USG połówkowe. Jak wygląda badanie? Kiedy powinno być wykonane?

USG połówkowe to badanie, które – jak sama nazwa wskazuje – wykonuje się w połowie ciąży. Pozwala na sprawdzenie stanu ogólnego dziecka, na dokładne przyjrzenie jego rozwijającym się organom, a także na ustalenie płci – o ile położenie maluszka na to pozwoli oraz na posłuchanie bicia jego serca.

USG połówkowe: kiedy?

Specjaliści zalecają, by USG połówkowe było wykonywane pomiędzy 18 a 26 tygodniem ciąży. Wcześniejsze wykonywanie badania mija się nieco z celem, ponieważ maluszek jest zbyt mały, by móc wszystko zaobserwować. Z uwagi na kwestie prawne badanie dobrze jest wykonać do około 22 tygodnia ciąży. W razie wykrycia ciężkich wad genetycznych czy nieodwracalnych uszkodzeń płodu, do 22-24 tygodnia można przerwać ciążę.

USG połówkowe a prenatalne

Ciężarne często zastanawiają się czym różni się USG połówkowe od USG prenatalnego. Niczym! Badania prenatalne to wszelkie badania, które obejmują sprawdzenie w jaki sposób rozwija się płód. Dzielą się na badania prenatalne inwazyjne i nieinwazyjne. Do tej ostatniej grupy zaliczają się wszystkie badania USG wykonywane w czasie ciąży.

Na czym polega ten rodzaj badania?

USG połówkowe nie różni się niczym od standardowego badania USG wykonywanego w ciąży. Badanie wykonywane jest w gabinecie lekarza prowadzącego. Ciężarna kładzie się na fotelu bądź leżance. Lekarz rozprowadza na brzuchu żel, który ułatwi głowicy przesuwanie się po nim, a także pozwala lepiej przewodzić ultradźwięki. Za pomocą ultrasonografu lekarz widzi wyraźny obraz dziecka. Badanie trwa zazwyczaj nie dłużej niż 45 minut.

Sprawdź: Poduszka ciążowa – zalety, rodzaje i zastosowanie poduszek dla ciężarnych

USG połówkowe: co bada?

Podczas USG połówkowego lekarz zrobi w pierwszej kolejności standardowe pomiary dotyczące maluszka, czyli wykona tzw. biometrię płodu. Sprowadza się ona do określenia rozmiaru i wagi dziecka, a także sprawdzenie położenia łożyska i ilości wód płodowych znajdujących się w worku owodniowym. Lekarz zmierzy jaka jest szerokość i obwód główki malucha, obwód brzuszka, długość kości udowej i długość kości ramiennej. Badany jest także stan szyjki macicy.

Ponadto w czasie tego badania zostanie oceniona dokładnie anatomia dziecka, by sprawdzić czy występują w niej jakieś nieprawidłowości. Specjalista obejrzy główkę dziecka i jego twarz, czy są zbudowane prawidłowo, czy nie ma rozszczepu podniebienia lub wargi, a także czy profil nie wzbudza niepokoju. Ocenie poddane zostaną też: szyja, klatka piersiowa (głównie żebra i płuca), jama brzuszna (żołądek, jelita, nerki, wątroba, pęcherz), a także kręgosłup i narządy rodne. Lekarz przyjrzy się również kończynom, dłoniom i stopom.

Jaka jest cena badania?

USG połówkowe jest przeprowadzane za darmo w gabinetach państwowej służby zdrowia. Jest jednym z czterech refundowanych USG przeprowadzanych w trakcie każdej ciąży. Jeżeli badanie wykonujesz w prywatnym gabinecie, to cena uzależniona jest od regionu, a także od konkretnej placówki. Średnia cena USG połówkowego oscyluje wokół 200-250 złotych. Badanie to jest nieco droższe od USG wykonywanego na początku ciąży. Z dodatkową opłatą wiąże się USG połówkowe 3D/4D. Ten rodzaj badania jest średnio o 100 złotych droższy.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo