Ulga prorodzinna 2022. Nowe zasady niekorzystne dla części rodziców. Kto nie dostanie pieniędzy?

Polski Ład, który wszedł w życie z 1 stycznia 2022, przynosi prawdziwą rewolucję w zakresie polskiego systemu podatkowego. Zmiana przepisów dotyczy szczególnie ulgi na dziecko, czyli najczęściej wykorzystywanego w Polsce odliczenia od podatku. Nowe zasady sprawiają jednak, że ulga prorodzinna 2022 nie będzie już przysługiwała wszystkim rodzicom. Kto straci na nowym prawie i nie może liczyć na taką samą sumę zwrotu?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Ulga prorodzinna 2022 będzie rozliczana według nowych zasad. Po zmianach osoby zarabiające najniższą krajową nie będą mogły już liczyć na otrzymanie zwrotu podatku na dziecko.
 • Zmiany wynikają z nowych przepisów dotyczących rozliczania składek zdrowotnych.
 • W tegorocznym zeznaniu podatkowym rozliczamy się jednak jeszcze według dotychczas obowiązującego prawa.

Odliczenie na dzieci 2022

Ulga prorodzinna jest już od lat najczęściej wykorzystywana w rozliczeniach podatkowych Polaków. Nic zatem dziwnego, że medialne doniesienia o zmianach w jej odliczaniu wzbudziły spore zainteresowanie, ale także niepokój części rodziców. Przy tegorocznym zeznaniu podatkowym, które należy złożyć do końca kwietnia, będą obowiązywały jeszcze dotychczasowe zasady, ponieważ dotyczy ono ubiegłego roku 2021. Z nowymi przepisami rodzicom przyjdzie się zmierzyć dopiero w 2023 roku.

Zgodnie z prawem ulga na dziecko w 2022 przysługuje:

 • na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat,
 • na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
 • na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy i jego dochód nie przekracza 3 089 zł (w tę kwotę nie wlicza się renty rodzinnej).

Warto jednak pamiętać, że rodziców jedynaków obowiązuje kryterium dochodowe. W przypadku jego przekroczenia zwrot podatku na dziecko nie przysługuje. Wysokość odliczenia na dziecko 2022 uzależniona jest oczywiście od liczby pociech w rodzinie. Miesięczna kwota rośnie znacząco w przypadku trzeciego dziecka.

Ulga na dzieci 2022 wynosi:

 • na pierwsze dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
 • na drugie dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
 • na trzecie dziecko – 166,67 zł/miesiąc = 2.000,04 zł/rok,
 • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00 zł/miesiąc = 2700,00 zł/rok.

Sprawdź: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy wypłaty? Nie wszyscy dostaną tyle samo. Jak wyliczany jest RKO?

Ulga na dziecko 2022 – limit dochodu

Próg dochodowy w przypadku ulgi na dziecko 2022 obowiązuje wyłącznie rodziców jedynaków. Dochodami nie muszą się przejmować rodziny, w których wychowuje się dwoje lub więcej dzieci.

Szczegółowe limity dochodu – ulga prorodzinna 2022 (cytat za portalem obywatel.gov.pl):

 • nie ma ograniczeń dochodów — jeśli masz więcej niż jedno dziecko. Bez względu na to ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
 • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie,
 • razem z małżonkiem nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok,
 • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim z rodzicem dziecka.

Zobacz: Ulga na internet – co ile lat można ją odliczyć? Trzeba uważać, aby nie stracić pieniędzy

Ulga prorodzinna 2022 – nowe zasady. Kto na nich straci?

Rok 2022 będzie dla niektórych ostatnią okazją do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Do końca kwietnia składamy bowiem zeznania podatkowe za ubiegły 2021 rok. Rozliczenia w 2023 roku będą już podlegać nowym przepisom podatkowym wprowadzonym przez Polski Ład.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych rocznie sprawia, że osoby zarabiające najniższą krajową nie będą miały już potrącanych zaliczek na podatek. Według dotychczasowych zasad ulgi na dzieci mogli odliczyć również rodzice, których wysokość podatku nie osiągnęła kwoty ulgi lub nawet wyniosła zero złotych. Odliczenie można było bowiem zastosować zarówno od podatku dochodowego, jak i od odprowadzonych składek na ZUS i zdrowotnej. W takim przypadku podatnik otrzymywał różnicę między wyliczoną sumą ulgi a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym (wysokości podatku). Wysokość zwrotu nie mogła być jednak wyższa od opłaconych składek. Nowy Ład sprawia, że różnicę będzie się liczyć tylko na podstawie składek społecznych, bez zdrowotnej, co oznacza, że najmniej zarabiający mogą stracić część lub nawet całość pieniędzy.

Należy jednak pamiętać, że jednocześnie miesięcznie w ich kieszeniach pozostanie 167 złotych netto więcej z uwagi na podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych.

Zobacz: Kredyt gotówkowy – na jaki cel go przeznaczyć?

Ulga na dziecko w 2022 roku – rodzina 4+

Na zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu skorzystają jednak zdecydowanie rodziny wychowujące co najmniej czworo dzieci. Według nowych przepisów w takim przypadku rodzicom (lub opiekunom prawnym) będzie przysługiwało zwolnienie z PIT.

Zwolnieniem z tego tytułu mają być objęte dochody do 85 528 złotych uzyskane z stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, a także z działalności gospodarczej (niezależnie od sposobu opodatkowania).

W praktyce oznacza to, że rodzic czwórki dzieci, którego roczne dochody nie przekroczą 85 528 złotych, nie będzie musiał odprowadzać podatku dochodowego, czyli PIT. W przypadku małżeństwa rozliczającego się wspólnie kwota ta wzrasta i wynosi 2×85 528 złotych. Poza tym obydwoje rodziców będzie mogło także skorzystać z podniesionej kwoty wolnej od podatku (przypomnijmy, że obecnie jest to 30 tysięcy złotych).

Sprawdź: Kiedy składać wniosek o 500 plus 2022? Nowe przepisy już obowiązują!

Rodzice pytają o ulgę prorodzinną 2022

Odliczenie podatku na dzieci – ile wynosi?

Kwota ulgi prorodzinne zależy od liczby dzieci w rodzinie: na pierwsze i drugie dziecko rodzicom należy się po 92,67 zł miesięcznie, czyli po 1.112,04 złotych rocznie, na trzecie 166,67 zł miesięcznie, a więc 2.000,04 zł rocznie, a na czwartek i każde kolejne po 225 zł miesięcznie – tzn. po 2700 złotych rocznie.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Newsy

To OSPA? NIE PODAWAJ Ibuprofenu!

Ibuprofen i Patracetamol to leki, po które sięgasz odruchowo, gdy dziecko ma gorączkę? Uważaj! Lekarstwa na bazie Ibuprofenu mogą być bardzo niebezpieczne podczas Ospy! Przekonała się o tym Hayley Lyons....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo