Ulga na dziecko 2023 – do jakiego wieku? Zyskać mogą także rodzice starszych dzieci, ale są warunki

Zbliża się czas składania rozliczeń podatkowych za 2022 rok. Podobnie jak to było w ubiegłych latach, prawdopodobnie również tym razem najczęściej odliczaną ulgą będzie ulga prorodzinna. Jest ona szczególnie opłacalna dla rodzin wielodzietnych, ale skorzystać mogą niemal wszyscy rodzice. Obowiązują jednak pewne warunki. Ulga na dziecko 2023 – do jakiego wieku? Można otrzymać zwrot na starsze dziecko?

Ulga prorodzinna 2023

Ulga na dziecko jest odliczeniem, z którego Polacy co roku korzystają najczęściej i bardzo chętnie. Można na niej bowiem całkiem sporo zyskać, a jednocześnie nie trzeba przy tym spełniać żadnych skomplikowanych warunków. Zgodnie z przepisami ulga przysługuje rodzicom, rodzicom zastępczym oraz opiekunom prawnym. Dotyczy ona jednak wyłącznie podatników, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej i korzystają z formularzy PIT 36 i PIT 37.

Ulgę prorodzinną można odliczyć wyłącznie wtedy, gdy nie przekracza się limitów dochodów. Dobra wiadomość jest jednak taka, że na poziom wynagrodzenia muszą zwracać uwagę wyłącznie rodzice wychowujący jedno dziecko, ponieważ to tylko ich obowiązuje kryterium finansowe. Rodzice/opiekunowie co najmniej dwójki dzieci mogą korzystać z odliczenia niezależnie od dochodów. Jakie konkretnie są limity dochodu?

  • 112.000 zł w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim (sumuje się dochody podatnika i jego małżonka),
  • 112.000 zł w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko,
  • 56.000 zł w przypadku podatników niepozostających w związku małżeńskim.

Zobacz: Do kiedy wniosek 500 plus 2022? Warto się pospieszyć, aby nie stracić pieniędzy

Ulga na dziecko 2023 – do jakiego wieku?

Ostatnim warunkiem, jaki należy spełniać, aby ulga prorodzinna została przyznana, jest wiek dzieci. Odliczenie przysługuje na oczywiście na każde dziecko nieletnie. Według przepisów ustawy można jednak liczyć na zwrot również na starsze dzieci pod warunkiem, że wciąż się uczą, np. studiują, i pozostają na utrzymaniu rodziców. Co ważne, również obowiązuje w tym przypadku limit dochodu – pełnoletnie dziecko nie może w ciągu roku zarobić więcej niż 16 061,28 zł brutto. Ulgę można odliczyć także na dziecko pobierające rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny, bez względu na wiek.

Ulga na dziecko przysługuje na dzieci, które:

  • nie ukończyły jeszcze 18. roku życia, 
  • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (w tym przypadku wiek nie ma znaczenia),
  • nie ukończyły 25. roku życia pod warunkiem, że uczą się lub studiują, a ich dochody w miniony roku nie przekroczyły dwunastokrotności kwoty renty socjalnej (od marca 2022 wynosi ona: 1338,44 zł, a więc limit zarobków dziecka jest równy 16 061,28 zł).

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Finanse, Newsy

Katowice: miasto dofinansuje zatrudnienie niani

W Katowicach lawinowo rośnie zapotrzebowanie na żłobki. Miasto postanowiło wesprzeć młode rodziny poprzez wprowadzenie dofinansowania do wynagrodzenia niań. Komu przysługuje dofinansowanie do zatrudnienia niani? Jak mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału...

Czytaj dalej →
Mama, Finanse

Pieniądze na urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy i pieniądze? Urlop wychowawczy pozwala w pełni poświęcić czas dziecku, jednak wielu rodziców zastanawia się, czy na wychowawczym dostaje się jakieś pieniądze. Oto kilka faktów, które warto znać,...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general