Waga i wzrost 5 latka – Ile powinien ważyć i mierzyć 5 latek? [plus rozmiar buta]

Istnieją pewne normy wzrostu i wagi dla dzieci w określonym wieku. Dzięki nim wiadomo czy dziecko właściwie się rozwija – czy nie przybiera na wadze zbyt szybko, albo czy nie ma niedowagi, czy nie jest zbyt małe w porównaniu z rówieśnikami, czy też może nie jest przesadnie duże jak na swój wiek. Każde dziecko rozwija się oczywiście w swoim tempie, jednak dzięki takim odgórnie ustalonym przez specjalistów normom można z dużym prawdopodobieństwem określić czy rozwój jest zrównoważony i prawidłowy, czy też może dzieje się coś niepokojącego. Jaka jest prawidłowa waga i wzrost 5 latka?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zalecany wzrost 5 letniego dziecka wynosi 102-120 centymetrów. Dziewczynka powinna mierzyć od 102 do 119 centymetrów, a chłopiec od 104 do 120 centymetrów.
  • Zalecana waga dla dziecka 5 letniego to 15-25 kg. Przy czym waga dziewczynki powinna wynosić od 15 do 24,5 kilograma, a chłopca 16-15 kilogramów.

Wzrost 5 latka

Dziecko w wieku 5 lat powinno mierzyć od 102 do 120 centymetrów. Jeśli to dziewczynka, idealny wzrost to 102 – 119 centymetrów, a jeśli chłopiec 104-120 centymetrów. Średnio więc chłopcy są nieco wyżsi niż dziewczynki, chociaż oczywiście w rzeczywistości mnóstwo dziewczynek jest wyższych od swoich rówieśników.

Wszystko zależy od wielu różnych czynników – w tym przede wszystkim genetycznych. Dziecko wysokich rodziców będzie również wysokie, a dziecko niższych rodziców będzie odpowiednio niższe. Nie ma w tym nic dziwnego i nie należy się tym niepokoić. Sprawdzając prawidłowość wzrostu dla danego wieku lekarz weźmie pod uwagę zarówno czynniki genetyczne, jak i masę urodzeniową dziecka. Jeśli maluch jako noworodek był niewielki, będzie również mniejszy później.

Zobacz też: Kalkulator wzrostu dziecka: Jak obliczyć wzrost dziecka? 

Waga 5 latka – Ile powinien ważyć 5 latek?

Ile powinien ważyć przeciętny 5-latek, by jego waga mieściła się w normie? Idealna waga to 15-25 kilogramów, przy czym istnieje rozróżnienie ze względu na płeć. Dla dziewczynek norma to 15-24,5 kilograma, a dla chłopców 16-25 kilogramów. Między 3 a 11 rokiem życia przyrost wagi jest stały i wynosi około 2-3 kilogramy rocznie. W każdym roku dziecko rośnie też wówczas o około 5-7 centymetrów.

Waga i wzrost 5 latka mogą być zatem nieco niższe niż przyjęta norma, jeśli dziecko było mniejsze przy urodzeniu. Rozwój powinien być bowiem zrównoważony. Widzimy jednak, że dopuszczalny przedział wagowy jest naprawdę dość duży, więc dzieci w tym samym wieku mogą znacząco się od siebie różnić i nadal jest to normalne. Na wzrost i wagę dziecka wpływają przede wszystkim czynniki genetyczne, jednak również kondycja i stan zdrowia. Jeśli przybieranie na wadze nie przebiega w sposób prawidłowy, może to wynikać z wielu różnych przyczyn – na przykład być skutkiem jakichś chorób, jak celiakia, alergia pokarmowa, nadczynność tarczycy czy niedokrwistość. Wszelkie niepokojące sygnały powinny skłonić rodziców do wybrania się do lekarza by ocenił czy dzieje się coś złego, a jeśli tak to co i jak to leczyć. 

Zobacz też: Dieta dziecka a jego wzrost: co powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka?

Dziewczynka – Wzrost i waga 5 latki

Ile powinna ważyć 5 latka? Idealna waga dziewczynki w wieku 5 lat to 15-24,5 kilograma. Z kolei średni wzrost dziewczynek w tym wieku mieści się w przedziale 102-119 centymetrów. Przeciętna dziewczynka w tym wieku mierzy 111 centymetrów i waży 18,6 kilograma. Dopuszczalne odchylenia od tej średniej to 9 centymetrów więcej lub mniej, a także 3,5 kilograma więcej lub mniej.

Nie wszystkie dzieci są takie same, więc nie ma powodu do obaw, jeśli dziecko mieści się w dolnym zakresie normy, albo wyszło lekko poza nią. Jeśli jednak różnice między tą normą a wzrostem czy wagą córeczki są znaczne, jest to powód do szybkiego zgłoszenia się do lekarza by sprawdził czy wszystko w porządku. Dziecko w 5 roku życia zna już około 2 tysiące słów. Rozwija też swoje zdolności plastyczne. Jest to czas, gdy dziecko jest bardzo emocjonalne – wybucha gniewem, płaczem, złości się, histeryzuje. Nie panuje jeszcze nad swoimi emocjami, ale się tego wkrótce nauczy. Dziecko 5-letnie zadaje też mnóstwo pytań. Warto skorzystać z tego czasu, by wyjaśnić maluchowi jak wygląda świat – odpowiadać spokojnie na jego pytania i nie peszyć się nawet jeśli czasem są dziwne czy krępujące. Dziecko w tym wieku nie da się zbyć byle czym, więc lepiej odpowiadać wyczerpująco, a czasem nawet sięgnąć po encyklopedię dla dzieci.

Zobacz również: Siatki Centylowe: wzrost, waga i obwód główki dziecka

Chłopiec – Waga i wzrost 5 latka

Średni wzrost chłopca w wieku 5 lat to 104-120 centymetrów. Z kolei prawidłowa waga 5 latka to 16-25 kilogramów. Co powinno zaniepokoić w tym wieku? Na pewno waga oraz wzrost, które bardzo odstają od tych norm, ale również pewne zaburzenia zachowania. Jeśli na przykład dziecko nie potrafi przejść po linii prostej, ma nietypową pozycję przy bieganiu czy nie umie się huśtać, może to wskazywać na zaburzenia rozwoju i przetwarzania sensorycznego.

Dziecko w tym wieku powinno już dość sprawnie się poruszać. Coraz sprawniejsze są też w tym wieku jego rączki, dlatego maluch chętnie lepi z plasteliny, rysuje, maluje, klei czy wycina. Dziecko w tym wieku jest bardzo ruchliwe, jednak nie umie jeszcze przewidzieć konsekwencji swoich działań.

Zobacz też: Bóle wzrostowe u dzieci

Rozmiar buta 5 latka

Dzieci rozwijają się w swoim indywidualnym tempie. Rodzice powinni więc zabierać malucha na zakupy, gdy chcą mu sprawić nowe butki – wówczas najlepiej jest wybrać takie, które się dziecku podobają i które zapewnią mu wygodę przy poruszaniu. Jeśli nie jest to akurat możliwe, rodzice mogą pobrać miarę, mierząc stopę dziecka i dodając do wymiaru 1 centymetr. Butów o tak długiej podeszwie poszukują. Średnio jednak 5-latek posiada stopę o długości 19-19,5 centymetra. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Waga i wzrost rok po roku

Wzrost i waga 9 latka [plus rozmiar buta]

Dzieci rozwijają się co prawda w swoim tempie, jednak istnieją pewne odgórnie przyjęte normy, wskazujące czy ich rozwój jest poprawny, prawidłowy. Są takie umiejętności, które dziecko w danym wieku powinno...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general