Tran dla dzieci

We wszystkich mediach obejrzeć i usłyszeć można często emitowane reklamy tranu, który ma być remedium na wiele dolegliwości i przed wieloma z nich nas chronić. Czy rzeczywiście jest taki skuteczny? Jak działa tran? Czy są specjalne jego odmiany dla dzieci?

Co to jest tran?

Podstawowe pytanie dotyczące tranu jest takie, czym właściwie ten tran jest. To nie tylko nazwa konkretnych tabletek dostępnych w aptece, ale określenie stosowane do ciekłego tłuszczu pozyskiwanego z wątroby niektórych ryb dorszowatych, jak również z tkanki tłuszczowej wybranych ssaków morskich. Wbrew powszechnemu przekonaniu, tranem jest jedynie tłuszcz pochodzący od ryb z rodziny dorszowatych. Niewłaściwe jest używanie określeń typu „tran z wątroby rekina” czy „tran z łososia”.

Dlaczego tran jest zdrowy?

Tran jest bogactwem nienasyconych kwasów tłuszczowych.  Dostarcza nam ich w czystej postaci, która jest łatwo przyswajalna przez ludzki organizm. Kwasy tłuszczowe mają pozytywny wpływ na nasze ciała już od poczęcia, ponieważ związane są z prawidłowym rozwojem płodu od jego najwcześniejszych dni, od chwili zapłodnienia.

Nienasycone kwasy tłuszczowe dzielą się na kwasy omega-3 i omega-6. Ich niedobory są groźne dla organizmu, a on sam nie potrafi ich produkować, dlatego powinniśmy je przyjmować wraz z pożywieniem albo w postaci suplementów diety.

Jak już wspomnieliśmy – tłuszcze nienasycone są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poczętego dziecka. Zapotrzebowanie na nie wzrasta w czasie ciąży, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Kwasy te są bowiem budulcem, z którego ludzki organizm korzysta, by budować własne tkanki. Ich odpowiednia ilość ma ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu dziecka. Dodatkowo kwasy nienasycone mają kluczowy wpływ na powstający u dziecka układ nerwowy oraz narząd wzroku.

Kwasy nienasycone są również niezbędne już po przyjściu dziecka na świat, w czasie okresu jego dorastania i dojrzewania, a także podczas całego życia. Mają kluczowy wpływ na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, ich niedobór oznacza problemy z przekazywaniem informacji pomiędzy komórkami nerwowymi, czyli problemy z zapamiętywaniem, z koncentracją, z przetwarzaniem informacji.

Kwasy nienasycone wzmacniają pracę układu odpornościowego. Pomagają między innymi w regeneracji uszkodzonych błon śluzowych, co powoduje, że mniej bakterii, wirusów i drobnoustrojów ma szansę przedostać się do organizmu. Mają również bardzo pozytywny wpływ na pracę układu krwionośnego – obniżają poziom dobrego cholesterolu i podwyższają poziom tego dobrego.

Tran dla dzieci

Jak widać z przytoczonych wyżej przykładów, tran, który zawiera w sobie bardzo dużo kwasów nienasyconych, powinien być obecny w diecie dziecka. Doskonale wspomoże jego intensywny rozwój. Nie tylko pozytywnie wpłynie na pracę mózgu, ale również zapewni maluchowi zdrowe i mocne kości doskonały wzrok. Z pewnością w tym miejscu w Twojej głowie pojawi się pytanie: a jaki tran wybrać dla dziecka? W aptekach dostępnych jest co najmniej kilkadziesiąt różnych preparatów z tym napisem. Poproś o tran, który pochodzi z wątroby dorsza – jest to bowiem prawdziwy tran, którym nie jest na przykład produkt nazywany „tranem” pochodzący z wątroby innych ryb czy z ich tłuszczu.

Zwróć także uwagę na stężenie kwasów EPA i DHA. Im jest ono wyższe, tym lepsze jakości jest tran.

Tran dla dziecka: w kapsułkach czy w płynie?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać tran w kapsułkach czy ten w płynie, zdecydowanie sięgaj po ten pierwszy. Tran zamknięty w żelowej otoczce nie ulatnia się tak szybko, jak ten w buteleczce. Nie ma także tak krótkiego terminu przydatności do spożycia – tran w płynie musi być spożyty w ciągu maksymalnie półtora miesiąca od otwarcia.

Sprawdź też

Syrop z cebuli

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo