Uważaj! Możesz stracić 500 Plus!

Nowe wnioski o 500 Plus można składać już od niemal 3 tygodni. O czym pamiętać, by nie stracić świadczenia na dziecko?

Kto nie dostanie 500 Plus?

Od 1 lipca 2018 można składać nowe wnioski o 500 Plus. Na razie tylko online na rządowym portalu Emp@tia lub poprzez aplikację jednego z banków, a od 1 sierpnia również w tradycyjnych urzędach. Nawet, jeśli składaliście wniosek o 500 zł na dziecko w minionych latach, teraz powinniście zrobić to ponownie, by nie stracić dopłat.

Ciągłość wypłat 500 Plus może zostać przerwana!

Zapominalscy, który spóźnią się ze złożeniem wniosku o 500 Plus i wyślą go po 31 sierpnia, powinni liczyć się z opóźnieniem w wypłacie świadczenia. Prawdopodobnie nastąpi ona do 31 października 2018. Jeśli wniosek złożymy we wrześniu, pieniądze wpłyną na nasze konto do 30 listopada. A co, jeśli nie zrobimy tego w ogóle? W takim wypadku mimo tego, że składaliśmy wniosek w ubiegłych latach, nie otrzymamy dodatkowych pieniędzy na dziecko.

Sprawdź:

Kryterium dochodowe a 500 Plus

Rodzice dwójki dzieci otrzymają świadczenie na drugie dziecko niezależnie od aktualnych dochodów członków rodziny. Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku rodzin z jednym dzieckiem, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł lub 1200 zł w przypadku rodzin z dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością, mamy również prawo do 500 zł na pierwsze dziecko. Uwaga! 800 zł to dochód netto tj. przychód pomniejszony o podatek oraz składki na ZUS. Do dochodu nie wliczają się zasiłki oraz inne świadczenia z pomocy społecznej.

500 Plus po rozwodzie i w trakcie separacji

W przypadku, gdy rodzice są rozwiedzeni lub w separacji, 500 zł na dziecko przysługuje temu z nich, który na co dzień opiekuje się dzieckiem. Co w sytuacji, gdy rodzice dzielą się opieką po równo? Wówczas oboje mają prawo do otrzymania świadczenia, które zostanie równo podzielone między mamę i tatę. By było to możliwe, oboje rodzice powinni złożyć wniosek o 500 Plus. Jeśli mama lub tata zapomną to zrobić, nie otrzymają wypłaty dodatku na dziecko.

Nie udowodniłeś, że otrzymujesz alimenty

Po zmianach w programie 500 Plus rodzic samotnie wychowujący dziecko musi udowodnić, że ma przyznane alimenty. W przeciwnym wypadku nie otrzyma świadczenia na pierwsze dziecko. Zapis ten miał na celu zapobieganie sytuacjom, w których rodzice wspólnie wychowujący dziecko ale nie będący małżeństwem otrzymywali dopłaty na takich samych zasadach, jak samotni rodzice.

Sprawdź:

Dodaj komentarz

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo