Trzy fazy porodu

Poród zbliża się wielkimi krokami, a Ty coraz bardziej się niecierpliwisz i denerwujesz? Zastanawiasz się, jak będzie przebiegał poród i jak najlepiej się do niego przygotować? To całkiem naturalne i musisz wiedzieć, że praktycznie każda kobieta, nawet taka, która ma już za sobą narodziny dziecka, odczuwa pewne obawy. Żeby poczuć się lepiej i pewniej należy wiedzieć, na co trzeba się przygotować podczas porodu i jakie są fazy porodu.

Trzy fazy porodu

Poród naturalny składa się z trzech głównych faz porodu. Dodatkowo, czasami wyróżnia się czwartą fazę, która tak naprawdę ma już miejsce po porodzie. Z każdą fazą wiążą się określone objawy, które mogą się nieco różnić u poszczególnych przyszłych mam.

Każda kobieta będąca w ciąży powinna wiedzieć, jakie są objawy i czas trwania poszczególnych faz porodu i odpowiednio się na nie przygotować. Podpowiadamy, jak przebiega poród i co może Cię zaskoczyć na jego poszczególnych etapach.

Pierwsza faza porodu

Pierwsza faza porodu to etap, który trwa od chwili pojawienia się regularnych skurczów do całkowitego rozwarcia szyjki macicy. Zwykle jest to najdłuższy etap. Na początku możesz nawet nie odczuwać skurczów, które będą stopniowo stawały się coraz częstsze i przybierały na intensywności.

Pierwsze skurcze będą nieregularne i będą trwały około 30 sekund. Skurcze, które będziesz odczuwać w I fazie porodu można porównać do tych odczuwanych podczas miesiączki. U wielu kobiet na tym etapie pojawia się silna biegunka czy zgaga, które są naturalnymi reakcjami organizmu, który oczyszcza się przed porodem. Czasami pojawia się również ciemna wydzielina z pochwy. Szyjka macicy w 1 fazie porodu skraca się i osiąga rozwarcie około 3 cm.

Wiele przyszłych mam obawia się, że przegapią pierwszą fazę porodu, jednak nie masz się czym martwić – na pewno rozpoznasz moment, w którym maluch będzie przygotowywał się do przyjścia na świat. Podczas tego etapu szczególnie ważne jest, żebyś się odprężyła i odpoczęła. Możesz na przykład pójść na spacer, spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi, poczytać książkę albo wziąć relaksującą kąpiel. Jeżeli planowałaś poród i umawiałaś się z położną albo lekarzem, jest to dobry moment, żeby poinformować ich o rozpoczęciu akcji porodowej. Położna lub lekarz doradzą Ci, kiedy powinnaś jechać do szpitala.

Z czasem skurcze będą stawały się coraz silniejsze i będą pojawiały się częściej. W takich momentach możesz zacząć robić ćwiczenia oddechowe, które przyniosą Ci ulgę. Mimo tego, że możesz czuć się zmęczona, lepiej unikaj leżenia, ponieważ może nasilać bóle, a poza tym w pozycji stojącej skurcze są częstsze i bardziej efektywne.

Jeśli bolą Cię plecy, spaceruj i staraj się znaleźć jak najbardziej wygodną pozycję. Możesz również delikatnie kołysać biodrami, co nie tylko ukoi ból, ale również pomoże dziecku odpowiednio ułożyć się w kanale rodnym. Niektóre kobiety odczuwają ulgę w bólu podczas delikatnego masażu, jednak dla niektórych jakikolwiek dotyk jest nieprzyjemny i drażniący. Gdy skurcze będą występowały co 5 minut, najwyższy czas na udanie się do szpitala. Na tym etapie mogą odejść wody płodowe, a rozwarcie osiąga 10 cm. Pod koniec pierwszej fazy porodu skurcze będą pojawiały się co około minutę, a ból pleców w okolicy krzyża może być bardzo dotkliwy. Na tym etapie niezwykle ważne jest prawidłowe oddychanie.

Sprawdź także: Skurcze porodowe czy przepowiadające – jak je odróżnić?

Druga faza porodu

Druga faza porodu to etap skurczów partych. Podczas porodu może Ci się wydawać, że jeszcze nie zaczęłaś przeć, a już jesteś wyczerpana i nie dasz rady wykrzesać z siebie więcej sił na parcie, jednak organizm bardzo dobrze o tym wie i wydziela dużą dawkę adrenaliny, która dodaje sił. W II fazie porodu skurcze są częste i bardzo silne, a każdy z nich przybliża dziecko do pojawienia się na świecie. Ważne jest jednak odpowiednie wykorzystanie pojawiających się skurczów, aby dziecko z każdym z nich przesuwało się w dół kanału rodnego. Pomiędzy kolejnymi skurczami powinnaś odpocząć, zrelaksować się i nabrać sił na kolejne parcie.

Bardzo istotne jest to, że skurcze na tym etapie są całkowicie niezależne od woli kobiety, jednak przyszła mama powinna wspomagać naturalne skurcze, aby ułatwić dziecku opuszczenie kanału rodnego. Podczas 2 fazy porodu musisz przyjąć pozycję, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza. Niestety, w niektórych szpitalach nie ma możliwości rodzenia w pozycji innej niż leżąca, a mimo dużej popularności, pozycja ta nie zawsze jest najlepsza.

Jeśli zajdzie taka konieczność, to właśnie w drugiej fazie porodu nacinane jest krocze, tak aby ułatwić dziecku wyjście z kanału rodnego. Najpierw na zewnątrz kanału rodnego pojawia się główka dziecka, która podczas pierwszych skurczów, może się cofać w przerwach między kolejnymi skurczami. Gdy noworodek będzie wystarczająco blisko ujścia kanału dróg rodnych, podczas kolejnych skurczów będzie pokazywała się coraz większa część główki, która nie będzie się cofać, gdy skurcze na chwilę ustaną. Po główce pojawią się barki, tułów i kończyny malucha. Pod koniec drugiej fazy noworodek będzie już na świecie, a Ty będziesz mogła odetchnąć z ulgą i cieszyć się z tego, że właśnie zostałaś mamą!

Sprawdź: Czy nacięcie krocza jest potrzebne i jak go uniknąć?

Trzecia faza porodu

Mimo, że w III fazie porodu Twój maluszek będzie już na świecie, to jeszcze nie koniec. Czeka Cię jeszcze obkurczanie macicy i poród łożyska. W tej fazie nadal możesz odczuwać delikatne skurcze, a łożysko oddzieli się od ścian macicy. Poród łożyska wiąże się z krwawieniem, jednak utrata krwi nie powinna przekroczyć 250 ml. Pewnie będziesz czuła się zmęczona, osłabiona i możesz mieć zimne dreszcze. Jeżeli podczas porodu konieczne było nacięcie krocza, w ostatniej fazie porodu jest ono zszywane. W 3 fazie porodu maluszek powinien być położony na Twoim brzuchu. Dzięki temu dziecko słyszy tak dobrze mu znany odgłos bicia serca i czuje Twoje ciepło, przez co czuje się bezpieczne. Poza tym, gdy maluch leży na brzuchu mamy po porodzie, pobudzone zostaje wydzielanie oksytocyny, która jest potrzeba, aby pojawiły się kolejne skurcze i nastąpił poród łożyska.

Czwarta faza porodu

Ostatnia faza porodu to czas, w którym położna będzie się przyglądała maluszkowi oraz Tobie.  W IV fazie porodu ważna jest kontrola ogólnego stanu rodzącej kobiety, ocena szybkości obkurczania się macicy oraz występującego krwawienia. To również czas, w którym możesz się nacieszyć swoim nowonarodzonym dzieckiem i czuć je na własnej skórze. Bezpośredni kontakt jest niezwykle ważny, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. To czas budowania niezwykłej więzi między matką a noworodkiem, dlatego nie należy z niego rezygnować. Niedługo po porodzie warto spróbować przystawić noworodka do piersi. Pierwsze próby pewnie będą nieudane, ale nie należy się poddawać, ponieważ przyspieszy to obkurczanie macicy, pobudzi laktację, a maluch dostanie najlepszy z możliwych pokarmów, czyli siarę.

Faza utajona porodu

Podczas porodu wyróżnia się również fazę utajoną. Faza utajona porodu to okres występujący w pierwszej fazie porodu. Tym mianem określa się czas od rozpoczęcia porodu do momentu, w którym rozwarcie szyjki macicy osiąga około 3-4 cm. Drugi etap pierwszej fazy porodu to tak zwana faza aktywna, podczas której szyjka macicy rozszerza się szybciej, aż osiągnięte zostanie dziesięciocentymetrowe rozwarcie. Faza utajona trwa zazwyczaj dłużej, około 5-6 godzin, natomiast faza aktywna, mimo, że jest bardziej bolesna, trwa nieco krócej. U kobiet, które mają za sobą poród, faza aktywna może trwać krócej niż 2 godziny, z kolei u pierworódek ten okres trwa zwykle około 3-4 godzin.

Czas trwania faz porodu

Najdłuższa jest pierwsza faza porodu. Zwykle trwa ona około 8 – 9 godzin w przypadku kobiet, które mają za sobą poród i około 10, a nawet 16 godzin w przypadku kobiet, które rodzą po raz pierwszy. U niektórych przyszłych mam pierwsza faza porodu może trwać nawet kilka dni. Druga faza porodu, choć jest najbardziej bolesna i męcząca, zazwyczaj nie trwa długo. Czas trwania drugiej fazy porodu to zwykle od 30 minut do dwóch godzin. Czas ten jest zazwyczaj dłuższy w przypadku kobiet rodzących po raz pierwszy. Trzeci etap porodu, czyli etap wydalenia łożyska, zazwyczaj nie trwa dłużej niż 30 minut.

Sprawdź: Jak oddychać w czasie porodu?

Skrócenie drugiej fazy porodu

Aby druga, najbardziej bolesna faza porodu przebiegła jak najszybciej, ważne jest odpowiednie parcie i oddychanie. Gdy poczujesz, że zaraz nastąpi kolejny skurcz, weź głęboki oddech i powoli wypuść powietrze ustami. W miarę, jak skurcz będzie stawał się coraz silniejszy, oddychaj coraz szybciej, a gdy poczujesz silną potrzebę parcia, wstrzymaj oddech i przyj. Jeśli ulgę przyniesie Ci krzyk, nie hamuj go i po prostu krzyknij. Niektórym kobietom w trakcie skurczów pomaga również mruczenie albo wydawanie innych odgłosów – nie wstydź się i rób to, na co masz ochotę. Po ustąpieniu skurczu zacznij oddychać, początkowo szybko, a z czasem coraz wolniej i spokojniej, aż macica się rozluźni. Między kolejnymi skurczami staraj się odpoczywać i zrelaksować. Możesz na przykład rozprostować palce, uchylić usta albo się uśmiechnąć – to naprawdę pomaga!

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo