Twój e-PIT 2019 a ulga na dziecko. Jak odliczyć ulgę prorodzinną i 1% podatku online?

Za kogo ministerstwo finansów rozliczy pit, a kto nie może skorzystać z nowej usługi Twój e-pit 2019? Jak rozliczyć e-pit online i odliczyć ulgę na dziecko? Do kiedy złożyć deklarację?

Twój e-pit 2019

Usługa e-pit wystartowała o północy 15 lutego 2019 i w pierwszej dobie skorzystało z niej 100 tys. podatników! Pierwszych zainteresowanych nie zraził nawet fakt, że ok. 9:00 rano na skutek przeciążenia serwerów strona epit.podatki.gov.pl nie pozwalała użytkownikom na zalogowanie się. Ministerstwo Finansów szybko udostępniło nowe serwery i już teraz można bezproblemowo rozliczyć pit 2019 online. Chociaż za większość podatników rozliczenie przygotowało ministerstwo finansów…

Dla kogo jest platforma Twój e-pit 2019?

Z platformy Twój e-PIT 2019 mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Rozliczenie PIT 2019 w ich wypadku wymaga jedynie zalogowania się na stronie podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ i sprawdzenia danych, które czekają już od 3 dni, tj. od 15 lutego. Do kiedy złożyć deklarację podatkową za 2019? Podatnicy mają czas do 30 kwietnia br., a sama czynność wymaga od nich niewielkiego nakładu pracy. W przyszłym roku za pośrednictwem platformy Twój e-PIT rozliczą się również osoby korzystające z formularzy PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Zaakceptuj swój e-pit

Przed zalogowaniem do platformy ministerstwa finansów przygotuj następujące dane:

  • PESEL albo NIP wraz z datą urodzenia;
  • kwotę przychodu wykazaną w PIT za 2017 r.;
  • kwotę przychodu za 2018 rok z formularza od pracodawcy PIT-11.

Jeśli posiadasz profil zaufany, przygotuj dane do logowania do profilu. Następnie przejdź na stronę https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ i zaloguj się do Twojego e-PITa.

Po zalogowaniu się możesz zaakceptować zeznanie przygotowane przez ministerstwo finansów i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) lub zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub rodzica samotnie wychowującego dzieci. Masz też możliwość całkowitego odrzucenia przygotowanego przez urzędników rozliczenia PIT i samodzielnego rozliczenia się w inny sposób. Co jeśli nie zrobisz nic? 30 kwietnia 2019 Twoje rozliczenie zostanie uznane za złożone.

E-pit a ulga na dziecko 2019

Ulga na dziecko jest jedną z najpopularniejszych wśród podatników. Czy korzystając z usługi e-PIT można odliczyć ulgę prorodzinną? Oczywiście! Wystarczy zalogować się do platformy i przed zatwierdzeniem e-PITa zmienić dane dotyczące ulgi na dziecko. Na jaką ulgę prorodzinną możesz liczyć?

  • 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł rocznie na wychowanie jednego dziecka;
  • 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł rocznie na drugie dziecko;
  • 66,67 zł miesięcznie, czyli do 2000,04 zł rocznie na trzecie dziecko;
  • 225,00 zł miesięcznie, czyli do 2700,00 zł rocznie z tytułu wychowania czwartego i kolejnych dzieci.

1% podatku a Twój e-PIT 2019

Platforma e-PIT 2019 pozwala również na wskazanie organizacji pożytku publicznego, której przekażemy 1% podatku. Jeśli robisz to po raz pierwszy musisz podać nr KRS wybranej organizacji. Możesz też wskazać cel szczegółowy czy zaznaczyć zgodę na przesłanie organizacji informacji o przekazaniu 1% podatku. Jeśli w ubiegłych latach przekazywałeś już 1% swojego podatku, w tym roku masz możliwość zmiany organizacji, do której trafią pieniądze. Wystarczy wybrać opcję “zmieniam organizację”.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo