Wypowiedzenie po macierzyńskim, a PIP.

Dziewczyny, może któraś z Was będzie w podobnej sytuacji do mojej, to piszę co ustaliłam w Państwowej Inspekcji Pracy. Jestem w trakcie urlopu macierzyńskiego, a mój pracodawca już planuje zwolnić mnie na następny dzień po powrocie z urlopu. Przysłał mi nawet już wypowiedzenie za porozumieniem stron, ale oczywiście nie zamierzam tego popisywać. Oto co ustaliłam:
1. Pracodawca nie może mnie zwolnić po urlopie macierzyńskim, chyba, że zlikwidują firmę, bądź ogloszą upadłość (myślę, że dla mojej skromnej osoby, aż tak sie nie poświęcą 😉
2. Z dniem 1 stycznia tego roku, byłam na L4, ale nabyłam prawo do pełnego wymiaru urlopu za 2009 rok. W moim przypadku 26 dni. Czyli nie mogą wyliczać urlopu za 2009 proporcjonalnie do stażu pracy – a tak chcieli mi zrobić (macierzyński mam do 1 sierpnia, więc niby wyliczyli mi się 18 dni urlopu – są w wielkim błędzie).
3. Pracodawca nie ma prawa odmówić mi urlopu wychowawczego, a na taki zamierzam się udać, po wykorzystaniu zaległego urlopu za rok 2008, pełnego urlopu za rok 2009 + 2 wolnych dni opieki nad dzieckiem.

Mam nadzieję, że żadna z Was nie będzie w podobnej sytuacji, ale w razie czego podaję, niby dla wszystkich jasne zasady, ale dla pewności potwierdzone w PIP..

10 odpowiedzi na pytanie: Wypowiedzenie po macierzyńskim, a PIP.

  1. po pierwsze- świnia ten Twój pracodawca
    po drugie- cenne wskazowki- jestem na wychowawczym, mam zamiar wrócić do pracy za rok ale mogę sie niemile zaskoczyć

    • Zamieszczone przez mama3xM
      po pierwsze- świnia ten Twój pracodawca
      po drugie- cenne wskazowki- jestem na wychowawczym, mam zamiar wrócić do pracy za rok ale mogę sie niemile zaskoczyć

      Masz rację, świnia – bo to kobieta jest.. matka dwójki dzieci zresztą..

      Po wychowawczym też jesteś pod ochroną, tak jak po macierzyńskiem.
      W razie wątpliwiośći, naprawdę, polecam telefoniczny kontakt z Inspekcją Parcy. Ja trafiłam na bardzo miłą kobietę, która poradziła mi, co mam zrobić, żeb nie zostać zrobioną w konia, przez takich ludzi, jak moja szefowa.. Gdybym ja była taką świnią jak ona, to powiedziałabym podczas tej rozmowy telefonicznej, u kogo pracuję.. może jakaś kontrola poukładałaby babie w głowie. Ale świnią nie jestem, więc nie powiedziałam.

      • nie jestem pewna
        ale wydaje mi sie ze pracodawca ma prawo odmówić ci u wychowawczego

        obym się myliła

        • Zamieszczone przez Tosia31
          Masz rację, świnia – bo to kobieta jest.. matka dwójki dzieci zresztą..

          Po wychowawczym też jesteś pod ochroną, tak jak po macierzyńskiem.
          W razie wątpliwiośći, naprawdę, polecam telefoniczny kontakt z Inspekcją Parcy. Ja trafiłam na bardzo miłą kobietę, która poradziła mi, co mam zrobić, żeb nie zostać zrobioną w konia, przez takich ludzi, jak moja szefowa.. Gdybym ja była taką świnią jak ona, to powiedziałabym podczas tej rozmowy telefonicznej, u kogo pracuję.. może jakaś kontrola poukładałaby babie w głowie. Ale świnią nie jestem, więc nie powiedziałam.

          Teoretycznie.
          W praktyce wszystko się da.
          Ja dostałam wypowiedzenie natychmiast po powrocie do pracy.
          Likwidacja stanowiska pracy i po sprawie
          MOgło sie jednak cos pozmieniać w przepisach,
          ale jak znam ten typ pracodawcy – jakiś wytrych znleźli. IMO.

          Po macierzyńskim stosowali ten sam myk, więc jeszcze w okresie macierzyńskiego poszłam z podaniem o zaległy wypoczynkowy i o wychowawczy.
          Te 6 lat temu nie mogli odmówić urlopu ani jednego ani drugiego,
          ale czy nadal tak jest to ja pojęcia nie mam.

          • wychowawczego nie mają prawa odmówić!

            • wychowawczego nie mają prawa odmówić – pytałam specjalnie o to dwa razy. Co do rozwiązania umowy poprzez likwidację stanowiska pracy, to odpowiedziała mi ta babka z PIP, że też w ten sposób po macierzyńskim nie mogą mnie zwolnić. Jestem pod ochroną.. Jedyne wyjście, to tak jak pisałam wyżej, likwidacja lub upadłość zakładu pracy.
              Ja jeszcze w czasie macierzyńskiego wypiszę wniosek o wszystkie urlopy wypoczynkowe i od razu też o 2 lata wychowawczego.. nie będę kusić losu i czekać na ostatnią chwilę, tym bardziej, że szefowa mi prawnikami groziła jeśli nie podpiszę wypowiedzenia za porozumieniem stron.. a nie podpiszę.

              • ciekawe na jakiej podstawie chcą Cię zwolnić?
                i ci prawnicy…
                masz rację- nie daj się- walcz o swoje!

                • pracodawca musi przyjąć pracownicę po powrocie z urlopu macierzyńskiego na to samo albo równorzędne stanowisko. Jeśli jednak nie ma takiego stanowiska – reorganizacja w międzyczasie, cokolwiek – to może zaproponować inne warunki pracy, których pracownica nie musi przyjąć co równa się z wypowiedzeniem. Pracodawca może też zlikwidować stanowisko i na tej podstawie zwolnić pracownicę, ale oczywiście ma ona wtedy prawo do okresu wypowiedzenia zgodnego z KP i odprawy, której wysokość zależy od stażu pracy.

                  Pracownica ma prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego – zaległego i za bieżący rok (w pełnej wysokości) bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
                  Zwolnienie lekarskie wystawione na matkę będzie przerywało taki urlop i na prośbę pracownicy może on być udzielony zaraz po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. Gdyby jednak zwolnienie lekarskie było wystawione na dziecko – nie ma automatu – pracownica musi napisać wniosek, że chce przerwać urlop wypoczynkowy ze względu na zwolnienie lekarskie na opiekę nad dzieckiem i przesunąć ten urlop po zakończeniu zwolnienia.

                  Dwa dni na opiekę nad dzieckiem przysługują jednemu z rodziców dziecka do lat 14. Niezależnie od liczby dzieci są 2 dni. Rodzice mogą się podzielić po jednym. Pisze się takie oświadczenie, że będzie się wykorzystywało te 2 dni (Art. 188KP) a drugi rodzic nie, albo że po jednym dniu. Pracodawca musi udzielić takich dni wolnych.

                  Urlop wychowawczy pracownica może otrzymać w każdym czasie za porozumieniem stron – najlepiej napisać podanie. Natomiast pracodawca MUSI wyrazić zgodę na urlop wychowawczy, o którego rozpoczęciu pracownica poinformowała nie później niż 2 tygodnie wcześniej. Czyli 2 tygodnie przed planowanych urlopem wychowawczym trzeba złożyć wniosek i wtedy pracodawca nie może odmówić udzielenia go.

                  Pracownica może po powrocie z macierzyńskiego poprosić o zmniejszenie wymiaru czasu pracy – nie mniej jednak niż (chyba) pół etatu. Wtedy jest pod ochroną przez 12 miesięcy. Nie można jej zwolnić, a pracodawca musi się zgodzić na takie obniżenie etatu.

                  Niestety jak wraca na cały etat to pod ochroną nie jest (jakieś przeoczenie chyba w przepisach)

                  To chyba tyle.

                  Nie każdy pracodawca jest zły – nawet ten co zwalnia. Ja byłam na wychowawczym 6 lat i nie oczekiwałam, że mnie zatrudnią znowu – to już była inna firma, inni ludzie.
                  Czasem nawet w ciągu 20 tygodni coś się może wydarzyć takiego, że nie ma miejsca dla kobiety wracającej z macierzyńskiego.
                  Aczkolwiek niestety zdarzają się okropne przypadki złośliwości i nie wiem czego jeszcze…

                  Pozdrawiam,!

                  • DMOSIA- dzięki za kolejne wiadomości!!
                    Mnie chcą zwolnić za to, że:
                    1. zaszłam w ciążę
                    2. ciąża okazała się zagrożoną, więc 5 miesięcy byłam na L4 i musiałam leżeć w domu na zmianę z leżeniem w szpitalu (i już wtedy dowiedziałam się, że nie jestem dobrym pracownikiem i nie ma dla mnie miejsca po macierzyńskim).
                    3. Poszłam na macierzyński, więc kolejne 5 miesięcy “wolnego” mam.
                    Moja szefowa jak byłam w ciąży, powiedziała, że ona wróciła do pracy po 2 tyg. po urodzeniu dziecka i czy ja też mam taki zamiar..

                    Ludzie i atmosfera się raczej nie zmieniła od czasu mojej “aktywnej” pracy, bo to mała firma i ja byłam jedynym ich pracownikiem… A szefowa to moja długoletnia koleżanka.. była.

                    • w głowie sie nie mieści

                      Znasz odpowiedź na pytanie: Wypowiedzenie po macierzyńskim, a PIP.

                      Dodaj komentarz

                      Angina u dwulatka

                      Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                      Czytaj dalej →

                      Mozarella w ciąży

                      Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                      Czytaj dalej →

                      Ile kosztuje żłobek?

                      Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                      Czytaj dalej →

                      Dziewczyny po cc – dreny

                      Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                      Czytaj dalej →

                      Meskie imie miedzynarodowe.

                      Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                      Czytaj dalej →

                      Wielotorbielowatość nerek

                      W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                      Czytaj dalej →

                      Ruchome kolano

                      Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                      Czytaj dalej →
                      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                      Logo
                      Enable registration in settings - general