Zmiana nazwiska

Witam mam pytanie dotyczące zmiany nazwiska dzieciom .Jestem 4 lata po ślubie z pierwszego małżeństwa mam córkę która ma moje nazwisko ale z obecnym mężem mam 2 synów z pewnych względów chciała bym zmieni nazwisko dzieciom chciała bym aby przeszły na nazwisko moje panieńskie .jakie warunki trzeba spełnić aby stara się o zmianę nazwiska .

16 odpowiedzi na pytanie: Zmiana nazwiska

agatom Dodane ponad rok temu,

jeśli dzieci nie ukończyły 13 roku życia, to idziesz po prostu to USC i zmieniasz.
my z moim M nie mamy ślubu, a syn dostał moje nazwisko 🙂 jeśli nam się odwidzi i się pobierzemy, to bez problemu można zmienić nazwisko, jeśli jednak dzieci mają więcej, niż 13 lat, to wtedy tylko sądownie.
tylko u Ciebie chyba jest w odwrotną stronę, jeśli dobrze rozumiem? to wtedy ojciec musi napisać oświadczenie, że wyraża na to zgodę, bo mój podpisał oświadczenie, że wyraża zgodę, aby syn nosił nazwisko matki.
trochę nakręciłam:Wstyd: zrozumiałaś coś? 😉

marta1024 Dodane ponad rok temu,

Dokładnie tak jak napisala moja przedmówczyni na zmiane nazwiska musi wyrazic zgode biologiczny ojciec dziecka.

octavia27 Dodane ponad rok temu,

zmiana nazwiska

Dziękuję za odpowiedz zrozumiałam wszystko u mnie dzieci nie osiągnęły wieku 13 lat .Zastanawiam się tylko czy trzeba poda jakąś konkretną przyczynę zmiany nazwiska dzieciom i czy zmiana nazwiska może dotyczy tylko dzieci czy męża i mnie również .Tylko synowie noszą nazwisko męża córka nosi moje nazwisko a chciała bym aby synowie przeszli na moje nazwisko panieńskie.

jane Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Octavia27:Dziękuję za odpowiedz zrozumiałam wszystko u mnie dzieci nie osiągnęły wieku 13 lat .Zastanawiam się tylko czy trzeba poda jakąś konkretną przyczynę zmiany nazwiska dzieciom i czy zmiana nazwiska może dotyczy tylko dzieci czy męża i mnie również .Tylko synowie noszą nazwisko męża córka nosi moje nazwisko a chciała bym aby synowie przeszli na moje nazwisko panieńskie.

Musisz napisać podanie, w którym wyjaśnisz powód zmiany nazwiska. Nie wiem, jak to obecnie wygląda, ale jakieś 8 lat temu mówiono mi, że konieczne jest, by oboje rodziców się pod nim podpisało w obecności urzędnika.

muszkamodliszka Dodane ponad rok temu,

Ja miałam taką sytuację z Agautką. Z tym że byliśmy bez ślubu. Musiałam iśc do USC napisać podanie pod którym ojciec Agaty musiał napisać iż oświadcza że bez przymusu i w pełni świadomy zgadza się na zmianę nazwiska na moje. Ale tak jest tylko w przypadku kiedy dziecko ma nazwisko ojca i chce się zmienić na swoje… Bo przy Izie od razu dałam swoje kiedy byliśmy wyrabiać akt ur. z Przemkiem i też nie mamy ślubu. Urzędnik się tylko zapytał czy wyraża zgodę na moje nazwisko. Także u mnie wszyscy mają moje. Taty będzie dopiero po ślubie. 🙂

Mniej więcej tak czy siak, podanie do USC trzeba napisać i zgodę ojca mieć.

agatom Dodane ponad rok temu,

MuszkaModliszka 🙂
u mnie tak samo, Tomek ma moje nazwisko 🙂
w urzędzie nie było żadnego problemu, tylko podpis ojca dziecka, że wyraża zgodę.

jeśli dojdzie do ślubu, to oboje przejdziemy na nazwisko Tatusia :Fiu fiu:

octavia27 Dodane ponad rok temu,

zmiana nazwiska

Dziękuję wszystkim za odpowiedz tylko zastanawiam się czy uznają moje pismo jeśli powodem zmiany nazwiska podam że często są problemy z zapisaniem ich w urzędach oraz to że nie chcę aby dzieci nosiły nazwisko mojej teściowej która ich nie uznaje.Co o tym sądzicie?

muszkamodliszka Dodane ponad rok temu,

Myślę że jeżeli mąż nie będzie robić problemów to i nie będzie ich w urzędzie.
Powodem może być iż wolisz aby wszystkie twoje dzieci miały takie samo nazwisko, a nie że córka ma inne, chłopcy mają inne. Ale jeżeli nosisz nazwisko swojego męża to dzieci nie dostaną twojego panieńskiego nazwiska. Dzieci mogą dostać nazwisko po tobie jeżeli sama je nosisz. Może po prostu tylko córce zmienić jeżeli ma inne, bo rozumiem że synowie mają takie jak tata, a dziewczynka ma inne? To nie łatwiej byłoby zmienić nazwisko tylko dla niej?

muszkamodliszka Dodane ponad rok temu,

No i to też jest istotny argument że jak wszyscy tj. dzieci i ich mama mają jednakowe nazwisko to jest łatwiej i w przedszkolach szkołach urzędach, procedury nie są tak wnikliwie przeprowadzane.

qr-chuck Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Octavia27:Dziękuję wszystkim za odpowiedz tylko zastanawiam się czy uznają moje pismo jeśli powodem zmiany nazwiska podam że często są problemy z zapisaniem ich w urzędach oraz to że nie chcę aby dzieci nosiły nazwisko mojej teściowej która ich nie uznaje.Co o tym sądzicie?

A jakie Ty masz nazwisko – panieńskie czy po mężu?

octavia27 Dodane ponad rok temu,

zmiana nazwiska

Pod koniec 2003 roku zawarłam związek małżeński w USC i były mąż przeszedł wtedy na moje nazwisko i córka też miała tym samym moje nazwisko.Po około 1,5 roku rozwiodłam się .W 2006 roku urodził się mój syn i w tym samym roku zawarłam związek małżeński i przeszłam na nazwisko 2 męża.Tak więc córka ma nazwisko moje z pierwszego związku a dwaj synowie i ja mamy nazwisko męża.Trochę to pogmatwane ale da się zrozumieć.

muszkamodliszka Dodane ponad rok temu,

Ja rozumiem… Więc żeby odkręcić to w tę stronę jak ty byś chciała, to przede wszystkim musisz sama zrezygnować z nazwiska 2 męża, żeby synowie mieli nazwisko Twoje. A może łatwiej by było jakby mąż przysposobił ( nie mylić z adopcją ) twoją córkę co efekcie da jej swoje nazwisko i cała wasza 4 będzie miała te samo.

muszkamodliszka Dodane ponad rok temu,

Wróć… wasza piątka ( źle policzyłam osoby )

qr-chuck Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Octavia27:Pod koniec 2003 roku zawarłam związek małżeński w USC i były mąż przeszedł wtedy na moje nazwisko i córka też miała tym samym moje nazwisko.Po około 1,5 roku rozwiodłam się .W 2006 roku urodził się mój syn i w tym samym roku zawarłam związek małżeński i przeszłam na nazwisko 2 męża.Tak więc córka ma nazwisko moje z pierwszego związku a dwaj synowie i ja mamy nazwisko męża.Trochę to pogmatwane ale da się zrozumieć.

Czyli chcesz, żeby dzieci miały nazwisko… TWOJEGO OJCA (a były mąż je zachował?)? A niby dlaczego?
Wydaj mi się, że Ty też powinnaś w takim wypadku zmienić nazwisko…

octavia27 Dodane ponad rok temu,

zmiana nazwiska

Sprawa przedstawia się tak były mąż sam złożył odpowiednie dokumenty w sądzie żeby wrócić do swojego nazwiska bo po rozwodzie mógł zostać przy moim lub wrócić do swojego najlepsze w tym jest to że ja nie miałam prawa przymusić go do zmiany nazwiska .w rezultacie jak urodziło mu się drugie dziecko z obecną partnerką sam wystąpił o zmianę nazwiska bo nie mógł nadać dziecku mojego nazwiska.z przysposobieniem przypadkiem nie jest tak że z chwila nadania nazwiska małej ona traci prawo do alimentów od ojca biologicznego. Po resztą moja córka nie chce nosić nazwiska mojego mężą .

muszkamodliszka Dodane ponad rok temu,

Nie no to jest wiadome że po rozwodzie małżonkowie mogą powrócić do swoich starych nazwisk jeżeli je zmienili.
Jeżeli twoja córka nie chce nosić nazwiska obecnego ojczyma, to masz ciężką robotę do odwalenia. Bo tak jak napisałam wcześniej żeby dzieci miały twoje nazwisko panieńskie to ty również musisz je nosić.

Znasz odpowiedź na pytanie: Zmiana nazwiska?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oczekując na dziecko
Hormony
Witam! Bardzo proszę o pomoc w analizie moich wyników badań. FSH 5,84mlU/ml LH 3,96mlU/ml A ich stosunek wynosi 0,67 ...:Niepewny: co to może oznaczać? Wiem, że prawidłowy powinien być bliski 1
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
Działka budowlana "okazja" przy torach ;)
Dziewczyny, mieszkam w bloku ale jak większość marzę o domku :) Mamy "okazję" kupić działkę za miastem bardzo tanio, byłam tam oglądałam i wszystko jest super, ale niedaleko są tory, jakieś
Czytaj dalej