Tematy z polskiego egzamin ósmoklasisty 2023. Jaka lektura pojawiła się w arkuszu?

Ponad pół miliona uczniów ostatnich klas szkół podstawowych przystąpiło dziś do egzaminu z języka polskiego. Arkusz składa się z dwóch zasadniczych części. W pierwszej należy odpowiedzieć na pytania dotyczące przytoczonych tekstów, a w drugiej wymagane jest stworzenie dłuższej wypowiedzi pisemnej. Za wypracowanie można zdobyć najwięcej punktów, dlatego tematy są zawsze tak interesującą kwestią dla wszystkich. Co CKE przygotowała w tym roku? Tematy z polskiego egzamin ósmoklasisty 2023 – z jaką pracą pisemną musieli zmierzyć się tegoroczni 8-klasiści?

Tematy z polskiego egzamin ósmoklasisty 2023

23 maja 2023 roku uczniowie ósmych klas szkół podstawowych przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Egzamin ten jest kluczowym momentem w ich edukacji, stanowiącym podsumowanie wiedzy i umiejętności zdobytych podczas ośmiu lat nauki. Wynik zadecyduje o tym, do jakiej szkoły średniej się dostaną i czy będą mogli kontynuować naukę na wymarzonym profilu.

W przypadku języka polskiego, najważniejszym elementem egzaminu jest dłuższa wypowiedź pisemna, która może przyjąć formę opowiadania lub rozprawki. Za wypracowanie można zdobyć aż 20 punków dlatego temat wypracowania z polskiego na egzaminie ósmoklasisty 2023 interesuje wszystkich zdających, ich rodziców oraz nauczycieli.

Egzamin rozpoczął się o godzinie 9.00 rano, ale już po godzinie pierwsi uczniowie zaczęli opuszczać sale i przekazywać informacje o tym, co znalazło się w arkuszu. Okazuje się, że lekturą główną, której fragment przytoczono, była “Balladyna” Juliusza Słowackiego. W innych zadaniach miał ponoć pojawić się także fragment “Dziadów”. Z komentarzy ósmoklasistów wynika, że oceniają egzamin raczej jako łatwy. Nieco zaskakujący mógł wydać się jedynie temat rozprawki. Jak brzmiał?

Temat rozprawki – egzamin ósmoklasisty 2023: Czy ja sam wpływam na to, jakim jestem człowiekiem?

Temat opowiadania – egzamin ósmoklasisty 2023: Napisz o spotkaniu z postacią literacką (z lektury obowiązkowej), z którą wspólnie dochodzicie do jakiegoś celu.

Zobacz: Lektury obowiązkowe – egzamin ósmoklasisty 2023. Lista została istotnie zmodyfikowana

Co było na egzaminie ósmoklasisty z polskiego 2023?

Oprócz części pisemnej z wypracowaniami, arkusz z języka polskiego składa się także z szeregu zadań otwartych i zamkniętych. Większość z nich dotyczy dwóch przytoczonych fragmentów – jednego z lektury obowiązkowej i jednego z dowolnego tekstu (najczęściej popularnonaukowego lub publicystycznego). CKE oficjalnie nie udostępniła jeszcze tegorocznego arkusza, ale jak wynika z relacji uczniów, na egzaminie pojawił się dłuższy fragment “Balladyny” Juliusza Słowackiego. Oprócz tego nie zabrakło zadań z języka oraz z gramatyki.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo