Wady cewy nerwowej

Wady cewy nerwowej to upośledzenie płodu związane z nieprawidłowym rozwojem układu nerwowego. Czym właściwie jest cewa nerwowa? W uproszczeniu można powiedzieć, że jest zalążkiem układu nerwowego, który w późniejszym czasie przekształca się w mózgowie oraz rdzeń kręgowy. Do zaburzeń rozwoju embrionu w tym kierunku dochodzi na samym początku ciąży, najczęściej pomiędzy trzecim a czwartym tygodniem po zapłodnieniu, kiedy zachodzi proces zamiany ektodermy w rynienkę nerwową, a następnie w cewę nerwową. Proces ten jest jednym z najbardziej skomplikowanych etapów zachodzących na początku ciąży. Jego złożoność sprawia, że łatwo dochodzi w nim do zaburzeń, których jednym ze skutków jest właśnie wada cewy nerwowej. Bardzo często dochodzi do poronienia, gdy tworzenie się układu nerwowego potoczy się w niewłaściwy sposób.

Cewa nerwowa jest zalążkiem, z którego wykształci się układ nerwowy, mózgowie oraz rdzeń kręgowy. Jej wady są ciężkim upośledzeniem płodu.

Przyczyny i skutki wady cewy nerwowej

Dokładne przyczyny występowania wad cewy nerwowej nie są jeszcze zbadane. Naukowcy sądzą, że wpływ na to mają głównie czynniki genetyczne. Wada rozwojowa tego rodzaju niesie za sobą wiele konsekwencji. Do najgroźniejszych należą częściowe bezmózgowie oraz całkowite bezmózgowie. Wady cewy nerwowej skutkują również różnymi rodzajami przepuklin, w tym przepukliną oponową czaszki, przepukliną oponowo-mózgową, a także rozszczepem czaszki. Upośledzenie cewy przyjmuje również formę rozszczepienia kręgosłupa, przepuklin oponowych, przepuklin oponowo-rdzeniowych. W najgorszym scenariuszu, wady cewy nerwowej powodują całkowity rozszczep czaszki i kręgosłupa.

Wady cewy nerwowej a kwas foliowy

Powstawaniu wad cewy nerwowej sprzyja niedobór kwasu foliowego. Jest to witamina z grupy B, która ma bardzo duży wpływ na powstawanie nowych komórek w organizmie człowieka, ich prawidłowy wzrost oraz dalsze funkcjonowanie. Zapotrzebowanie na kwas foliowy u brzemiennych kobiet wzrasta nawet czterokrotnie. Dlatego kluczowe dla rozwoju ciąży jest suplementowanie kwasu foliowego, nie tylko od samego początku jej trwania, ale również na kilka miesięcy przed i podczas starania się o dziecko. Bardzo ważne jest to zwłaszcza w przypadku matek po trzydziestym roku życia.

Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu w pierwszych tygodniach ciąży. Należy go przyjmować już w czasie starań o dziecko

Doskonałym źródłem witaminy B9 są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, sałata, kapusta włoska, a także kalafior, brokuły, owoce cytrusowe oraz drożdże. Kobiety w ciąży powinny się przede wszystkim wspomagać preparatami aptecznymi zawierającymi kwas foliowy, ponieważ pokrycie zapotrzebowania na tę witaminę z produktów spożywczych jest dosyć trudne. Wedle zaleceń specjalistów przyszła mama powinna przyjmować nie mniej niż 400 µg dziennie przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Badania wskazują, że kwas foliowy przyjmowany w odpowiednich dawkach jest w stanie zminimalizować ryzyko powstania wad cewy nerwowej aż o 70%.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo