Twoja droga do spokoju i bezpieczeństwa – elektroniczna niania. Co to jest i kiedy może się przydać?

Opieka nad niemowlakiem pochłania bardzo wiele czasu. Maluchy w pierwszych tygodniach czy nawet miesiącach swojego życia potrzebują wręcz całodobowej opieki. Próbujesz znaleźć wolną chwilę na odpoczynek, czas dla siebie czy chociażby podstawowe obowiązki domowe? Przyda Ci się niania elektroniczna, dzięki której możesz bezpiecznie zostawić śpiące maleństwo w innym pomieszczeniu.

Jak działa niania elektroniczna?

Chcesz wykorzystać czas, kiedy Twoje dziecko śpi? Możesz odpocząć, obejrzeć ulubiony serial, poczytać książkę czy nawet przyjąć gości, ale musisz zostawić maluszka w innym pokoju. Nie masz jednak pewności, że się nie przebudzi, przez co pojawia się masa wątpliwości…

Niania elektroniczna to urządzenie, które pozwoli Ci mieć pełną kontrolę nad snem dziecka. Składa się z dwóch części, odbiornika i nadajnika, łączących się ze sobą z pomocą technologii analogowo-radiowej lub cyfrowej. Urządzenie działa podobnie do popularnego walkie-talkie – nadajnik przesyła dźwięk do odbiornika, dzięki któremu usłyszysz, jeśli Twoje dziecko się obudzi lub zacznie płakać. Co więcej, wiele nowoczesnych urządzeń tego typu posiada również wbudowaną kamerę pozwalającą obserwować dziecko.

Kiedy elektroniczna niania bywa niezastąpiona?

Elektroniczna niania przydaje się w bardzo wielu sytuacjach. Bywa niezbędna na co dzień, w tym na przykład w dużych domach, w których pokój dziecka jest na tyle oddalony od sypialni rodziców, że mogliby nie słyszeć jego płaczu w nocy. Wielu rodziców dzięki temu urządzeniu czuje się spokojniej nawet w małych mieszkaniach, kontrolując sen dziecka w drugim pokoju, a nawet nadzorując każdy jego ruch dzięki wbudowanej kamerze.

Nianie elektroniczne świetnie sprawdzają się również w mniej typowych sytuacjach, w tym na przykład podczas imprez rodzinnych czy odwiedzin gości, gdy rozmowy mogłyby zagłuszyć płacz dziecka dochodzący z jego sypialni. Bywają one także niezastąpione na wyjazdach, gdy rodzice nie mają pewności, czy dziecko będzie spać spokojnie w nowym, nieznanym dla siebie miejscu.

Na co zwracać uwagę, wybierając nianię elektroniczną?

Jak wybrać idealny model niani elektronicznej? Wybór jest bardzo szeroki, od podstawowych urządzeń nadających na częstotliwościach radiowych, po nowoczesne nianie łączące się z domowym Wi-Fi i przekazujące na żywo obraz zarejestrowany przez kamerę w dziecięcej sypialni.

Dodatkowe funkcje, takie jak wbudowana kamera, pozwalają mieć większą kontrolę nad snem dziecka. Rodzice czują się dzięki temu spokojniejsi i mogą poświęcić uwagę na inne rzeczy, w tym choćby zwykły odpoczynek. Obraz przesyłany z kamery pozwala czuwać nie tylko nad płaczem maluszka, ale i jego ruchami czy przebudzeniami, którym nie towarzyszy żaden dźwięk.

Wybierając nianię elektroniczną, pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na zasięg konkretnego modelu. Przekłada się on na odległość, na jaką możesz oddalić się od dziecka i wciąż odbierać informacje z urządzenia bez zakłóceń. Duży zasięg, który w niektórych modelach sięga nawet do kilkuset metrów, jest istotny w przypadku obszernych domów albo dla rodziców, którzy chcą na przykład móc wyjść do ogrodu, gdy dziecko śpi we własnej sypialni.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo