Twoje dziecko gorączkuje? Nie popełniaj tych błędów!

Nie działaj pochopnie!

Gorączkę należy obniżać dopiero wtedy, gdy przekroczy 38,5 stopnia. Podwyższona temperatura to jedna z oznak aktywnej walki, jaką organizm toczy z infekcją. Wyjątki? Podaj lek przeciwgorączkowy, gdy widzisz, że maluch bardzo źle się czuje. Gdy gorączkuje niemowlę, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Źle wyliczone dawki leku przeciwgorączkowego

W instrukcji załączonej do leków przeciwgorączkowych dawkowanie opisane jest według wieku dziecka oraz jego wagi. Ta pierwsza wartość jest bardzo orientacyjna i nie należy się nią kierować! Dwulatek dwulatkowi nierówny – siatki centylowe pokazują, że maluch w tym wieku może ważyć od 10 do 18 kilogramów! Różnica pomiędzy jednym a drugim jest niemal dwukrotna. Dawkę leku obniżającego gorączkę przeliczaj zawsze na kilogram masy ciała.

Który lek wybrać?

Lekarstwa, których zadaniem jest obniżenie gorączki mają w swoim składzie ibuporofen (np. IBUM, Ibufen) lub Paracetamol. Pierwszy z nich działa do 8 godzin. Drugi do 6 godzin, ale jego stosowanie jest bezpieczniejsze dla maluszka. Co ważne przy szybko nawracającej gorączce oba preparaty można stosować naprzemiennie z zachowaniem ustalonych przez lekarza odstępów czasowych i dawek.

Forma ma znaczenie

Gdy dziecko wymiotuje – nie podawaj leku w syropie. Przy biegunce zrezygnuj z czopków. Jeśli lekarstwo nie będzie miało szansy się wchłonąć, nie zadziała.

Nie panikuj!

Gdy gorączka rośnie ponad 38,5 stopnia podaj dziecku odpowiednią dawkę leków, a zanim zaczną działać wspomagaj się metodami domowymi. Zimne okłady na czoło lub kark powinny choć trochę obniżyć temperaturę.

Nie kąp malca w zimnej wodzie!

Podczas wysokiej gorączki wiele babć doradza kąpiel w chłodnej wodzie. Różnica temperatur pomiędzy wodą a ciałem dziecka nie powinna przekraczać 1-2 stopnia. Zimniejsza woda może spowodować drgawki. Po włożeniu malca do wanny nie dolewaj już ciepłej wody. Zaczekaj, aż jej temperatura spadnie chłodząc jednocześnie maluszka.

Nie “wygrzewaj”!

Nasze mamy i babcie uważały, że chore dziecko należy “wygrzać”. Tymczasem zbyt ciepła piżama i dodatkowy koc mogą przyczynić się do wzrostu gorączki.

Kiedy zadzwonić do lekarza?

Gdy gorączkuje niemowlę lub temperatura nie spada po trzech dniach infekcji, należy zasięgnąć porady lekarza. Skontaktuj się z pediatrą również wtedy, gdy dziecko ma drgawki. Masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia dziecka? Dzwoniąc na pogotowie nie tylko wezwiesz karetkę, ale również będziesz mógł porozmawiać z lekarzem, który doradzi, co zrobić i zdecyduje o dalszych krokach.

Kiedy NIE JECHAĆ do szpitala? Sprawdź! >>>>

Jak obniżyć gorączkę u dziecka? >>>>

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo