Tłuszcz do smażenia pączków/faworków

Jaki tłuszcz do smażenia pączków/faworków sprawdzi się najlepiej? Obecnie do przygotowania tłustoczwartkowych smakołyków najczęściej używany jest olej roślinny, przede wszystkim rzepakowy. warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna dostępna opcja. Na czym najlepiej smażyć faworki i pączki? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Do smażenia pączków i faworków najlepszy jest smalec wieprzowy.
  • Dobrą alternatywą dla smalcu jest olej rzepakowy lub kokosowy.
  • Aby faworki nie chłonęły oleju należy do tłuszczu dolać odrobinę alkoholu. Wystarczy jeden kieliszek.
  • Żeby faworki nie chłonęły tłuszczu można (zamiast alkoholu do oleju) dodać do ciasta sok wyciśnięty z połowy cytryny albo trochę octu.
  • Do kipienia oleju może doprowadzić nadmiar mąki na cieście.

Na czym smażyć faworki? Tłuszcz do smażenia pączków i faworków

Faworki są obecne w polskiej tradycji kulinarnej od bardzo dawna. Nasze babcie smażyły je na smalcu wieprzowym i właśnie ten rodzaj tłuszczu uznawany jest za najlepszy do przygotowania domowych chruścików i pączków. Obecnie jednak coraz częściej odchodzimy od tej tradycji. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Dla wielu osób, zapach rozgrzanego smalcu jest nieakceptowalny. Inna sprawa, tłuszcz zwierzęcy nie należy do najzdrowszych.

Dobrą alternatywą dla smalcu jest olej rzepakowy – dostępny w każdym sklepie, niedrogi i dość neutralny w kwestii zapachu. Tłuszcz roślinny jest uznawany za znacznie bardziej wartościowy niż zwierzęcy, jednak jeżeli na uwadze mamy przede wszystkim na ten aspekt, olej rzepakowy warto zastąpić kokosowym

Piana podczas smażenia – skąd się bierze?

Często zdarza się, że w trakcie smażenia faworków na oleju, tłuszcz zaczyna się spieniać. Wpływ na to ma kilka czynników, a najczęstsze przyczyny to:

  • zbyt niska temperatura oleju,
  • nierównomierne podgrzewanie naczynia,
  • za duża lub za mała ilość faworków w naczyniu,
  • zbyt obfite oprószenie ciasta mąką,
  • wyschnięte ciasto,
  • niska jakość oleju,
  • drobinki żywności, które zostały w tłuszczu po poprzednim smażeniu.

Co zrobić żeby olej się nie pienił?

Co zrobić żeby faworki nie chłonęły tłuszczu?

Bez względu na rodzaj zastosowanego tłuszczu, w trakcie smażenia nie można dopuścić, żeby ciasto wchłaniało jego nadmierne ilości. W tym celu do masy dodaje się odrobinę (wystarczy jeden kieliszek) alkoholu. Najodpowiedniejszy będzie spirytus spożywczy, ale wódka sprawdzi się tak samo dobrze.

Zdarza się jednak, że nie mamy pod ręką alkoholu lub po prostu – nie chcemy stosować go w kuchni. W takiej sytuacji wystarczy dodać do ciasta sok wyciśnięty z połowy cytryny. Bardzo dobrze sprawdzi się też ocet. Wystarczy tylko dodać jedną łyżeczkę do ciasta lub do oleju. Jeżeli wybierzesz drugą metodę, ocet wlej do nierozgrzanego tłuszczu. W przeciwnym wypadku olej zacznie pryskać. 

Rodzice pytają o tłuszcz do smażenia pączków i faworków

Dlaczego olej się pieni przy smażeniu faworków?

Spienianie oleju w trakcie smażenia może mieć kilka przyczyn. Czasami wynika ze złej jakości tłuszczu, ale najczęstszą przyczyną jest zbyt obfite oprószenie ciasta mąką lub zbyt wysoka temperatura oleju. Do spieniania tłuszczu może też dojść wówczas, gdy do naczynia wrzucimy za dużo lub za mało faworków, ciasto jest wysuszone, garnek jest nierównomiernie ogrzewany (np. gdy zostanie ustawiony na małym palniku) lub gdy w tłuszczu pływają resztki żywności z poprzedniego smażenia. 

Co zrobić aby tłuszcz się nie pienił?

Aby tłuszcz do smażenia pączków i faworków się nie pienił, należy przede wszystkim zadbać o jego prawidłową temperaturę w trakcie smażenia. Ciasto należy oprószać niewielką ilością mąki, a gdy czeka na smażenie, powinno być przykryte ściereczką (zapobiegnie to jego wyschnięciu). Warto stosować olej wysokiej jakości, a jeżeli był używany wcześniej, powinien zostać przefiltrowany.

Tłuszcz do smażenia pączków i faworków – dlaczego pieni się olej?

Najczęstszą przyczyną pienienia się oleju jest niewłaściwa temperatura. Aby upewnić się, że tłuszcz został rozgrzany w stopniu optymalnym, warto użyć termometru kuchennego. Urządzenie powinno wskazać temperaturę 175 stopni Celsjusza. 

Dlaczego olej kipi przy smażeniu faworków?

Gdy smażymy faworki lub pączki, do kipienia oleju może doprowadzić nadmiar mąki na cieście. Warto więc nie przesadzać z jej ilością.

Tłuszcz do smażenia pączków i faworków –w czym smażyć faworki?

Klasyczny przepis na faworki nakazuje użycie smalcu do smażenia. Obecnie, w tym celu częściej wykorzystywany jest olej rzepakowy, choć coraz większą popularność zyskuje też olej kokosowy.

Co dodać do oleju żeby się nie pienił?

Jeżeli dojdzie do spienienia tłuszczu, do naczynia wystarczy wrzucić kawałek surowego ziemniaka. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo