UWAGA: Pobierasz 500+? Musisz ponownie złożyć wniosek. Zmienia się formularz i zasady.

Z końcem września kończy się pierwsza tura programu “Rodzina 500+”. Rodzice, którzy chcą nadal otrzymywać świadczenie muszą złożyć nowy wniosek. Będzie można to zrobić już w sierpniu. Należy pamiętać tylko o tym, że zmienia się formularz, który należy złożyć.

Wniosek o 500+ online lub papierowo

Wniosek o 500+ możesz złożyć w dwóch formach:

Papierowej

  • Składając wniosek osobiście w urzędzie miasta/gminy

lub

  • Wysyłając go pocztą

Online w jednym z poniższych serwisów

Możesz to zrobić także za pośrednictwem bankowości internetowej. Dzięki temu większość Twoich danych zostanie automatycznie skopiowana do formularza.

Nowy wzór formularza w 2017 roku

Ministerstwo dokonało kilku zmian we wniosku. Formularz został uproszczony i wymaga mniej załączników. Uwzględniono w nim jednak zmiany w programie 500+, o których pisaliśmy miesiąc temu. Najważniejsza zmiana dotyczy osób, które samotnie wychowują dziecko. W ich przypadku potrzebne będzie zaświadczenie o złożeniu wniosku o przyznanie alimentów.


Sprawdź także:


Do kiedy złożyć wniosek o 500 plus i kiedy wypłata?

Jeżeli rodzice chcą mieć ciągłość w wypłacie 500+, to nowy wniosek muszą złożyć najpóźniej 31 sierpnia. Jeśli minimalnie się spóźnią i złożą wniosek w okresie od 1 do 31 października, zostanie on rozpatrzony nie później niż do dnia 31 grudnia 2017. Rodzice otrzymają świadczenie za zaległe miesiące, czyli październik, listopad i grudzień. Podobny mechanizm obowiązuje w kolejnych miesiącach. Przykładowo składając wniosek o 500+ w grudniu, rodzic otrzyma wyrównanie, ale tylko od grudnia do miesiąca, w którym rozpatrzono wniosek. Nie otrzyma pieniędzy za listopad i październik.

W przypadku gdy osoba złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 września do 31 września danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada tego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 października do 31 października danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do dnia 31 grudnia tego roku.

Analogiczny mechanizm będzie obowiązywał w kolejnych miesiącach, tj.:

  • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w listopadzie, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od listopada, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do dnia 31 stycznia,
  • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w grudniu, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od grudnia, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do końca lutego,
  • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w styczniu, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od stycznia, a wypłata przyznanego świadczenia również nastąpi najpóźniej do końca lutego,
  • wnioski składane od lutego będą podlegać rozpatrzeniu na bieżąco.

W przypadku złożenia wniosku na nowy okres zasiłkowy w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.

– czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nowego wniosku nie należy składać przed 1 sierpnia. W takim przypadku będzie wymagane złożenie anulacji wniosku i jego ponowne przesłanie w odpowiednim terminie.

Jeżeli do tej pory nie otrzymywałaś świadczeń i chcesz otrzymać przelewy za lipiec, sierpień oraz wrzesień, to musisz skorzystać ze starego wniosku.

 

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo