W tych godzinach lepiej nie używaj pralki i piekarnika! Twój portfel Ci za to podziękuje

Koszty energii elektrycznej w ostatnim czasie wyraźnie wzrosły ze względu na panujący kryzys. Wszyscy zmuszeni jesteśmy do bardziej racjonalnego używania prądu. Wprowadzenie tych kilku zasad w domu pozwoli Ci zaoszczędzić niezłą sumę na rachunkach – wcale nie potrzeba wiele, aby w portfelu zostało nam więcej!

To najgorsza pora na robienie prania i pieczenie ciast

W obliczu stale rosnących cen towarów i coraz wyższych rachunków każdy z nas stara się maksymalnie oszczędzać. Okazuje się, że jest jeszcze jedna metoda na ograniczanie wydatków, z której nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę. Dostawcy energii elektrycznej oferują różne taryfy, które obowiązują o konkretnych porach w ciągu dnia. Zużycie prądu liczone jest według niższych taryf w tych godzinach, kiedy wszyscy najmniej korzystamy z urządzeń elektrycznych, czyli np. po 22.00, gdy kładziemy się spać, lub w godzinach między 12.00 a 16.00, kiedy najczęściej przebywamy poza domem. Inne taryfy mogą obowiązywać natomiast w weekendy i święta.

Warto zatem zorientować się u swojego dostawcy prądu, jakie taryfy obowiązują. Jeśli to możliwe, warto powstrzymać się od używania piekarnika, pralki czy zmywarki w godzinach, w których naliczane są wyższe opłaty. Domowy budżet z pewnością na tym zyska.

Zobacz: Kosztuje grosze i idealnie czyści podłogę! Dodaj do wody odrobinę tej mikstury i zapomnij o smugach

Jak jeszcze oszczędzać na prądzie?

Dodatkowo na prądzie mogą oszczędzić także rodziny wielodzietne oraz gospodarstwa domowe, w których mieszka osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami ceny prądu w 2023 roku zostały zamrożone na poziomie z 2023, o ile zmieścimy się w wyznaczonym limicie zużycia:

  • do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2,6 tys. kWh rocznie do odbiorcy, który posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub zamieszkuje wspólnie z osobą posiadającą takie orzeczenie.
  • do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Aby skorzystać z podwyższonych limitów, posiadacze KDR i osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności muszą złożyć specjalne oświadczenie w spółce energetycznej dostarczającej prąd (wzory można znaleźć na stronach dostawców). Można to zrobić maksymalnie do 30 czerwca. 

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo