Ulga na dziecko – limit dochodu 2023. Nie wszyscy rodzice mogą skorzystać z odliczenia. Przepisy są jednoznaczne

Ulga prorodzinna to odliczenie, z którego Polacy korzystają zdecydowanie najczęściej przy okazji składania rocznych zeznań podatkowych. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że nie trzeba spełniać żadnych skomplikowanych warunków i ulga przysługuje niemal wszystkim rodzicom. Są jednak pewne wyjątki. Część podatników musi uważnie przyjrzeć się swoim dochodom, ponieważ po przekroczeniu pewnego progu na odliczenie nie można liczyć. Ulga na dziecko – limit dochodu 2023 – ile wynosi?

Ulga na dziecko – limit dochodu 2023. Kiedy można odliczyć ulgę na dziecko?

Ulga prorodzinna cieszy się naprawdę ogromną popularnością w corocznych rozliczeniach Polaków z Urzędem Skarbowym. Wszystko dlatego, że stosunkowo łatwo jest z niej skorzystać, a w dodatku jest dosyć opłacalna, szczególnie dla rodzin wielodzietnych. Jak wynika z przepisów ustawy, z odliczenia mogą skorzystać rodzice, rodzice zastępczy oraz opiekunowie prawni dzieci, które:

  • nie ukończyły jeszcze 18. roku życia,
  • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną – tutaj bez względu na wiek,
  • nie ukończyły jeszcze 25. roku życia i wciąż się uczą (np. studiują), a ich roczny dochód nie przekracza dwunastokrotności kwoty renty socjalnej, brutto.

Pierwszy limit dochodu dotyczy rodziców, którzy chcieliby dokonać odliczenia na dziecko pełnoletnie, które wciąż się uczy i pozostaje w głównej mierze na ich utrzymaniu. Zgodnie z prawem jest to możliwe, ale pod warunkiem, że roczny dochód dziecka nie przekracza 16 061,28 zł brutto.

Próg dochodowy sprawdzany jest również w przypadku rodziców, którzy wychowują tylko jedno dziecko. O finanse nie muszą się natomiast martwić rodzice co najmniej dwójki dzieci – w takim przypadku nie obowiązuje żadne limity.

Limity dochodu do ulgi na dziecko wynoszą:

  • 112.000 zł w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim (sumuje się dochody podatnika i jego małżonka),
  • 112.000 zł w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko,
  • 56.000 zł w przypadku podatników niepozostających w związku małżeńskim.

Zobacz: Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Obowiązują nowe zasady, trzeba uważnie pilnować terminów

Zwrot za dziecko 2023. Ile wynosi ulga na dziecko?

Ostateczna wysokość ulgi zależy od liczby dzieci. Najwięcej zyskać mogą rodziny wielodzietne, ponieważ kwota rośnie wraz z kolejnym potomkiem. Zgodnie z aktualnymi przepisami, kwota ulgi wynosi:

  • 92,67 zł miesięcznie w przypadku jednego dziecka,
  • 92,67 zł miesięcznie na drugie dziecko (rocznie na dwójkę dzieci przysługuje 2224,08 zł odliczenia),
  • 166,67 zł miesięcznie na trzecie dziecko (rocznie na trójkę dzieci przysługuje 4224,12 zł odliczenia),
  • 225 zł miesięcznie na czwarte i każde kolejne dziecko (na czwórkę dzieci przysługuje miesięcznie = 2×92,67 zł, 166,67 zł i 225 zł, czyli łącznie 6924,12 zł rocznie).

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo