Zapalenie pęcherza, zaparcia, skurcze, zgagi i żyl

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #14726

  magdzik

  Znalazłam ciekawy artykuł na e-dziecko o ciążowych dolegliwościach. Zainteresowałam się tym, bo włąśnie u mnie wykryto zapalenie pęcherza.

  Dobre rady na złe dni

  Zapalenie pęcherza, zaparcia, skurcze, zgagi i żylaki. Jak sobie z nimi radzić

  Nie da się ukryć: pewne aspekty ciąży bywają nie tylko uciążliwe, ale i krępujące. Trudno o dobre samopoczucie, jeśli np. cierpisz z powodu zaparć czy hemoroidów. Na szczęście te przykre dolegliwości na ogół nie zagrażają zdrowiu twojemu i dziecka, a po porodzie znikają. I choć nie masz wpływu na zmiany fizyczne, które je powodują, to możesz wiele zrobić, aby złagodzić ich skutki.

  Wszystko przez hormony
  Podczas ciąży twój organizm zmienia się w fabrykę produkującą hormony. Rosnący poziom żeńskich hormonów (progesterony i estrogenów) powoduje, że wszystkie mięśnie gładkie w twoim organizmie rozluźniają się, stają się mniej sprężyste. Inny hormon, relaksyna, powoduje rozluźnienie stawów i zwiększa elastyczność wiązadeł. W ten sposób twój organizm przygotowuje się do zrobienia miejsca dziecku, które zaczyna się w tobie rozwijać. Teraz macica będzie mogła rozszerzać się bez przeszkód.

  Te przygotowania organizmu odbiją się, niestety, na twoim samopoczuciu. Pęcherz, jelita, żyły, wszystkie wewnętrzne narządy będą teraz bardziej obciążone – muszą zaspokoić potrzeby zarówno twoje, jak i dziecka. Powiększająca się macica może spowodować niewielkie zmiany pozycji tych narządów: lekkie przesunięcia, ściśnięcia itp. Trudno się więc dziwić, jeśli nie będą funkcjonować tak dobrze jak dotychczas.

  Jednak wszystkie dolegliwości okresu ciąży powinny zniknąć wkrótce po porodzie.

  Zapalenie pęcherza
  W pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży prawdopodobnie będziesz co chwila biegać do toalety. W twoim organizmie jest teraz więcej płynów i nerki muszą pracować szybciej niż zwykle. A jeśli jeszcze dojdzie do tego zapalenie pęcherza, większość czasu przyjdzie ci spędzać w łazience. Mimo uczucia wypełnienia, moczu będzie niewiele, a opróżnianiu pęcherza będzie towarzyszyło pieczenie. Jedną z przyczyn zapaleń pęcherza jest wpływ hormonów ciążowych na mięśnie gładkie. Cewka moczowa jest teraz słabiej napięta, a nacisk macicy na pęcherz – coraz silniejszy. Cały układ moczowy funkcjonuje mniej efektywnie, dlatego łatwo o zapalenie. Resztki moczu zalegać w pęcherzu, tworząc podatny grunt do rozmnażania się bakterii.

  Co możesz zrobić

  Pij dużo wody. Im więcej wody w moczu, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozmnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Pamiętaj, że powinnaś pić tylko czystą, źródlaną i niegazowaną wodę, najlepiej dobrej firmy (np. Volvic, Aqua Minerale itp.)

  Kiedy oddajesz mocz, pochylaj się do przodu – to pomaga całkowicie opróżnić pęcherz.

  Nie wpadaj do ubikacji tylko na moment. Siedź spokojnie jeszcze przez minutą, delikatnie zmieniając pozycję – to po to, by zachęcić dziecko do zmiany położenia na takie, w którym zmniejszy nacisk na twój pęcherz.

  Nie odwlekaj opróżniania pęcherza, nawet jeśli musisz biec do łazienki w irytująco krótkim czasie od ostatniego siusiania.

  Często się podmywaj, unikaj perfumowanych mydeł i olejków kąpielowych, zawsze podcieraj się od przodu do tyłu – to pomoże zmniejszyć ryzyko infekcji.

  Pozwól skórze oddychać. Noś bawełniane figi i unikaj obcisłych leginsów i spodni.

  Idź do lekarza od razu, gdy pojawią się objawy zapalenia. Trzeba je leczyć, aby uniknąć zapalenia nerek. W czasie choroby pij tyle, ile tylko możesz. Spróbuj pić ćwierć litra wody co 20 minut przez pierwsze trzy godziny po pojawieniu się objawów, a potem też jak najwięcej.

  Zaparcia
  Często w ogóle nie możesz się wypróżnić, siedzisz godzinami w ubikacji, zanim ci się to uda. Zaparcia to także uboczny skutek działania ciążowych hormonów, które powodują, że jelita się rozciągają i pracują mniej wydajnie. Trawienie i wydalanie przebiega więc dużo wolniej. W miarę wzrostu dziecka jest coraz gorzej, bo sytuację pogarsza ucisk macicy na jelita. Im wcześniej pomyślisz o zapobieganiu, tym lepiej.

  Co możesz zrobić

  Pij jak najwięcej soków warzywnych i owocowych – powodują, że stolec jest miękki i łatwiej się przesuwa. Niektórym pomaga filiżanka gorącej wody z cytryną. Unikaj alkoholu, który powoduje odwodnienie.

  Zwykłą herbatę, która może zwiększać zaparcia, zastąp ziołową lub owocową.

  Może pomóc woda z miodem wypijana na czczo.

  Bardzo pomaga jedzenie produktów z dużą ilością błonnika. Jedz więc pełnoziarniste pieczywo, surowe owoce i jarzyny.

  Skutecznym domowym lekarstwem są suszone owoce, np. śliwki, morele, figi, rodzynki.

  Jeśli nic nie pomaga, możesz dodać do diety trochę otrębów pszennych (ale nigdy więcej niż łyżkę stołową dziennie).

  Ruszaj się! codziennie dwudziestominutowy spacer czy pół godziny na basenie powinny pomóc.

  Kiedy poczujesz, że jesteś gotowa do skorzystania z toalety, uprzedź domowników, że zajmujesz ją na jakiś czas, aby ci nie przeszkadzali. Weź książkę lub gazetę i zainstaluj się tam na tak długo, jak tego wymaga sytuacja. Unikaj natężania się, jeśli możesz.

  Te domowe sposoby powinny złagodzić objawy. Pamiętaj, żeby zawsze najpierw próbować naturalnych środków. Jakiekolwiek leki przeczyszczające możesz stosować tylko po konsultacji z lekarzem.

  Skurcze
  To zwykle zdarza się w nocy. Budzi cię rozdzierający ból w łydce lub stopie. Kiedy najgorsze mija, czujesz bolesny ucisk jeszcze przez dłuższą chwilę.

  Skurcze to powszechna dolegliwość w późnych miesiącach ciąży. I nawet jeśli nigdy przedtem tego nie doświadczyłaś, w czasie ciąży może się to zdarzyć. Przyczyną skurczów jest prawdopodobnie brak wapnia, potasu, magnezu lub złe krążenie.

  Co można zrobić

  Wiadomo, że skurcz w stopie albo w łydce zaczyna się wtedy, kiedy palce u nóg są podwinięte. Może do tego nie dojdzie, jeśli nie będziesz otulała się zbyt ciasno kołdrą czy kocem, aby uniknąć ucisku na palce.

  Może pomóc sypianie z nogami uniesionymi lekko w górę (np. ułożonymi na poduszce).

  Jeśli złapał cię skurcz w łydce, wyprostuj nogę i jak najmocniej wygnij palce stóp do góry. Możesz pomóc sobie rękami: jedną ręką trzymaj piętę, a drugą – pchaj palce mocno do góry. Trzymaj je w tej pozycji przez kilka minut.

  Dość mocny masaż pomaga rozluźnić mięśnie i zapobiega ponownym skurczom.

  Ruch poprawia krążenie, więc jeśli tylko możesz, rób sobie w dzień co kilka godzin krótką gimnastykę.

  Zgaga
  Ta szczególnie nieprzyjemna forma niestrawności zwykle nasila się przy końcu ciąży. Choć z medycznego punktu widzenia to nic poważnego, niemniej jest wyjątkowo przykre. Zgaga często się pojawia, gdy kładziesz się do łóżka.

  Pod wpływem hormonów ciążowych rozluźnia się zastawka mięśniowa u wejścia do żołądka i coraz mniej skutecznie utrzymuje zawartość żołądka na swoim miejscu. Wzrastający nacisk powiększającej się macicy na żołądek powoduje wypychanie jego zawartości do góry. Kwasy żołądkowe przedostają się do przełyku, a czasem nawet do gardła. To one właśnie powodują uczucie pieczenia.

  Co możesz zrobić

  Jedz częściej, ale mniejsze posiłki – żołądek nie powinien być zbyt pełny.

  Unikaj potraw ostrych, tłustych i bardzo gorących.

  Jedz wolno, biorąc do ust małe kęsy, i dobrze przeżuwaj.

  Po posiłku siedź przez jakiś czas w pozycji wyprostowanej – ułatwia to przesuwanie się pokarmu we właściwym kierunku. Podobnie podziała poobiedni spacer.

  W nocy używaj dodatkowej poduszki.

  Przed snem wypij mleko – pomaga ono neutralizować kwasy żołądkowe.

  Nie pal.

  Napad zgagi skutecznie likwiduje odrobina zmielonego kminku z majerankiem (stosunek 1:1). Dobrze jest mieć przygotowany zawczasu taki domowy preparat. W razie potrzeby weź szczyptę na koniec łyżeczki i zażywaj na sucho, przez chwilę potrzymaj w ustach, aby zmieszał się ze śliną, i połknij.

  Jeśli problem jest rzeczywiście dokuczliwy, lekarz może ci polecić jakiś gotowy preparat zobojętniający kwasy. Pamiętaj jednak, że te dolegliwości znikną od razu po porodzie.

  Żylaki i hemoroidy
  Żylaki to w czasie ciąży częsta przypadłość. Powiększająca się macica przeszkadza krwi krążyć od nóg do serca. Pod wpływem hormonów ciążowych zmniejsza się napięcia żył. Krew przepływa przez nie wolniej i czasem mogą się tworzyć zastoje. Pamiętaj też, że ciągle przybierasz na wadze i twoje nogi dźwigają coraz większy ciężar.

  Hemoroidy to żylaki, które pojawiają się wokół odbytu. Bywają bardzo uciążliwe – są bolesne, swędzą, czasem krwawią. Pojawiają się częściej, jeśli cierpisz na zaparcia, jeśli musisz się wytężać, aby doprowadzić do wypróżnienia, lub jeśli prowadzisz siedzący tryb życia.

  Co możesz zrobić

  Unikaj stania i siedzenia przez długi czas. Jak najczęściej odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry.

  Nie siadaj ze skrzyżowanymi nogami, a także z udami przywierającymi do krzesła.

  Kiedy tylko możesz, stosuj proste ćwiczenia: obroty stóp w kostkach, gdy siedzisz, i delikatny masaż.

  Jeśli żylaki już się pojawiły i bardzo ci dokuczają, ulgę przynosi noszenie specjalnych rajstop – najlepiej zakładać je rano, jeszcze zanim wstaniesz z łóżka.

  Staraj się nie dopuścić do nadwagi.

  Unikaj zaparć (jedz żywność zawierającą błonnik).

  Śpij i odpoczywaj na boku, a nie na plecach, by uniknąć dodatkowego nacisku na żyły odbytnicy.

  Nie napinaj się w czasie wypróżniania. Może ci je ułatwić trzymanie nóg na podnóżku.

  Gdy hemoroidy bardzo ci dokuczają, mogą pomóc ciepłe nasiadówki z rumianku, kory dębu lub kasztanowca.

  Czopki stosuj tylko wtedy, gdy są zlecone przez lekarza.

  Konsultacja
  mgr Joanna PIĄTKOWSKA położna

  Pozdrawiamy,

  Magda, Rafał i chyba Albercik (7.09.03)

  Edited by Magdzik on 2003/04/04 09:53.

  #218229

  ada77

  Re: Zapalenie pęcherza, zaparcia, skurcze, zgagi i żyl

  dzieki Ci za ten tekst, jesli chodzi o zgage próbuje wszystkiego-bezskutecznie, może ten kminek i majeranek? Pozdrawiam
  ada77  #218230

  asiorek

  Re: Zapalenie pęcherza, zaparcia, skurcze, zgagi i żyl

  dzieki! na razie nie mam z tym problemow ale kto wie co bedzie np za tydzien? Organizm teraz potrafi sie niezle pozmienac:))
  Zycze powodzenia w leczeniu:)

  Asia i Kropeczka

  #218231

  magdzik

  Re: Zapalenie pęcherza, zaparcia, skurcze, zgagi i żyl

  Dziękuję!!!!
  Ja najpierw myślałam, że to rozciąganie macicy, bo strasznie mnie bolało. Okazało się , żejeśli ból naspila się po siusianiu, to nalezy się raczej obawiać komplikacji z pęcherzem. Gin mnie przebadał i diagnoza była jednoznaczna. Dostałam antybiotyk i zalecenie brania no-spy co 6 godz. Oczywiście mam leżeć w łóżku.
  teraz zwracam uwagę na siusuanie i pochylam się do przodu, by opróżnić pęcherz do końca!

  Pozdrawiamy,

  Magda, Rafał i chyba Albercik (7.09.03)

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close