Terapia pedagogiczna

Każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Rolą rodzica jest baczne obserwowanie dziecka i wyciąganie odpowiednich wniosków. Czasami konieczne jest podjęcie decyzji o wprowadzeniu pomocy, która umożliwi poprawny rozwój i nadążenie za rówieśnikami. Potrzeba takiej pomocy z zewnątrz może pojawić się na każdym etapie życia dziecka, jednym z nich jest etap wczesnoszkolny. Gdy dziecko ma problemy z nabywaniem i przyswajaniem wiedzy, zapamiętywaniem i analizowaniem nowych informacji, konieczne może być zastosowanie terapii pedagogicznej.

Terapia pedagogiczna
Pixabay

Terapia pedagogiczna

Słowa „terapia pedagogiczna” brzmią dosyć poważnie i nieco przerażająco dla rodziców, którzy stanęli przed koniecznością zadecydowania, czy jest ona maluchowi potrzebna. Czym właściwie jest ten rodzaj terapii? Jest to forma specjalistycznej pomocy małemu dziecku, która ma na celu pokonywanie występujących u malucha zaburzeń rozwojowych, jego trudności w nauce, zapamiętywaniu i wykorzystywaniu wiedzy. Terapia pedagogiczna pomaga również maluchowi w odnalezieniu się w grupie rówieśników i pomaga mu nauczyć się funkcjonować w społeczności szkolnej.

Przedmiotem terapii pedagogicznej zawsze jest dziecko oraz jego środowisko. W czasie terapii stosuje się szereg środków pedagogicznych, zarówno dydaktycznych, jak i wychowawczych. Terapia pedagogiczna ma na celu zainicjowanie pozytywnych zmian w sferze psychoedukacyjnej dziecka. Jej celem nadrzędnym jest stymulowanie rozwoju malucha. Ważne jest ukierunkowanie jego rozwoju zgodnie z jego potencjałem, który musi zostać zidentyfikowany. Z uwagi na to, terapia pedagogiczna przebiega inaczej za każdym razem, ponieważ uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji dziecka.

Przedmiotem terapii pedagogicznej zawsze jest dziecko oraz jego środowisko.

Cele terapii pedagogicznej

Celów terapii pedagogicznej jest wiele i każdorazowo zależą one od danego malucha. Każdy z nich jest inny i ma swoje indywidualne potrzeby, niemniej jednak da się je zamknąć w szeroko pojętych celach, które zazwyczaj odzwierciedlają sytuację w większości przypadków:

  • rozwój intelektualny dziecka;
  • rozwój funkcjonowania dziecka w społeczeństwie;
  • rozwój wyrażania przez dziecko jego myśli;
  • rozwój wrażliwości estetycznej dziecka;
  • wyrównanie braków w nauce;
  • stymulowanie funkcji psychomotorycznych
Sprawdź:  Kiedy dziecko nie słucha...

Kiedy jest potrzebna terapia pedagogiczna?

Terapia pedagogiczna sprawdza się w szeregu nieprawidłowości różnego rodzaju. Może to być brak zdolności do skoncentrowania się malucha na konkretnych czynnościach. Przekłada się to na trudności w zapamiętywaniu i przyswajaniu wiedzy. Terapia pedagogiczna jest również konieczna, gdy maluch ma problemy z nauką czytania, liczenia, ma zaburzenia mowy, słuchu bądź wzroku, a także przy inteligencji niższej niż przyjęta przeciętna. Problem może także dotyczyć motoryki manualnej czy braku koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Jak przebiega terapia pedagogiczna?

Jak już zostało wspomniane, terapia pedagogiczna i jej przebieg są uzależnione od konkretnego przypadku. W przypadku młodszych dzieci, najlepsze efekty daje zabawa. Odpowiednio poprowadzona ma formę ćwiczeń, które pomagają dziecku usprawniać jego zdolności.

Przy starszych dzieciach ćwiczenia nie muszą już być proponowane w formie zabawy, ponieważ maluch rozumie konieczność i cel terapii.

Dodaj komentarz

Newsy Wcześniak
Rodzice porwali wcześniaka ze szpitala, ponieważ nie zgadzali się na czynności medyczne. Czy zdrowie dziecka może być zagrożone?
W piątek po południu w Białogardzie doszło do porwania urodzonego w 36. tygodniu ciąży wcześniaka. Według lekarzy jeśli noworodek nie trafi z powrotem do szpitala, jego życiu może zagrażać niebezpieczeństwo. Dziecko
Czytaj dalej
Choroby niemowląt Zdrowie dziecka
Ftalany: czy są groźne?
Coraz częściej usłyszeć można o szkodliwości ftalanów. Mają one negatywnie wpływać na organizmy ludzi dorosłych, ale szczególnie groźne są dla małych dzieci. Czym dokładnie są ftalany? Gdzie się znajdują i
Czytaj dalej
Nastolatkowie Wychowanie
Kiedy dziecko nie słucha…
Co robić, gdy dziecko nie słucha? To pytanie często pojawia się na forach rodzicielskich. Aby otrzymać na nie odpowiedź, warto wyjść od pytania: co rozumiem przez stwierdzenie "słuchać kogoś"? Czy
Czytaj dalej
Nastolatkowie
7 rzeczy, które musisz wiedzieć o swoim nastolatku
Okres adolescencji rozpoczyna się około 11 roku życia i trwa do wczesnej dorosłości, czyli 21 lat. Naukowcy z University College London Sarah-Jayne Blakemore dowiedli, że najtrudniejszy jest wiek 14 lat.
Czytaj dalej
Nastolatkowie
Rośnie liczba samobójstw pośród młodzieży i dzieci. Jakie są główne przyczyny?
Między innymi o nich mówił profesor Brunon Hołyst, dyrektor Instytutu Kryminalistyki i Kryminologii Uczelni Łazarskiego w Warszawie, podczas konferencji poświęconej temu problemowi w Tarnowskiej Szkole Wyższej. Każdy rodzic powinien zdawać
Czytaj dalej
Nastolatkowie
Eleganckie sukienki dla nastolatek: 3 kroki do wyboru idealnej
Eleganckie sukienki dla nastolatek na specjalne okazje Eleganckie sukienki dla nastolatek będą najlepszą stylizacją na duże uroczystości. Tylko jak przekonać zbuntowanego podlotka, by włożył taką kreację? I jak znaleźć model, który
Czytaj dalej