Trzy sprzęty medyczne, które warto mieć w domowej apteczce

Na co dzień mało kto myśli o kłopotach ze zdrowiem, jednak mogą się one pojawić znienacka. Lekkie dolegliwości w kilka chwil mogą się zamienić w ogromne utrapienie. Każdy z nas powinien mieć w swoim domu skompletowaną domową apteczkę. W dzisiejszym artykule przedstawiamy trzy sprzęty medyczne, które powinny się znaleźć w domowej apteczce.

Jak zorganizować domową apteczkę?  

W domowej apteczce powinny znaleźć się nie tylko podstawowe leki, ale również niezbędne sprzęty medyczne. O jakie sprzęty chodzi? Na przykład o pulsoksymetry dostępne w aptekach. Warto wiedzieć, że leki i wyroby medyczne, które mamy w domu, powinny zawsze być ulokowane w jednym miejscu. Dzięki temu ich późniejsze odnalezienie w razie pilnej potrzeby będzie o wiele prostsze.  

Stanowczo odradzamy przechowywanie takich produktów w kuchni i łazience z powodu wysokiej temperatury oraz wilgoci panującej w tych pomieszczeniach. Domową apteczkę najlepiej jest zorganizować w zamykanym pudełku, szufladzie lub w szafce w pokoju. Dobrze jest, gdy mamy możliwość zamknięcia jej na klucz. Zwłaszcza, gdy w naszym mieszkaniu są dzieci. Poniżej omawiamy po kolei, co powinno znajdować się w domowej apteczce.  

1. Termometr  

Termometr to kolejny przyrząd, bez którego żadna domowa apteczka nie ma racji bytu. Bez tego urządzenia przeprowadzenie wiarygodnego pomiaru temperatury ciała byłaby niemożliwa, przez co ocena stanu osoby chorej byłaby dokonywana na podstawie subiektywnych odczuć. Jaki termometr najlepiej będzie pasował do domowej apteczki? Tak naprawdę każdy termometr medyczny będzie dobrym wyborem, jeżeli ma on tylko mierzyć temperaturę ciała.  

Nowoczesne termometry produkowane przez renomowanych producentów wyróżnia bardzo duża dokładność pomiarów. Warto np. pomyśleć o zakupie termometrów microlife. Kupując termometr medyczny zwracajmy zatem uwagę na cenę, łatwość oraz szybkość pomiaru oraz opcję zapamiętywania wyników 

2. Ciśnieniomierz 

Ciśnieniomierz to obowiązkowa rzecz każdej domowej apteczki. Polecamy go przede wszystkim tym osobom, które zmagają się z zaburzeniami ciśnienia tętniczego. Warto jednak zainwestować w dobry ciśnieniomierz nawet wtedy, gdy do tej pory nie mieliśmy żadnych dolegliwości związanych z poziomem ciśnienia. Czym dokładnie jest ciśnieniomierz? Jest to urządzenie hydrostatyczne, którego podstawowym celem jest realizacja pomiarów nacisku ciśnienia na ciała stałe. Kiedyś do zmierzenia ciśnienia krwi trzeba było otworzyć naczynie tętnicze, z którego krew ściekała z pojemnika ze specjalną miarką. Za twórcę ciśnieniomierza uważa się włoskiego pediatrę Scipiona Riva-Rocciego.  

Bez względu na to, czy zmagamy się z wahaniami poziomu ciśnienia, czy też jest ono ustabilizowane, warto monitorować jego poziom za pomocą ciśnieniomierza. Warto wiedzieć, że wysokie lub niskie ciśnienie może być objawem wielu poważnych chorób, dlatego regularna weryfikacja tego parametru jest niezwykle istotna. Obecnie najpopularniejsze na rynku są termometry cieczowe oraz termometry dotykowe. 

3. Glukometr  

W domowej apteczce powinien także znaleźć się glukometr. Jest to urządzenie przeznaczone do badania poziomu glukozy we krwi, dlatego jest niezbędne osobom chorującym na cukrzycę. Pomiar glukozy warto wykonywać jednak profilaktycznie, by wiedzieć, czy z naszym organizmem nie dzieje się coś złego. Badanie glukometrem w sposób szczególny zaleca się kobietom w ciąży, ponieważ są one narażone na zachorowanie na cukrzycę ciążową.  

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo