USG połówkowe

USG połówkowe to badanie, które – jak sama nazwa wskazuje – wykonuje się w połowie ciąży. Pozwala na sprawdzenie stanu ogólnego dziecka, na dokładne przyjrzenie jego rozwijającym się organom, a także na ustalenie płci – o ile położenie maluszka na to pozwoli oraz na posłuchanie bicia jego serca.

USG połówkowe
Giphy

USG połówkowe: kiedy?

Specjaliści zalecają, by USG połówkowe było wykonywane pomiędzy 18 a 26 tygodniem ciąży. Wcześniejsze wykonywanie badania mija się nieco z celem, ponieważ maluszek jest zbyt mały, by móc wszystko zaobserwować. Z uwagi na kwestie prawne badanie dobrze jest wykonać do około 22 tygodnia ciąży. W razie wykrycia ciężkich wad genetycznych czy nieodwracalnych uszkodzeń płodu, do 22-24 tygodnia można przerwać ciążę.

USG połówkowe a prenatalne

Ciężarne często zastanawiają się czym różni się USG połówkowe od USG prenatalnego. Niczym! Badania prenatalne to wszelkie badania, które obejmują sprawdzenie w jaki sposób rozwija się płód. Dzielą się na badania prenatalne inwazyjne i nieinwazyjne. Do tej ostatniej grupy zaliczają się wszystkie badania USG wykonywane w czasie ciąży.

USG połówkowe: na czym polega?

USG połówkowe nie różni się niczym od standardowego badania USG wykonywanego w ciąży. Badanie wykonywane jest w gabinecie lekarza prowadzącego. Ciężarna kładzie się na fotelu bądź leżance. Lekarz rozprowadza na brzuchu żel, który ułatwi głowicy przesuwanie się po nim, a także pozwala lepiej przewodzić ultradźwięki. Za pomocą ultrasonografu lekarz widzi wyraźny obraz dziecka. Badanie trwa zazwyczaj nie dłużej niż 45 minut.

USG połówkowe: co bada?

Podczas USG połówkowego lekarz zrobi w pierwszej kolejności standardowe pomiary dotyczące maluszka, czyli wykona tzw. biometrię płodu. Sprowadza się ona do określenia rozmiaru i wagi dziecka, a także sprawdzenie położenia łożyska i ilości wód płodowych znajdujących się w worku owodniowym. Lekarz zmierzy jaka jest szerokość i obwód główki malucha, obwód brzuszka, długość kości udowej i długość kości ramiennej. Badany jest także stan szyjki macicy.

Ponadto w czasie tego badania zostanie oceniona dokładnie anatomia dziecka, by sprawdzić czy występują w niej jakieś nieprawidłowości. Specjalista obejrzy główkę dziecka i jego twarz, czy są zbudowane prawidłowo, czy nie ma rozszczepu podniebienia lub wargi, a także czy profil nie wzbudza niepokoju. Ocenie poddane zostaną też: szyja, klatka piersiowa (głównie żebra i płuca), jama brzuszna (żołądek, jelita, nerki, wątroba, pęcherz), a także kręgosłup i narządy rodne. Lekarz przyjrzy się również kończynom, dłoniom i stopom.

USG połówkowe: cena

USG połówkowe jest przeprowadzane za darmo w gabinetach państwowej służby zdrowia. Jest jednym z czterech refundowanych USG przeprowadzanych w trakcie każdej ciąży. Jeżeli badanie wykonujesz w prywatnym gabinecie, to cena uzależniona jest od regionu, a także od konkretnej placówki. Średnia cena USG połówkowego oscyluje wokół 200-250 złotych. Badanie to jest nieco droższe od USG wykonywanego na początku ciąży. Z dodatkową opłatą wiąże się USG połówkowe 3D/4D. Ten rodzaj badania jest średnio o 100 złotych droższy.

Dodaj komentarz

Newsy Zdrowie dziecka
Dziewczyny cięły sobie ręce i brzuchy. Transmitowały to w sieci. "Spójrz co sobie robię!"
13 lipca do polskiej policji wpłynęło zawiadomienie od operatora portalu zagranicznego, że ktoś transmituje na żywo samookaleczanie. Po interwencji służb okazało się, że transmisję emitowały dwie dziewczynki w wieku 11-stu
Czytaj dalej
Zakupy
Co zabrać na wakacje z maluchem?
Wakacje to upragniony czas, na który cała rodzina czeka z niecierpliwością. Dla rodzica to moment, kiedy może oderwać się od codziennych obowiązków, odwiedzić nowe miejsca i bez wyrzutów sumienia zdecydować
Czytaj dalej
Badania Badania przed ciążą
Badania przed ciążą: ginekologiczne, laboratoryjne, krwi. Zanim zajdziesz w ciążę!
Coraz częściej kobiety decydują się na świadome macierzyństwo. Starannie wybierają okres, w którym chcą zajść w ciążę. Dzięki temu są w stanie przygotować się do bycia matką - nie tylko
Czytaj dalej
Badania Ciąża
TSH: norma w ciąży i u osób starających się o dziecko
TSH, czyli wydzielany przez przysadkę mózgową hormon tyreotropowy, pobudza tarczycę do produkcji hormonów: tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Normy TSH są dość szerokie i uzależnione od wieku, podaży jodu, pory pobrania krwi
Czytaj dalej
Badania
RDW CV w morfologii: o czym świadczy podwyższone, a o czym obniżone RDW-CV?
Jednym z najbardziej podstawowych badań krwi, które jest w stanie powiedzieć bardzo dużo na temat naszego stanu zdrowia, jest morfologia krwi. W jej skład wchodzi między innymi wskaźnik RDW CV.
Czytaj dalej
Badania Badania przed ciążą
Próby wątrobowe [normy i postępowanie przy podwyższonych próbach wątrobowych]
Regularne badania kontrolne powinien wykonywać każdy z nas co najmniej raz w roku. Morfologia, badanie moczu, OB, cukier, cholesterol, hormony tarczycy, próby wątrobowe, i USG brzucha to minimalny zakres diagnostyki,
Czytaj dalej