zgrztytanie zębami

Postów wyświetlanych: 9 - od 1 do 9 (wszystkich: 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #86037

  efcia2004

  Zauważyłam że Asia ostatnio zgrzyta zębami. Tylko w ciągu dnia, w nocy nie. Coś mi się kojarzy że chyba to był jeden z objawów owsików. Jak sprawdzić ich czy nie ma (albo ma) ? Na co jeszcze powinnam zwrócic uwagę?

  Ewcia i Asiula (4.03.2005)

  #1314736

  jane

  Re: zgrztytanie zębami

  Malgosia tez duzo zgrzyta zebami i jak spytalam pediatre o te owsiki to powiedziala, ze pierwszy raz o czyms takim slyszy. Kazala sie nie przejmowac.
  Chetnie jednak poczytam inne opinie, bo to wlasnie tu, z tego forum wzielam te „pasozytnicza” teorie i moze moja lekarka nie ma racji…

  A a propos owsikow to oto co pisza w gazecie „Przedszkolak”: „Dziecko zarazone owsikami jest niespokojne, blade, ma zaczerwienione okolice odbytu, silne bole brzucha, cierpi na nudnosci i wymioty. Nie chce jesc i nie moze spac. Czasami w kupce widac biale, cieniuitkie robaki.” W przypadku innych pasozytow tez nie pisza o zgrzytaniu zebami…

  Martinka 1,5 & Malgosia 3,5  #1314737

  qulka

  Re: zgrztytanie zębami

  pogrzebalam pogrzebalam i cos tam znalazlam:

  W odpowiedzi na:


  Mam dwa pytania dotyczące zgrzytania zębami i opieki dentystycznej. Po pierwsze czy zgrzytanie można przerwać, a jeśli nie przerwać to chociaż zredukować? Cz zgrzytanie jest szkodliwe?
  Cęsto jako dentyści dziecięcy otrzymujemy zgłoszenia od rodziców, że ich dzieci czasami lub systematycznie zgrzytają zębami. Zgrzytanie zębami, właściwa nazwa – bruxism, jest silnym zgrzytaniem zębów i ściskaniem szczęk.
  Jest to bardziej powszechne podczas nocy i często nazywane jest “nocnym zgrzytaniem”. Rodzice mogą właściwie słyszeć zgrzytanie będąc całkiem daleko od sypialni dziecka i co interesujące dzieci nie są świadome, że mają taki nawyk. Jest to najpowszechniejszy jaki znamy wśród nawyków obejmujących jamę ustną i jest bardzo powszechny wśród dzieci z CdLS.
  Nawyk bruxismu może być powodowany przez problemy fizjologiczne, psychologiczne lub po prostu dentystyczne problemy. Profesjonaliści twierdzą, że zgrzytanie może być reakcją na napięcie nerwowe i stres, głównie u dzieci które są wysoce spięte i drażliwe. Uważa się również że jest to reakcja na bardziej fizjologiczne problemy jak świąd odbytu lub owsiki. Różne swędzenia związane z tym stanem będą często powodować u dziecka zgrzytanie zębami, przez co produkują przeciwirytację do swędzenia.
  Musimy także wziąć pod uwagę różne kłopoty z zębami jak nieprawidłowe złożenie zębów szczęki górnej i dolnej. Reakcją na to może być zgrzytanie zębami jako usiłowanie uzyskania wygodnego zgryzu. Stwierdzamy także, że jest wielu pacjentów z różnego rodzaju stresami, które są kojarzone z uszkodzeniami mózgu i również wyrażają duże powiązanie z bruxismem.
  Wielu rodziców martwi się możliwymi uszkodzeniami spowodowanymi stałym zgrzytaniem zębów. Średnia ilość zużycia czubków zębów trzonowych u dzieci może być odnotowana u jakiegokolwiek dziecka. Te dzieci, które zgrzytają zębami mogą ukazać większe zużycie zębów – spłaszczenie tylniej części zębów.
  Jest niekoniecznie poważny problem dla mlecznych zębów, ale może być bardzo niszczący dla zębów stałych. Ciągłe zaciskanie szczęki i zmiany w zgryzie mogą wywołać problemy ze stawem żuchwowo – skroniowym. Jest to przestrzeń tuż naprzeciwko uszu gdzie szczęka dolna wiąże się z czaszką. W stawie, który tam jest może rozwinąć się symptomy jak przy artretyźmie związane z nadmiernym naciskiem wywołanym zaciskaniem zębów. Wraz ze wzrostem dziecka i jego wkraczaniem w drugą i trzecią dekadę, mogłoby być możliwe stwierdzenie pewnych zmian w stawie żuchwowo – skroniowym, które wyglądają jak infekcja ucha środkowego, w ten sposób, że trudno je zdiagnozować.
  Leczenie tego stanu zależy od kilku czynników. Jeśli szczękościsk i zgrzytanie zębów są okresowe i nie są zjawiskiem rutynowym, wtedy leczenie nie jest konieczne jako, że stan zwykłego zaciskania zębów i zgrzytania może być normalnym zjawiskiem stwierdzonym w pewnej mierze u prawie wszystkich dzieci.
  Jeśli zgrzytanie pojawia się każdego dnia, każego dnia czy nocy, i jeżeli istnieje podejrzenie, że dziecko odczuwa wskutek tego pewien dyskomfort, wtedy rekomendowalibyśmy konsultację z dentystą dziecięcym. Dentysta może wykonać miękki lub twardy przyrząd. Jest w zasadzie ochraniacz na usta, który może być zrobiony z miękkiej gumy lub twardego akrylu i może być noszony podczsa okresów nasilonego zgrzytania.Urządzenia te mogą zminimalizować wielkość uszkodzeń, które mogą pojawić się na zębach i w stawie łączącym szczękę z czaszką. Czasami ich użycie może nawet wyeliminować występowanie tych nawyków.
  Jeśli bardzo trudno jest powstrzymać zgrzytanie, ale możemy chociażby kontrolować zniszczenie, które ono wywołuje, pomożemy naszym dzieciom. Można też skonsultować się z logopedą, fizykoterapeutą dla ćwiczenia ust, może to pomóc zredukować napięcie dookoła ust. Czasami ćwiczenia mogą bardzo pomóc.
  W przypadkach gdzie występuje zakłócenie w zgryzie lub nieprawidłowe złożenie górnych i dolnych zębów dentysta może wiele razy uregulować zgryz tak że wygodny zgryz jest osiągnięty. Może to często wyeliminować silny szczękościsk.
  Z wieloma podejściami do leczenia, musimy znów powiedzieć, że bardzo trudno jest wyeliminować ten problem, ale głównym punktem jest by wyeliminować szkodliwe efekty i pomóc dziecku tak by mogło ono wygodnie i tak by przez długi czas niszczące efekty zgrzytania były wyeliminowane.


  W odpowiedzi na:


  Zgrzytanie zębami jest bardzo złożonym problemem. Po pierwsze muszą być wyeliminowane wszystkie systemowe przyczyny zgrzytania, dyskomfort, ból, napięcie psychiczne, zaburzenia neurologiczne itd. Jeśli wykluczony zostanie ból systemowy itd., wtedy należy ocenić sposób w jaki zęby się składają. Czy istnieją jakieś dysharmonie? Jeśli zęby nie schodzą się razem, uderzają jeden o drugi, występują zakłócenia w ich złożeniu się razem, wtedy może pojawić się zgrzytanie.
  Zgrzytanie zębami jest bardzo powszechne wśród dzieci. Kiedy zaczynają wyrastać zęby, zgrzytanie towarzyszy temu procesowi – pomaga ono zębom się wyżynać i prawidłowo ułożyć. Zgrzytanie jest powszechne u pacjentów z problemami neurologicznymi (uszkodzenie mózgu itd.). Może być to mechanizm rozładowujący stres. Czasami jest to odbiciem ruchów żuchwy i manifestuje się głośnymi dźwiękami.
  Jeśli zęby się ścierają (pojawia się cofanie dziąseł, zmęczenie męśni twarzowych ogranicza jedzenie i powoduje ból, albo pojawia się ból i klikanie w stawie szczęki), musi zostać rozpoczęte leczenie. Może to być przeprowadzone przez ochraniacze na usta, leki, zabiegi ortodontyczne itd. Ochraniacze na usta czasami eliminują zgrzytanie, zwłaszcza jeśli jest to nawyk szczątkowy, który miał początek w młodszym wieku. Odbierany jest dziecku pewien rodzaj “zabawy” poprzez zakładanie ochraniaczy na usta i dziecko przestaje zgrzytać. Leki pomagają. Jeśli zaciskanie i zgrzytanie są ze sobą powiązane, wtedy leki rozluźniające mięśnie lub leki eliminujące stres umysłowy również mogą pomóc.
  Nie uważam, by ktoś mógł być oduczony zgrzytania. Jest to raczej nawyk lub jest ono wywołane przez inne źródła. Masaż twarzy i wychowanie mogą być użyte jako część programu kierującego zachowaniem. Wszystkie te sposoby są ważne, co będzie działać najlepiej nigdy nie wiadomo dopóki się nie sprawdzi. RM (4-10-01)


  A&M 04.03.2005

  #1314738

  efcia2004

  Re: zgrztytanie zębami

  z tego co wymieniłaś to zgadzają mi się tylko problemy ze snem. Poza tym Asia nie zgryta w nocy, jedynie w dzień. Może to dlatego że jej piatki wychodzą??

  Ewcia i Asiula (4.03.2005)

  #1314739

  efcia2004

  Re: zgrztytanie zębami

  W odpowiedzi na:


  Musimy także wziąć pod uwagę różne kłopoty z zębami jak nieprawidłowe złożenie zębów szczęki górnej i dolnej. Reakcją na to może być zgrzytanie zębami jako usiłowanie uzyskania wygodnego zgryzu


  No na to bym nie wpadła szczerze mówiąc. Rzeczywiście Asia ma krzywe ząbki na dole, jednyki i dwójki.

  Ewcia i Asiula (4.03.2005)

  #1314740

  lilavati

  Re: zgrztytanie zębami

  U nas zawsze zgrzytanie było pierwszym objawem wyrzynania się zęba trzonowego

  Ania & Mati & Wojtek  #1314741

  lauidz

  Re: zgrztytanie zębami

  Bardzo madre:)
  Moj Michu zgrzytal jak mu wychodzily zabale i przestal. Teraz widze ze to w normie. uff… byle znowu nie zaczal

  #1314742

  kasiasko

  Re: zgrztytanie zębami

  Marcin tez zgrzyta zebami i również tylko w dzien.
  Rzadko, ale też mu sie zdarza.
  Moze w tym tygodniu pojdziemy na bilans dwulatka to podpytam naszego pediatre.

  pozdrawiam

  Kasia&Marcis (03.03.2005r.)

  #1314743

  ciku

  Re: zgrztytanie zębami

  Zgrzytanie zębami może swiadczyc o niedoborze wapnia, o niedoborze cynku, o pasozytach lub tez słabej integracji sensorycznej.( mozna poznac tez po tym jesli dziecko lubi brac przedmioty do buzi). U nas zgrztanie bierze sie z ostatniego powodu, musze masować dziąsła K. 3 x dziennie wewnatrz, oraz okolice ust na zewnatrz. Pomaga ,ale tylko na chwile.

  Kacperek

Postów wyświetlanych: 9 - od 1 do 9 (wszystkich: 9)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close