UWAGA: Pobierasz 500+? Musisz ponownie złożyć wniosek. Zmienia się formularz i zasady.

Z końcem września kończy się pierwsza tura programu “Rodzina 500+”. Rodzice, którzy chcą nadal otrzymywać świadczenie muszą złożyć nowy wniosek. Będzie można to zrobić już w sierpniu. Należy pamiętać tylko o tym, że zmienia się formularz, który należy złożyć.

Wniosek o 500+ online lub papierowo

Wniosek o 500+ możesz złożyć w dwóch formach:

Papierowej

  • Składając wniosek osobiście w urzędzie miasta/gminy

lub

  • Wysyłając go pocztą

Online w jednym z poniższych serwisów

Możesz to zrobić także za pośrednictwem bankowości internetowej. Dzięki temu większość Twoich danych zostanie automatycznie skopiowana do formularza.

Nowy wzór formularza w 2017 roku

Ministerstwo dokonało kilku zmian we wniosku. Formularz został uproszczony i wymaga mniej załączników. Uwzględniono w nim jednak zmiany w programie 500+, o których pisaliśmy miesiąc temu. Najważniejsza zmiana dotyczy osób, które samotnie wychowują dziecko. W ich przypadku potrzebne będzie zaświadczenie o złożeniu wniosku o przyznanie alimentów.


Sprawdź także:


Do kiedy złożyć wniosek o 500 plus i kiedy wypłata?

Jeżeli rodzice chcą mieć ciągłość w wypłacie 500+, to nowy wniosek muszą złożyć najpóźniej 31 sierpnia. Jeśli minimalnie się spóźnią i złożą wniosek w okresie od 1 do 31 października, zostanie on rozpatrzony nie później niż do dnia 31 grudnia 2017. Rodzice otrzymają świadczenie za zaległe miesiące, czyli październik, listopad i grudzień. Podobny mechanizm obowiązuje w kolejnych miesiącach. Przykładowo składając wniosek o 500+ w grudniu, rodzic otrzyma wyrównanie, ale tylko od grudnia do miesiąca, w którym rozpatrzono wniosek. Nie otrzyma pieniędzy za listopad i październik.

W przypadku gdy osoba złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 września do 31 września danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada tego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 października do 31 października danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do dnia 31 grudnia tego roku.

Analogiczny mechanizm będzie obowiązywał w kolejnych miesiącach, tj.:

  • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w listopadzie, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od listopada, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do dnia 31 stycznia,
  • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w grudniu, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od grudnia, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do końca lutego,
  • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w styczniu, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od stycznia, a wypłata przyznanego świadczenia również nastąpi najpóźniej do końca lutego,
  • wnioski składane od lutego będą podlegać rozpatrzeniu na bieżąco.

W przypadku złożenia wniosku na nowy okres zasiłkowy w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.

– czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nowego wniosku nie należy składać przed 1 sierpnia. W takim przypadku będzie wymagane złożenie anulacji wniosku i jego ponowne przesłanie w odpowiednim terminie.

Jeżeli do tej pory nie otrzymywałaś świadczeń i chcesz otrzymać przelewy za lipiec, sierpień oraz wrzesień, to musisz skorzystać ze starego wniosku.

 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo