USG połówkowe

USG połówkowe to badanie, które – jak sama nazwa wskazuje – wykonuje się w połowie ciąży. Pozwala na sprawdzenie stanu ogólnego dziecka, na dokładne przyjrzenie jego rozwijającym się organom, a także na ustalenie płci – o ile położenie maluszka na to pozwoli oraz na posłuchanie bicia jego serca.

USG połówkowe: kiedy?

Specjaliści zalecają, by USG połówkowe było wykonywane pomiędzy 18 a 26 tygodniem ciąży. Wcześniejsze wykonywanie badania mija się nieco z celem, ponieważ maluszek jest zbyt mały, by móc wszystko zaobserwować. Z uwagi na kwestie prawne badanie dobrze jest wykonać do około 22 tygodnia ciąży. W razie wykrycia ciężkich wad genetycznych czy nieodwracalnych uszkodzeń płodu, do 22-24 tygodnia można przerwać ciążę.

USG połówkowe a prenatalne

Ciężarne często zastanawiają się czym różni się USG połówkowe od USG prenatalnego. Niczym! Badania prenatalne to wszelkie badania, które obejmują sprawdzenie w jaki sposób rozwija się płód. Dzielą się na badania prenatalne inwazyjne i nieinwazyjne. Do tej ostatniej grupy zaliczają się wszystkie badania USG wykonywane w czasie ciąży.

USG połówkowe: na czym polega?

USG połówkowe nie różni się niczym od standardowego badania USG wykonywanego w ciąży. Badanie wykonywane jest w gabinecie lekarza prowadzącego. Ciężarna kładzie się na fotelu bądź leżance. Lekarz rozprowadza na brzuchu żel, który ułatwi głowicy przesuwanie się po nim, a także pozwala lepiej przewodzić ultradźwięki. Za pomocą ultrasonografu lekarz widzi wyraźny obraz dziecka. Badanie trwa zazwyczaj nie dłużej niż 45 minut.

USG połówkowe: co bada?

Podczas USG połówkowego lekarz zrobi w pierwszej kolejności standardowe pomiary dotyczące maluszka, czyli wykona tzw. biometrię płodu. Sprowadza się ona do określenia rozmiaru i wagi dziecka, a także sprawdzenie położenia łożyska i ilości wód płodowych znajdujących się w worku owodniowym. Lekarz zmierzy jaka jest szerokość i obwód główki malucha, obwód brzuszka, długość kości udowej i długość kości ramiennej. Badany jest także stan szyjki macicy.

Ponadto w czasie tego badania zostanie oceniona dokładnie anatomia dziecka, by sprawdzić czy występują w niej jakieś nieprawidłowości. Specjalista obejrzy główkę dziecka i jego twarz, czy są zbudowane prawidłowo, czy nie ma rozszczepu podniebienia lub wargi, a także czy profil nie wzbudza niepokoju. Ocenie poddane zostaną też: szyja, klatka piersiowa (głównie żebra i płuca), jama brzuszna (żołądek, jelita, nerki, wątroba, pęcherz), a także kręgosłup i narządy rodne. Lekarz przyjrzy się również kończynom, dłoniom i stopom.

USG połówkowe: cena

USG połówkowe jest przeprowadzane za darmo w gabinetach państwowej służby zdrowia. Jest jednym z czterech refundowanych USG przeprowadzanych w trakcie każdej ciąży. Jeżeli badanie wykonujesz w prywatnym gabinecie, to cena uzależniona jest od regionu, a także od konkretnej placówki. Średnia cena USG połówkowego oscyluje wokół 200-250 złotych. Badanie to jest nieco droższe od USG wykonywanego na początku ciąży. Z dodatkową opłatą wiąże się USG połówkowe 3D/4D. Ten rodzaj badania jest średnio o 100 złotych droższy.

Dodaj komentarz

Ciąża, Badania

USG dopochwowe

USG dopochowowe, zwane również USG transwaginalnym, jest jednym z badań, które wykonywane są przez lekarzy ginekologów podczas wizyt w ich gabinetach. Wykonuje się je zarówno podczas rutynowych kontroli, jak i...

Czytaj dalej →
Badania

Badanie moczu: ciężar właściwy

Badanie moczu jest jednym z badań, które pomimo swojej prostoty potrafią dać dosyć szeroki obraz dotyczący stanu zdrowia. Z niewielkiej próbki można otrzymać informacje dotyczące nie tylko stanu nerek i...

Czytaj dalej →
Badania przed ciążą, Badania

Histeroskopia – na czym polega zabieg wziernikowania macicy?

Histeroskopia, nazywana inaczej wziernikowaniem macicy, jest to badanie ginekologiczne, które dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu pozwala bardzo dokładnie ocenić stan ścian wewnętrznych macicy. Lekarz ginekolog może zlecić wykonanie histeroskopii, kiedy podczas badania...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Porady na bunt trzy- i czterolatka

Twój trzylatek lub czterolatek przechodzi bunt? Zastanawiasz się w jaki sposób sobie poradzić, gdy malec nie słucha co do niego mówisz? Sprawdź nasze porady wychowawcze i okiełznaj zbuntowanego malucha. Bunt...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general