Żółta skóra na stopach lub dłoniach u dziecka

Zażółcenie skóry jest najczęściej spowodowane nadprodukcją lub zatrzymaniem bilirubiny w organizmie. To objaw chorobowy, powszechnie nazywany żółtaczką. Inną przyczyną zażółcenia wewnętrznej strony stóp i dłoni może być nadmierne spożywanie dyni oraz marchwi albo choroby skóry. Podpowiadamy, co może oznaczać żółta skóra na dłoniach i stopach u dziecka, jakie są jej przyczyny i jak temu zapobiegać!

Żółta skóra u dziecka na dłoniach i stopach – co oznacza?

Wygląd skóry na stopach oraz dłoniach jest w stanie wiele powiedzieć o ogólnej kondycji organizmu. Dokładne obserwowanie zmian skórnych w tych obszarach pomoże nam postawić szybką diagnozę i zapobiec wielu poważnym chorobom.  Ważne są: kolor, kształt, struktura skóry i jej suchość. Pożółkła skóra stóp może zwiastować choroby nerek oraz wątroby. Kiedy skóra na stopach jest żółta i w dodatku stwardniała może to oznaczać zachorowanie na rogowca stóp, łuszczycę lub wyprysk. Każdorazowo dla postawienia trafnej diagnozy konieczna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą, który wykona szereg kompleksowych badań.

Sprawdź: Jak leczyć zapalenie krtani u dziecka?

Zażółcenie wewnętrznej strony dłoni u dzieci pojawia się najczęściej kiedy te zbyt często sięgają po soki z dodatkiem marchwi i dyni lub kupne gotowe zupki ze słoiczka. Niestety może to być również objaw problemów na tle wątrobowym lub wczesnych stadiów żółtaczki.
Każdorazowo, kiedy u naszych pociech zauważymy żółknięcie stóp lub dłoni, warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby ten skierował nas na podstawowe badania krwi, do dermatologa i w razie takiej potrzeby – na rozszerzoną dalsza diagnostykę. Żadnych zmian skórnych nie należy lekceważyć, ponieważ zawsze świadczą one o stanie organów wewnętrznych i przebywanych chorobach.

Żółta skóra na dziecięcych stopach i żółte dłonie u dziecka – przyczyny

Pierwszą i najczęstszą przyczyną zażółcenia skóry po złej diecie jest żółtaczka. Pierwszym jej objawem jest zażółcenie gałek ocznych, żółta skóra na i pod stopami oraz na dłoniach. Żółtaczka jest objawem, nie samą chorobą. Może więc być symptomem chorób: wątroby, nerek, nadnerczy, trzustki i tarczycy. W żadnym wypadku nie należy jej lekceważyć.

Zamiana bilirubiny pośredniej w bezpośrednią zachodzi w wątrobie, dlatego najczęściej żółte stopy świadczą o chorobach z nią związanych. Do najliczniej występujących zaliczyć możemy: żółtaczkę wewnątrzwątrobową, przedwątrobową oraz pozawątrobową, jak również marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, zatrucie, Zespół Gilberta, zwężenie przewodów żółciowych.

Mamy zadające sobie pytanie od czego u ich dzieci zrobiły się żółte dłonie, powinny postawić również na diagnostykę chorób takich jak: zespół Criglera-Najjara, niewydolność nerek, nieprawidłowe opalanie się, zaburzenia hormonalne, zaburzenia lipidowe, różyczka, cytomegalia, mononukleoza zakaźna.

Sprawdź: Kto powinien zrobić badanie na obecność wirusa cytomegalii?

Skóra może żółknąć również z przyczyn dermatologicznych: rogowca, łuszczycy lub wyprysku. Wówczas poza zmienioną barwą zaobserwować można odchylenia w wyglądzie, napięciu, ciągłości lub miękkości naskórka.

Jak usunąć żółtą skórą na stopach u dziecka?

Aby usunąć żółtą skórę u dziecka niezbędne będzie wykonanie szeregu badań, które określą jej przyczynę. Pierwszą rzeczą, którą powinny wykonać mamy, kiedy zaobserwują u swoich pociech żółknącą skórę na dłoniach i stopach jest wycofanie z diety nadmiaru karotenu, a więc ograniczenie spożycia soków i zup warzywnych, szczególnie tych kupnych. Najczęściej ten ruch w zupełności wystarcza i niebawem po nim koloryt skóry wraca do normy.

Gdy pomimo zmiany diety objawy nie ustąpią warto wybrać się na konsultację do pediatry prowadzącego. Ten najprawdopodobniej skieruje naszego malucha na badania krwi, w których przede wszystkim wykona się markery wątrobowe. Kolejno dobrze udać się do endokrynologa, który sprawdzi prawidłowość poziomu hormonów oraz dermatologa, ponieważ przyczyna może leżeć w chorobach o podłożu skórnym.

Poznaj: Sprawdzone sposoby na katar u niemowlaka

Zmiana diety i prawidłowo wdrożone leczenie pomogą w zupełności pozbyć się problemu żółtej skóry na stopach i dłoniach u dziecka.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Żółta skóra na stopach lub dłoniach u dziecka

  1. Zółta skóra u rocznego dziecka

    Witajcie,
    jestem bardzo zaniepokojona. Moja roczna córeczka jest … żólta. Ma żółte stópki, rączki, buzię, kark natomiast białkówki są białe. Od razu napiszę, że Asia nie lubi soczku z marchewki i pije go bardzo mało Oczywiście byłam już u pediatry, który zlecił badanie USG wątroby oraz poziomu bilirubiny we krwi. USG wątroby już zrobiłyśmy i lekarz nie zauważył patologicznych zmian natomiast jeszcze nie zrobiłyśmy badania krwi.
    Chciałabym podzielić się z Wami moimi przypuszczeniami związanymi z zażółceniem skóry u Joasi. Prawdopodobnie przyczyną jest/była zła dieta Małej a dokładniej zbyt dużo kaszek i kleików. Asia dostawała 2 razy dziennie kaszkę mleczno-ryżową/pszenną (na śniadanie ok. 10.00 i kolacje) i dwa razy dziennie ( w nocy ok. 12.00 i 4.00 nad ranem) kleik ryżowy. Oprócz tego obiadek – gerberek a na podwieczorek owoce + miśkopty.
    Za radą pediatry Asia nie dostaje już na śniadanie kaszki tylko „dorosłe jedzenie” i zmniejszyłam ilość kleiku w nocy. Po tygodniu widzę, że już jest jaśniejsza. Zażółcenie rączek i stópek znacznie się zmniejszyło. Przypuszczam, że powodem zażółcenia był betakaroten zawarty w kaszkach i kleikach. Po prostu przewitaminizowałam dziecko. Zreszta spójrzcie na opakowania z jedzeniem dla niemowląt. Wszystko jest strasznie nafaszerowane witaminami a te w nadmiarze szkodzą. Czy miałyście podobne problemy?
    Pozdrawiam

    • Re: Zółta skóra u rocznego dziecka

      Oli tez ma nietolerancje karotenu, ale zauwazona szybko, zanim zaczely mu sie robic zolte raczki i stopki. Masz racje, ze ograniczenie karotenu powinien pomoc. Nie wiedzialam ze w kaszkach jest, wiec pewnie tez ma wplyw (Oli nie je kaszek) – ja ograniczam mu po prostu spozycie marchwi.

    • Re: Zółta skóra u rocznego dziecka

      Tak wlasnie z dokladnie tym samym problemem wrocilam dzisiaj z moja 7,5 miesieczna coreczka….wystraszylam sie ze ma cos z watroba a okazalo sie ze to wina karotenu, ktorego tak w zasadzie myslalam, ze nie ja tak duzo. Nakazali odstawic wszystko co “pomaranczowe” :):):):):) zadnych marchewkowych zupek – bo tylko zupki z marchewkami jadla, sokow nie pila w ogole dlatego tak sie wystraszylam wlasnie. Dr powiedziala, ze sloiczkowe jedzenie typu gerber np. jest nafaszerowane karotenem. also….

      Pozdrawiam

Zdrowie dziecka, Zdrowie niemowlaka

Po jakim czasie działa czopek?

Gorączka u niemowlaka i u małego dziecka zawsze wywołuje stres w młodych rodzicach. Zadają sobie pytanie, jak dużą dawkę środka przeciwgorączkowego powinni podać maluchowi, po jakim czasie czopek zbija gorączkę...

Czytaj dalej →
Zdrowie niemowlaka

Czym złagodzić wysypkę u dziecka?

Wysypka u dziecka nie zawsze stanowi powód do niepokoju, choć bywa, że jest objawem jednej z poważnych chorób. Zazwyczaj jednak ma podłoże alergiczne i ustępuje niezwłocznie po ograniczeniu kontaktu z...

Czytaj dalej →
Zdrowie niemowlaka

Jak inhalować małe dziecko?

Domowe sposoby na zwalczanie przeziębień i chorób cieszą się nadal dużą popularnością. Nierzadko pomagają uniknąć antybiotyku i skutecznie pomagają pozbyć się męczących dolegliwości. W przypadku chorób górnych dróg oddechowych niezastąpione są...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie niemowlaka

Ślinotok u niemowlaka a kaszel

Młodzi rodzice często zauważają ślinotok u niemowlaka. Istnieje wiele przyczyn, a znalezienie tej konkretnej nie zawsze jest tak oczywiste, jak może się to wydawać. Szczególnie zaniepokoić może występujący równocześnie ze...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców, Zdrowie niemowlaka

Mastka

Mastka jest naturalną wydzieliną, która zbiera się na końcu penisa. Towarzyszy mężczyznom od urodzenia, a w pierwszych miesiącach życia pełni ważną funkcję ochronną. Skąd się bierze i czy należy ją...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo