zrosty po lyzeczkowaniu

Bylabym bardzo wdzieczna, gdyby ktos moglby mi powiedziec, w jaki sposob sprawdzic, czy nie zostaly zrosty po lyzeczkowaniu i jak czesto sie to zdarza.
Z gory dziekuje.

22 odpowiedzi na pytanie: zrosty po lyzeczkowaniu

  1. Re: zrosty po lyzeczkowaniu

    Ewo,
    Ekspertem w tym temacie jest Lidus. Jej po zabiegu z powodu zrostów przytrafiła się ciąża pozamaciczna. Ja tez się tego obawiam i trochę poszperalam.
    Aby sprawdzić, czy nie doszło do zrostów korzysta się z następujących badań: histerskopia albo histerosalpinografia.

    Poniżej informacje na temat obu.
    HISTEROSKOPIA

    TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

    Badanie to polega na oglądaniu wnętrza macicy w powiększeniu przy pomocy specjalnego przyrządu optycznego (wziernika) nazywanego histeroskopem, który wprowadzony jest przez pochwę do szyjki macicy, a następnie do jamy macicy.
    Przy pomocy dodatkowych instrumentów wprowadzonych przez histeroskop do jamy macicy można pobierać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego oraz wykonywać niektóre zabiegi lecznicze.

    CZEMU SŁUŻY BADANIE?
    Histeroskopia umożliwia ocenę zmian patologicznych endometrium i ustalenie zakresu tych zmian. Badanie można połączyć z jednoczesnym wykonaniem zabiegu terapeutycznego – np. z usunięciem zrostów wewnątrzmacicznych lub polipów.

    WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
    Krwawienia o nieustalonej etiologii (przyczynie).
    Ocena stanu endometrium.
    Niemożność zajścia w ciążę lub jej donoszenia.
    Wady macicy.
    Podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych.
    Oglądanie ścian kanału szyjki (cerwikoskopia).
    Podejrzenie przerwania ciągłości ściany macicy.
    Pobieranie wycinków celowanych.

    Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza w warunkach szpitalnych

    BADANIA POPRZEDZAJĄCE

    Badania poprzedzające są dobierane indywidualnie w zależności od wskazań do histeroskopii. Patrz dodatkowo “Badania poprzedzające znieczulenie” w “Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale “Metody znieczulania”.

    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

    Patrz “Sposób przygotowania do znieczulenia” w rozdziale “Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale “Metody znieczulania”.

    Badanie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym

    OPIS BADANIA

    Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym (ma zgięte we wszystkich stawach kończyny dolne), jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym.
    Do badania wykorzystuje się sterylne narzędzia. Po odkażeniu pola zabiegowego badający wprowadza do kanału szyjki histeroskop, wypełnia płynem lub gazem (CO2) jamę macicy i ogląda śluzówkę. Jeśli istnieje taka potrzeba, badający przy pomocy specjalnych szczypiec wprowadzonych przez histeroskop może też pobrać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego. Patrz dodatkowo “Opis metod znieczulenia” w “Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale “Metody znieczulania”.

    Wynik badania przekazywany jest w formie opisu.

    CZAS

    Badanie trwa zwykle do kilkunastu minut

    INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

    Przed badaniem

    Informacje wynikają ze specyfiki wywiadu ginekologicznego.
    Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna).

    JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

    Pacjentka powinna pozostać pod obserwacją lekarską tak długo, jak tego wymaga zakres wykonanego badania. Lekarz może zlecić przyjmowanie przez kilka dni antybiotyku celem zapobiegania wystąpieniu infekcji. Patrz dodatkowo “Jak należy zachowywać się po znieczuleniu?” w “Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale “Metody znieczulania”.

    MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

    Patrz “Możliwe powikłania po znieczuleniu” w “Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale “Metody znieczulania”.

    Jeśli istnieje taka potrzeba, badanie może być powtarzane

    HISTEROSALPINGOGRAFIA

    Badanie nazywane jest również: HSG

    TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

    Badanie polega na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich. Obraz jamy macicy i jajowodów uzyskuje się poprzez wprowadzenie przez drogi rodne kobiety środka cieniującego (kontrastu), który silnie pochłania promieniowanie rentgenowskie.

    CZEMU SŁUŻY BADANIE?

    Badanie to umożliwia w sposób inwazyjny ocenę kształtu jamy macicy (stwierdzenie zmian rozwojowych, przegrody, niedorozwoju macicy, guzów macicy), ocenę zmian chorobowych jej błony śluzowej, czyli endometrium (istnienie przerostu, polipów, zrostów śródmacicznych), a także ocenę przebiegu, drożności, kształtu jajowodów oraz zmian w okolicy przydatków macicznych (rozpoznanie zrostów okołoprzydatkowych). Badanie wykonuje się w celu dokonania rozpoznania lub precyzyjnego określenia specyfiki istniejącego zaburzenia.

    WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
    Diagnostyka niepłodności, dotycząca kontroli drożności jajowodów i wykluczenia zmian patologicznych w obrębie jamy macicy.
    Ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów.
    Podejrzenie niewydolności szyjki macicy w przypadkach niemożności donoszenia ciąży.
    Podejrzenie gruźlicy narządu rodnego.

    Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

    BADANIA POPRZEDZAJĄCE

    Wymagane są badania: ginekologiczne ultrasonograficzne narządu rodnego i rozmaz mikrobiologiczny z pochwy. Patrz dodatkowo “Badania poprzedzające znieczulenie” w “Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale “Metody znieczulania”.

    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

    Zaleca się spożycie lekkiej kolacji w dniu poprzedzającym badanie; można zjeść lekkie śniadanie w dniu badania. Rano w dniu badania należy wykonać lewatywę (patrz “Sposób przygotowania do badania” w “Kolonoskopia” w rozdziale “Badania w chorobach układu trawienia”). 20 minut przed badaniem należy przyjąć w czopku doodbytniczym środek rozkurczowy.
    Badanie wykonuje się do 10. dnia cyklu miesiączkowego (licząc od 1. dnia krwawienia). Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego nawet w przypadku śladowego krwawienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy. Patrz dodatkowo “Sposób przygotowania do znieczulenia” w “Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale “Metody znieczulania”.

    Przy badaniu może zaistnieć konieczność znieczulenia ogólnego

    OPIS BADANIA

    Badanie wykonywane jest w pracowni rentgenowskiej. Pacjentka kładzie się na brzegu stołu rentgenowskiego, przyjmuje pozycję jak w badaniu ginekologicznym (ma zgięte we wszystkich stawach kończyny dolne), jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym.
    Badający zakłada pacjentce wzierniki pochwowe, uwidacznia ujście zewnętrzne szyjki macicy, w które – po uprzednim poprzecznym uchwyceniu odpowiednim narzędziem części pochwowej szyjki macicy – wprowadza końcówkę specjalnego aparatu (aparatu Schultza). Aparat ten służy do wprowadzenia do jamy macicy środka kontrastowego.
    Wprowadzanie środka cieniującego do jamy macicy badający kontroluje na ekranie monitora, który jest połączony z aparatem rentgenowskim. Po zarysowaniu kształtu jamy macicy wykonuje się I zdjęcie. II zdjęcie wykonywane jest po uwidocznieniu przebiegu światła jajowodów i wydostaniu się środka kontrastującego do jamy brzusznej, co świadczy o drożności jajowodów (Ryc.4-8).

    Ryc.4-8 Jeden ze sposobow podania kontrastu
    w histerosalpingografii

    W celu uwidocznienia kontrastu w jamie brzusznej lub dla uwidocznienia zrostów okołojajowodowych wykonuje się III zdjęcie rentgenowskie. Wszystkie opisane zdjęcia wykonywane są w projekcji przednio-tylnej. Ilość zdjęć rentgenowskich, a także niekiedy zmiana projekcji (np. na skośną w przypadku lepszego uwidocznienia wodniaka jajowodu) uzależniona jest od rodzaju schorzenia. Badanie zazwyczaj nie jest bolesne. Jednakże, w przypadku braku drożności jajowodów, pacjentka może odczuwać ból z powodu wzrostu ciśnienia środka kontrastowego. Patrz dodatkowo “Opis metod znieczulenia” w “Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale “Metody znieczulania”.

    Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, niekiedy z dołączonymi zdjęciami (kliszami) rentgenowskimi.

    CZAS

    Badanie trwa zwykle do 20 minut

    INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

    Przed badaniem
    Data ostatniej miesiączki.
    Ewentualne uczulenie na środki kontrastowe.
    W czasie badania
    Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból, duszność, nudności).

    JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

    Pacjentka powinna do dwóch godzin pozostawać pod obserwacją lekarską. Patrz dodatkowo “Jak należy zachowywać się po znieczuleniu?” w “Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale “Metody znieczulania”.

    MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

    Mogą rzadko wystąpić objawy uczulenia na środek cieniujący. Wcześniejsze określenie stopnia czystości mikrobiologicznej pochwy poprzez oceną rozmazu mikrobiologicznego eliminuje możliwość powikłań w postaci zapalenia przydatków i zapalenia otrzewnej. Patrz dodatkowo “Możliwe powikłania po znieczuleniu” w “Metody anestezjologiczne w badaniach diagnostycznych” w rozdziale “Metody znieczulania”. Jeśli jest taka potrzeba, badanie może być powtórzone. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku. Nie może być wykonywane w okresie krwawienia miesiączkowego i u kobiet ciężarnych.

    Jeszcze raz pozdrawiam:)

    Milena
    +aniołek 17.09.2003

    • Re: zrosty po lyzeczkowaniu

      Jeszcze raz bardzo dziekuje, mam nadzieje, ze jednak to u mnie nie nastapi:)

      • Re: zrosty po lyzeczkowaniu

        Ewo,

        Milena odpowiedziała Ci super…ja także tylko dodam, że te zrosty nie są normą…czasem też wystarczające jest USG 3D..jest mniej dokładne ale podobno zastępuje inwazyjne HSG i histeroskopię.
        Podobno jednym z wyznaczników zrostów jest miesiączka po zabiegu..jeżeli jest dużo bardziej skąpa niż przed zabiegiem przez pół roku to można się pokusić o takie badanie. W innym przypadku lekarze nie zalecają go rutynowo po zabiegu.

        Ja też mam nadzieję, że nie będzie u Ciebie konieczne… już żeśmy się wymęczyły przecież nie?

        Ściskam,

        Marti z aniołkiem i wielką nadzieją

        • Re: zrosty po lyzeczkowaniu

          Dzieki za slowa pocieszenia. Caly czas tylko czekam, jak mina te trzy miesiace (tyle zalecil moj ginekolog) i bedziemy znowu mogli starac z mezem.
          Pozdrawiam

          • Re: zrosty po lyzeczkowaniu

            Dziewczyny już dużo Ci na ten temat napisały. UGD 3D ale na super sprzęcie przez super fachowca. Ja mimo wszystko zrobiłabym jeszcze HSG, jest stosunkowo nieinwazyjne, wprowadza się płynny kontast do dróg rodnych i robi zdjęcia RTG. Na kliszy masz obraz nie tylko samej macicy ale masz pewnośc, że jajowody są drożne. ja niestety zrobiłam je zbyt późno. Do tej pory nie mogę zrozumieć dlaczego lekarze o niczym nie mówią. Żadnych informacji.
            pozdrawiam

            • Re: zrosty po lyzeczkowaniu

              Dziekuje bardzo, bede musiala porozmawiac z moim lekarzem, bo kazal mi tylko zrobic USG w polowie nastepnego cyklu.
              Pozdrawiam,
              Ewa

              • Re: zrosty po lyzeczkowaniu

                jestem trochę przetrażona tymi zrostami, jestem pare dni po zabiegu łyżeczkowania, powiedzcie kiedy zrobić to badanie na drożność?, ja prawdę mówiąc boje się go, czy to jest skomplikowane i bolesne i czy lekarze chętnie chcą je robić?

                • Re: zrosty po lyzeczkowaniu

                  Lekarze niestety niechętnie wypisują skierowanie na HSG, twierdzą, że zrosty należą do rzadkości, choć to prawda zdarzają się. Badanie nieprzyjemne, trwa kilkanaście minut, wynik dość szybko po wywołaniu kliszy. Sama byłam w szpitalu kilka godzin /odsypiałam znieczulenie. Podobno w ramach ubezpieczenia badanie bezpłatne. U mnie niestety zrosty spowodowały ciąże pozamaciczną.

                  • Re: zrosty po lyzeczkowaniu

                    Wiktoriam ja na Twoim miejscu nie martwiłabym się tak o zrosty.Jedno łyżeczkowanie nie wpłynie tak negatywnie na macicę.Ja po pierwszej cesarce zaszłam w ciążę bez problemu,a to też zrost na macicy. Po drugiej ciąży byłam profilaktycznie łyżeczkowana,ponieważ lekarz nie był pewien czy łożysko całe wyszło,Po trzeciej ciąży byłam 2 razy łyżeczkowana.I z taką uszkodzoną macicą zaszłam jeszcze w czwartą ciążę.

                    • Ja także miałam łyżeczkowanie i niestety, o problemie zrostów dowiedziałam się kiedy lekarz je wykrył i musiałam ponownie zawitać na bloku operacyjnym. Gdybym tylko wiedziała wcześniej, to z pewnością kupiłabym hyalobarrier wcześniej i pewnie uniknęłabym kolejnych stresów i interwencji lekarskiej. Bo to żel na stosowany właśnie w takich sytuacjach pozwala uniknąć, czy wręcz przeciwdziała powstawaniu zrostów… można go też stosować, gdy już się pojawią. Każda pani, która ma ten problem warto by poczytała o tym żelu więcej, bo może okazać się rozwiązaniem problemu.

                      • Po porodzie naturalnym ( a wczesniej cc mialam) miałam mnóstwo zrostów i ziarninę- miałam mieć zabieg usuwania zrostów ale nie poszłam…
                        Potem straciłam ciążę ( listopad ubiegłego roku)…od 2 lat praktycznie się nie zabezpieczam a mimo to nic się nie wydarza…

                        • Zamieszczone przez ahimsa
                          Po porodzie naturalnym ( a wczesniej cc mialam) miałam mnóstwo zrostów i ziarninę- miałam mieć zabieg usuwania zrostów ale nie poszłam…
                          Potem straciłam ciążę ( listopad ubiegłego roku)…od 2 lat praktycznie się nie zabezpieczam a mimo to nic się nie wydarza…

                          I co, zamierzasz coś z tym zrobić?
                          (Kurcze, pamiętam tamten listopad )

                          Ja muszę iść na kontrolę do gina po ostatnim porodzie i chcę się o te zrosty podpytać. W sumie, to łyżeczkowanie miałam trzy razy, więc nic nie wiadomo, co tam we mnie siedzi, a taka wiedza na przyszłość może się przydać. Nie wiem tylko, czy na NFZ skierowanie na badania bym dostała

                          • Zamieszczone przez Jaga
                            I co, zamierzasz coś z tym zrobić?
                            (Kurcze, pamiętam tamten listopad )

                            Ja muszę iść na kontrolę do gina po ostatnim porodzie i chcę się o te zrosty podpytać. W sumie, to łyżeczkowanie miałam trzy razy, więc nic nie wiadomo, co tam we mnie siedzi, a taka wiedza na przyszłość może się przydać. Nie wiem tylko, czy na NFZ skierowanie na badania bym dostała

                            Nic nie zrobiłam….gin też już nic nie mówił, że trzeba usuwać te zrosty potem.
                            Ostatnio tylko wyniki z cytologii wyszły mi złe no a potem już nie zdążyłam ich powtórzyć- bo zaszłam w ciążę. No i teraz….jest jak jest. Czyli NIC nie ma.

                            • Zamieszczone przez ahimsa
                              Nic nie zrobiłam….gin też już nic nie mówił, że trzeba usuwać te zrosty potem.
                              Ostatnio tylko wyniki z cytologii wyszły mi złe no a potem już nie zdążyłam ich powtórzyć- bo zaszłam w ciążę. No i teraz….jest jak jest. Czyli NIC nie ma.

                              • Zamieszczone przez Jaga

                                Ktoś mi powie, czy ból po łyżeczkowaniu ( taki dość silny)- uczucie napięcia i “pełności” w środku oraz kłucia w pachwinach i w brzuchu-to normalne jest????
                                Jestem 3 dni po zabiegu.
                                Plamię takim krwawym śluzem.

                                • Ahimsa nie wiem czy taki bol jest normalny, ale mnie bolalo 2 tyg. po zabiegu, lezalam ciagle w lozku i mocno krwawilam, tylko ja chodzilam z martwa ciaza i mialam zakazenie.

                                  • Zamieszczone przez ahimsa
                                    Ktoś mi powie, czy ból po łyżeczkowaniu ( taki dość silny)- uczucie napięcia i “pełności” w środku oraz kłucia w pachwinach i w brzuchu-to normalne jest????
                                    Jestem 3 dni po zabiegu.
                                    Plamię takim krwawym śluzem.

                                    Oj, nie pomogę… pamiętam, ze długo krwawiłam. Bólu nie pamiętam. B. szybko obkurczyła mi się macica, a wiem, że to może boleć. Lepiej skontaktuj się z ginem – po co się denerwować, nerwów Ci już wystarczy.

                                    • Zamieszczone przez Jaga
                                      Oj, nie pomogę… pamiętam, ze długo krwawiłam. Bólu nie pamiętam. B. szybko obkurczyła mi się macica, a wiem, że to może boleć. Lepiej skontaktuj się z ginem – po co się denerwować, nerwów Ci już wystarczy.

                                      Jadę na Izbę Przyjęć….ostre bóle po jednej str brzucha- wolę to sprawdzić.
                                      Mam nadzieję, że USG mi zrobią od ręki-bez skierowań i innych takich.

                                      • Ahimsa i co sie dzieje?

                                        • No właśnie ash, jak się czujesz?

                                          Nie zdążyłam Ci pogratulować, przykro mi bardzo…

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: zrosty po lyzeczkowaniu

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general