Waginoplastyka, czyli operacje plastyczne miejsc intymnych

Waginoplastyka to zabieg, który ma na celu zwężenie pochwy oraz poprawę elastyczności jej ścianek. Zabieg pozwala wrócić do pełnej satysfakcji seksualnej kobietom, które kilkukrotnie rodziły lub gdy z innych powodów tkanki pochwy uległy zwiotczeniu i rozciągnięciu.

Waginoplastyka, czyli operacje plastyczne miejsc intymnych

Co to jest waginoplastyka?

Waginoplastyka to inaczej plastyka pochwy. Zabieg jest nazywany również odmłodzeniem albo uelastycznieniem pochwy. Ma on na celu przede wszystkim przywrócenie okolicom intymnym prawidłowej anatomii, a w niektórych przypadkach również osiągnięcie pożądanego wyglądu i pozbycie się estetycznych defektów.

Kiedy przeprowadza się waginoplastykę?

Waginoplastykę przeprowadza się najczęściej u kobiet, które mają za sobą naturalne, trudne porody, przez co ich pochwa i krocze znacznie zmieniają swój kształt i wygląd. Poród fizjologiczny bardzo często prowadzi do rozszerzenia ścianek pochwy i ich rozluźnienia, przez co po porodzie znacząco spada jakość współżycia seksualnego i stopień odczuć kobiety podczas stosunku. Poza tym, jeżeli w czasie porodu zajdzie konieczność nacięcia i zszycia krocza kobiety, w miejscu nacięcia może pojawić się twarda blizna. Zabieg waginoplastyki pomaga w takim przypadku przywrócić elastyczność pochwy, zwęzić ją oraz zapewnić powrót do prawidłowego funkcjonowania. Zazwyczaj zabiegowi waginoplastyki poddają się kobiety, które rodziły wielokrotnie, ale zdarza się, że na zabieg decydują się panie, które rodziły jednokrotnie.

Oprócz kobiet, które przeszły naturalny poród, waginoplastyka może być pomocna kobietom, które cierpią na obniżenie położenia pochwy albo jej rozciągnięcie spowodowane na przykład dźwiganiem, często powtarzającymi się zaparciami, menopauzą albo otyłością.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia waginoplastyki

Waginoplastyka jest bezpiecznym zabiegiem, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia go. Waginoplastyki nie przeprowadza się u kobiet w ciąży lub planujących w najbliższym czasie zajście w ciążę. Poza tym, przeciwwskazaniami są wszelkie choroby nowotworowe, zaburzenia krzepnięcia krwi, a także ogólny zły stan zdrowia.

Waginoplastyka: przebieg zabiegu

Przed przeprowadzeniem zabiegu najczęściej wykonuje się komplet badań, takich jak między innymi oznaczenie grupy krwi, morfologia, OB, badanie moczu, EKG oraz RTG klatki piersiowej.

Waginoplastyka jest przeprowadzana najczęściej w znieczuleniu ogólnym, jedynie czasami, gdy istnieją przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego, w znieczuleniu miejscowym. Po znieczuleniu i odkażeniu okolic ciała, które będą operowane przechodzi się do zabiegu. Zazwyczaj na początku nacina się tylną ścianę wejścia pochwy, a następnie usuwany jest nadmiar tkanki. Podczas zabiegu formowane są zarówno tkanki mięśniówki, jak i śluzówki. W ten sposób formuje się pochwę tak, żeby miała prawidłową budowę. Do zszycia ścianek pochwy używane są wchłanialne szwy, których nie trzeba usuwać. Czasami przy okazji waginoplastyki przeprowadza się tak zwaną labioplastykę, czyli plastykę warg sromowych większych i mniejszych. Taki zabieg może polegać na zmniejszeniu warg albo korekcie ich kształtu zgodnie z wymaganiami pacjentki.

Zabieg trwa zazwyczaj około 30 – 90 minut. Po zabiegu pacjentka zazwyczaj musi pozostać w szpitalu przez około 1 – 2 doby. Po tygodniu od wykonania zabiegu konieczna jest wizyta kontrolna. Po zabiegu przez około dwa tygodnie może występować zasinienie krocza, obrzęk, ból, a nawet podwyższona temperatura ciała. Jeżeli ból po zabiegu jest silny, dozwolone jest zażywanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych, oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta. W procesie rekonwalescencji bardzo ważna jest odpowiednia higiena krocza. Ze względu na proces gojenia, przez okres około 1 – 2 miesięcy kobieta nie może podejmować pełnej aktywności seksualnej.

Koszt waginoplastyki

Koszty przeprowadzenia zabiegu waginoplastyki są bardzo zróżnicowane i zależą od miasta, kliniki oraz lekarza, który wykonuje operację. Zazwyczaj koszt wynosi od około trzech, nawet do dziewięciu tysięcy złotych.

Efekty waginoplastyki

Ze względu na zwężenie pochwy oraz poprawę jej elastyczności, ważnym efektem, jaki osiąga się dzięki waginoplastyce, jest poprawa jakości współżycia seksualnego, a także zwiększenie pewności siebie kobiety. Zabiegi tego typu znacząco poprawiają komfort podczas współżycia i pozytywnie wpływają na doznania obydwojga partnerów. Oprócz tego, wiele kobiet, które zdecydowało się na zabieg waginoplastyki, przyznaje, że zabieg pozwolił na zmniejszenie kompleksów i zwiększenie poczucia atrakcyjności. Dzięki zabiegowi waginoplastyki możliwe jest usunięcie praktycznie każdego defektu pochwy i dolegliwości z tym związanych. Co więcej, zabieg wpływa również na zmniejszenie ryzyka infekcji układu rodnego.

Wiele kobiet, które rozważają poddanie się zabiegowi waginoplastyki zastanawia się, jak długo utrzymają się efekty zabiegu. Z reguły efekty są trwałe, jednak należy pamiętać, że stopień rozciągnięcia i szerokość pochwy mogą się zmienić na przykład pod wpływem następnych porodów lub ciężkiej pracy fizycznej.

Możliwe powikłania po zabiegu waginoplastyki

Wprawdzie waginoplastyka jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, należy pamiętać, że tak jak każdy inny zabieg chirurgiczny, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Najczęstsze dolegliwości, jakie mogą wystąpić po zabiegu to ból, obrzęk, krwawienie, infekcja, zgrubienia w operowanych okolicach, przerost blizny, zasinienie skóry oraz zaburzenia czucia w okolicy krocza.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Dzieciaki testują: Jak COCA COLA wpływa NA ZĘBY?
Przykład na to, że chemia nie musi być nudna i da się ją wykorzystać w praktyce? Ten mały eksperyment udowodni twojemu dziecku, że nie powinno pić Coca Coli! Przeprowadził go youtuber znany
Czytaj dalej
Prawo
Kara za rozwód i zmiany w prawie rozwodowym - czy wpłyną na liczbę spraw rozwodowych?
Najnowsze zmiany w prawie rozwodowym mogą ograniczyć liczbę rozwodów i wpłyną na przebieg spraw rozwodowych. Kogo dotkną? Czy w projektach ustaw przewidziano "karę za rozwód"? Zmiany w prawie rozwodowym 2018 to
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Mniszek a mlecz: Jak odrożnić mniszka lekarskiego od mlecza?
Mniszek a mlecz - te dwie rośliny, choć bardzo do siebie podobne, różnią się kilkoma szczegółami. Obie pochodzą z jednej rodziny - astrowatych. Jedna z nich wykazuje cenne właściwości i
Czytaj dalej
Zdrowie rodziców
Brzuch tarczycowy: Jak wygląda i jak się go pozbyć?
Większość kobiet marzy o nienagannej sylwetce, pięknym wyrzeźbionym ciele, niczym gwiazdy z pierwszych stron gazet. Brzuch tarczycowy skutecznie im to uniemożliwia... Brzuch tarczycowy Media, telewizja, prasa, a teraz przede wszystkim internet kreuje
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Kalendarz pylenia: Co pyli w maju 2020?
Co pyli w maju? Kalendarz pylenia 2020 podpowie, które rośliny zaczynają pylić w konkretnych miesiącach. Sprawdź, czy jesteś uczulony na ich pyłki! Kalendarz pylenia 2020 Kalendarz pylenia odnotowuje pierwsze pylenie roślin już
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Jak wyjąć drzazgę? Nie tylko u małego dziecka…
Jak wyciągnąć drzazgę? Istnieje kilka sposobów na drzazgi. Pozostawienie jej w palcu może bowiem nieść za sobą bardzo poważne skutki, takie jak zarażenie laseczkami tężca lub bolesne stany zapalne. Sprawdź,
Czytaj dalej