Uczucie, jakby coś utkwiło w gardle, potrafi być nie tylko niezwykle uciążliwe i frustrujące, ale bywa także niepokojące, gdy utrzymuje się zbyt długo. Osoby cierpiące z powodu tej dolegliwości często skarżą się, że czują w przełyku jakby włosa lub kłaczek, a próby przełknięcia czy przepłukania nie pomagają. Skąd może się brać uczucie włosa w gardle? Co oznacza uczucie kłaczka w gardle?
Uczucie włosa w gardle – co oznacza?
Nieprzyjemne uczucie jakby kłębka włosów lub pojedynczego włosa w gardle to dość powszechna dolegliwość, która może mieć różne podłoże. Wrażenie obecności ciała obcego to zwykle niejedyny objaw, często towarzyszy mu także szereg innych symptomów powodujących dyskomfort, na przykład:
- podrażnienie w gardle/ból podczas przełykania – swędzenie lub pieczenie, które nasila się przy próbie przełknięcia,
- chrypka – może pojawić się w wyniku ciągłego kaszlu i prób oczyszczenia gardła,
- trudności w przełykaniu – czasem może być trudniej przełknąć pokarm lub napoje,
- suchość w gardle – uczucie suchości może wzmacniać odczucie obecności włosa.
Bez przeprowadzenia odpowiedniej i szczegółowej diagnostyki trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną dolegliwości. Powodem może być alergia, spływanie wydzieliny z zatok, przerost lub zapalenie błony śluzowej języka, a nawet refluks żołądkowo-przełykowo-gardłowy. Jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, a domowe lub dostępne w aptece leki na gardło nie pomagają, należy skonsultować się z lekarzem, najlepiej laryngologiem. Może on zlecić wymaz, tomografię zatok lub endoskopię, ewentualnie dalsze badania, np. gastroskopię.
Zobacz: Ostry ból gardła – co warto wiedzieć?
Uczucie czegoś w gardle. Skąd może się brać uczucie że coś stoi w przełyku?
Uczucie obecności ciała obcego w gardle może być spowodowane przez różne czynniki – od schorzeń fizjologicznych po przyczyny natury psychologicznej. Wśród głównych powodów warto wymienić:
- infekcje górnych dróg oddechowych – obrzęk i nadmiar śluzu sprawiają, że czujemy jakby coś zalegało w gardle,
- suchość w gardle – niedostateczne nawilżenie gardła, spowodowane odwodnieniem lub suchym powietrzem, również może przyczyniać się do powstawania uczucia ciała obcego. Suchość często nasila się zimą, gdy powietrze w pomieszczeniach jest bardziej suche,
- refluks żołądkowo-przełykowy – kwas żołądkowy cofa się do przełyku, podrażniając błonę śluzową, co może powodować dyskomfort, pieczenie i uczucie ciała obcego w gardle.
- alergie – alergie, zwłaszcza na pyłki, roztocza czy sierść zwierząt, mogą powodować obrzęk błony śluzowej gardła i wywoływać nieprzyjemne uczucie gardle.
- choroby/powiększenie tarczycy.
Czasami okazuje się, że faktycznie w gardle utknęło ciało obce lub jego drobiny.
Sprawdź: Zalegająca flegma w przełyku i gardle. Lepiej nie lekceważyć tego objawu. Jak sobie z nim radzić?
Czym jest globus histericus?
Globus histericus to schorzenie o podłożu psychosomatycznym. Zdarza się, że w ramach reakcji obronnej na silny stres czy lęk organizm zmienia objaw psychiczny w ból fizyczny. Może pojawić się wówczas uczucie ucisku, guli w gardle, a nawet dławienia. Często skarżą się na nie osoby chorujące na depresję lub cierpiące z powodu zaburzeń lękowych czy nerwowych.
Dolegliwość może mieć także charakter jednorazowy i być reakcją na silny stres, trudną sytuację, problemy rodzinne lub traumę. Czasami towarzyszy jej także podwyższone ciśnienie, wyższy puls czy gorączka.
Diagnostyka zwykle sprowadza się do wykluczenia innych schorzeń powodujących podobne objawy, np. refluksu i innych zaburzeń przełyku. Leczenie globus histericus zależy od przyczyny i objawów. Jeśli wywołuje go stres, pomocne mogą być techniki relaksacyjne, terapia behawioralna lub ćwiczenia oddechowe. W przypadku nasilenia objawów warto rozważyć terapię z psychologiem lub wizytę u psychiatry.
Zobacz: Zapalenie gardła u dziecka [przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby]
Czytelnicy pytają uczucie przyklejenia czegoś (włosa) w gardle
Co oznacza uczucie włosów w gardle?
Gula w gardle może mieć podłoże psychosomatyczne, określa się to mianem globus histericus.