Ulga prorodzinna 2022. Nowe zasady niekorzystne dla części rodziców. Kto nie dostanie pieniędzy?

Polski Ład, który wszedł w życie z 1 stycznia 2022, przynosi prawdziwą rewolucję w zakresie polskiego systemu podatkowego. Zmiana przepisów dotyczy szczególnie ulgi na dziecko, czyli najczęściej wykorzystywanego w Polsce odliczenia od podatku. Nowe zasady sprawiają jednak, że ulga prorodzinna 2022 nie będzie już przysługiwała wszystkim rodzicom. Kto straci na nowym prawie i nie może liczyć na zwrot pieniędzy?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Ulga prorodzinna 2022 będzie rozliczana według nowych zasad. Po zmianach osoby zarabiające najniższą krajową nie będą mogły już liczyć na otrzymanie zwrotu podatku na dziecko.
 • Zmiany wynikają z nowych przepisów dotyczących rozliczania składek zdrowotnych.
 • W tegorocznym zeznaniu podatkowym rozliczamy się jednak jeszcze według dotychczasowych.

Odliczenie na dzieci 2022

Ulga prorodzinna jest już od lat najczęściej wykorzystywana w rozliczeniach podatkowych Polaków. Nic zatem dziwnego, że medialne doniesienia o zmianach w jej odliczaniu wzbudziły spore zainteresowanie, ale także niepokój części rodziców. Przy tegorocznym zeznaniu podatkowym, które należy złożyć do końca kwietnia, będą obowiązywały jeszcze dotychczasowe zasady, ponieważ dotyczy ono ubiegłego roku 2021. Z nowymi przepisami rodzicom przyjdzie się zmierzyć dopiero w 2023 roku.

Zgodnie z prawem ulga na dziecko w 2022 przysługuje:

 • na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat,
 • na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
 • na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy i jego dochód nie przekracza 3 089 zł (w tę kwotę nie wlicza się renty rodzinnej).

Warto jednak pamiętać, że rodziców jedynaków obowiązuje kryterium dochodowe. W przypadku jego przekroczenia zwrot podatku na dziecko nie przysługuje. Wysokość odliczenia na dziecko 2022 uzależniona jest oczywiście od liczby pociech w rodzinie. Miesięczna kwota rośnie znacząco w przypadku trzeciego dziecka.

Ulga na dzieci 2022 wynosi:

 • na pierwsze dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
 • na drugie dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
 • na trzecie dziecko – 166,67 zł/miesiąc = 2.000,04 zł/rok,
 • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00 zł/miesiąc = 2700,00 zł/rok.

Sprawdź: Terminy wypłat 500 plus 2022. O tym musisz pamiętać, aby otrzymać pieniądze na czas!

Ulga na dziecko 2022 – limit dochodu

Próg dochodowy w przypadku ulgi na dziecko 2022 obowiązuje wyłącznie rodziców jedynaków. Dochodami nie muszą się przejmować rodziny, w których wychowuje się dwoje lub więcej dzieci.

Szczegółowe limity dochodu – ulga prorodzinna 2022 (cytat za portalem obywatel.gov.pl):

 • nie ma ograniczeń dochodów — jeśli masz więcej niż jedno dziecko. Bez względu na to ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
 • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie,
 • razem z małżonkiem nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok,
 • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim z rodzicem dziecka.

Zobacz: Już można złożyć wniosek o dodatek osłonowy 2022! Chętni muszą się jednak pospieszyć

Ulga prorodzinna 2022 – nowe zasady. Kto na nich straci?

Polski Ład wprowadza jednak nowe zasady rozliczania ulgi na dziecko w 2022 roku, które sprawią, że nie wszyscy rodzice będą mogli z niej skorzystać. Dotychczas odliczenie przysługiwało w całości, jeśli wysokość zapłaconych składek ZUS i zdrowotnych osiągnęła poziom ulgi, czyli była jej równa, lub ją przewyższała. Nowe przepisy zmieniają jednak całkowicie sposób rozliczania składki zdrowotnej, która nie będzie już mogła być odliczana od podatku.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych rocznie sprawia, że osoby zarabiające najniższą krajową nie będą miały już potrącanych zaliczek na podatek. Co oznacza, że w ich przypadku zwrot podatku na dziecko będzie wyliczany tylko na podstawie zapłaconych składek ZUS, czyli od wartości składek emerytalnych, rentowych, chorobowych i wypadkowych. Aby otrzymać zwrot podatku na dzieci, musiałyby one być wyższe bądź równe kwocie ulgi prorodzinnej, a w przypadku osób zarabiających najniższą krajową jest to warunek nie do spełnienia. W związku z czym w przyszłym roku, tj. 2023 osoby najuboższe nie skorzystają z odliczenia na dzieci.

Należy jednak pamiętać, że jednocześnie miesięcznie w ich kieszeniach pozostanie 167 złotych netto więcej z uwagi na podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych.

Ulga na dziecko w 2022 roku – rodzina 4+

Na zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu skorzystają jednak zdecydowanie rodziny wychowujące co najmniej czworo dzieci. Według nowych przepisów w takim przypadku rodzicom (lub opiekunom prawnym) będzie przysługiwało zwolnienie z PIT.

Zwolnieniem z tego tytułu mają być objęte dochody do 85 528 złotych uzyskane z stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, a także z działalności gospodarczej (niezależnie od sposobu opodatkowania).

W praktyce oznacza to, że rodzic czwórki dzieci, którego roczne dochody nie przekroczą 85 528 złotych, nie będzie musiał odprowadzać podatku dochodowego, czyli PIT. W przypadku małżeństwa rozliczającego się wspólnie kwota ta wzrasta i wynosi 2×85 528 złotych. Poza tym obydwoje rodziców będzie mogło także skorzystać z podniesionej kwoty wolnej od podatku (przypomnijmy, że obecnie jest to 30 tysięcy złotych).

Sprawdź: Zasiłek rodzinny 2022. Czy kryterium dochodowe wzrośnie w 2022?

Rodzice pytają o ulgę prorodzinną 2022

Odliczenie podatku na dzieci – ile wynosi?

Kwota ulgi prorodzinne zależy od liczby dzieci w rodzinie: na pierwsze i drugie dziecko rodzicom należy się po 92,67 zł miesięcznie, czyli po 1.112,04 złotych rocznie, na trzecie 166,67 zł miesięcznie, a więc 2.000,04 zł rocznie, a na czwartek i każde kolejne po 225 zł miesięcznie – tzn. po 2700 złotych rocznie.

Dodaj komentarz

Zdrowie rodziców

Opuchlizna po porodzie

Opuchlizna po porodzie to problem, który dotyczy wielu świeżo upieczonych mam. Jej nasilenie bywa zróżnicowane, ale zawsze powoduje dyskomfort i pragnienie jak najszybszego ustąpienia objawów. Istnieje na szczęście kilka sprawdzonych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general