Uważaj! Możesz stracić 500 Plus!

Nowe wnioski o 500 Plus można składać już od niemal 3 tygodni. O czym pamiętać, by nie stracić świadczenia na dziecko?

Kto nie dostanie 500 Plus?

Od 1 lipca 2018 można składać nowe wnioski o 500 Plus. Na razie tylko online na rządowym portalu [email protected] lub poprzez aplikację jednego z banków, a od 1 sierpnia również w tradycyjnych urzędach. Nawet, jeśli składaliście wniosek o 500 zł na dziecko w minionych latach, teraz powinniście zrobić to ponownie, by nie stracić dopłat.

Ciągłość wypłat 500 Plus może zostać przerwana!

Zapominalscy, który spóźnią się ze złożeniem wniosku o 500 Plus i wyślą go po 31 sierpnia, powinni liczyć się z opóźnieniem w wypłacie świadczenia. Prawdopodobnie nastąpi ona do 31 października 2018. Jeśli wniosek złożymy we wrześniu, pieniądze wpłyną na nasze konto do 30 listopada. A co, jeśli nie zrobimy tego w ogóle? W takim wypadku mimo tego, że składaliśmy wniosek w ubiegłych latach, nie otrzymamy dodatkowych pieniędzy na dziecko.

Sprawdź:

Kryterium dochodowe a 500 Plus

Rodzice dwójki dzieci otrzymają świadczenie na drugie dziecko niezależnie od aktualnych dochodów członków rodziny. Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku rodzin z jednym dzieckiem, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł lub 1200 zł w przypadku rodzin z dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością, mamy również prawo do 500 zł na pierwsze dziecko. Uwaga! 800 zł to dochód netto tj. przychód pomniejszony o podatek oraz składki na ZUS. Do dochodu nie wliczają się zasiłki oraz inne świadczenia z pomocy społecznej.

500 Plus po rozwodzie i w trakcie separacji

W przypadku, gdy rodzice są rozwiedzeni lub w separacji, 500 zł na dziecko przysługuje temu z nich, który na co dzień opiekuje się dzieckiem. Co w sytuacji, gdy rodzice dzielą się opieką po równo? Wówczas oboje mają prawo do otrzymania świadczenia, które zostanie równo podzielone między mamę i tatę. By było to możliwe, oboje rodzice powinni złożyć wniosek o 500 Plus. Jeśli mama lub tata zapomną to zrobić, nie otrzymają wypłaty dodatku na dziecko.

Nie udowodniłeś, że otrzymujesz alimenty

Po zmianach w programie 500 Plus rodzic samotnie wychowujący dziecko musi udowodnić, że ma przyznane alimenty. W przeciwnym wypadku nie otrzyma świadczenia na pierwsze dziecko. Zapis ten miał na celu zapobieganie sytuacjom, w których rodzice wspólnie wychowujący dziecko ale nie będący małżeństwem otrzymywali dopłaty na takich samych zasadach, jak samotni rodzice.

Sprawdź:

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general