Dziewczyny pomozcie!!!! Mam coraz mniej pokarmu w piersi. Coreczka uwielbia jesc cycuszka... az tu nagle ... takie swinstwo ( Bebilon Pepti) !!!! i placz. Jak mam mala przyzwyczaic do tego
Czytaj dalej