Wakacje 2022 – kiedy wypadają i ile będą trwały w tym roku? Najlepiej wziąć wolne w tych dniach

Wakacje 2022 rozpoczynają w ten sam dzień, co rok temu, czyli 24 czerwca w piątek. Oficjalny pierwszy dzień wakacji przypada na 25 czerwca w sobotę i potrwa do 31 sierpnia. Kiedy najlepiej planować urlop?

Kiedy zaczynają się wakacje 2022?

Uczniowie już w maju, kiedy zaczyna robić się ciepło, zaczynają marzyć o wakacjach. Nic dziwnego, jest to bowiem okres, kiedy można odpocząć od zajęć dydaktycznych i cieszyć się piękną, słoneczną pogodą w blasku promieni słonecznych. Jak powszechnie wiadomo, wakacje tradycyjnie zaczynają się pod koniec czerwca. Zakończenie roku odbędzie się 24 czerwca w piątek, a pierwszy oficjalny dzień wolny od szkoły to sobota 25 czerwca.

Sprawdź: Do kiedy wystawianie ocen 2022. Do którego czerwca muszą być wystawione oceny?

Kto ma najdłuższe wakacje?

Na okres wakacyjny z niecierpliwością czekają nie tylko uczniowie, lecz także cała kadra nauczycielska i akademicka. Okres wakacyjny zaczyna się pod koniec czerwca i trwa aż do końca sierpnia. Wyjątkiem są uczniowie klas maturalnych, którzy kończą edukację już w kwietniu i wolne rozpoczynają tuż po zakończeniu egzaminów. Najdłuższe wakacje czekają studentów. Ich wakacje trwają do 31 września, a naukę rozpoczynają dopiero w październiku. Przypominamy ważne terminy:

  • zakończenie roku szkolnego to 24 czerwca;
  • zakończenie roku dla absolwentów szkół ponadpodstawowych to 29 kwietnia;
  • zakończenie egzaminów maturalnych to 29 maja;
  • pierwszy dzień szkoły to 1 września.

Wakacje nie dla wszystkich oznaczają przyjemności. Niektórzy uczniowie przygotowują się do zdania egzaminów poprawkowych, które odbywają się właśnie w przerwie wakacyjnej. Szansę na poprawkę mają ci, którzy dostali oceny niedostateczne lub nie zdali jednego z przedmiotów obowiązkowych na maturze. Wakacje dla większości uczniów trwają od 24 czerwca do 31 września, co daje wraz z weekendami 68 dni wolnego. Najdłuższe wolne mają bez wątpienia maturzyści, którzy odpoczywają aż 4 miesiące. Studenci z kolei cieszą się przerwą letnia trwającą aż 3 miesiące. Sesja zazwyczaj kończy się w czerwcu, a na studia wraca się od początku października.

Zobacz: Jedynka na koniec roku 2022. Czy z jedną jedynką można przejść do następnej klasy?

Kiedy warto wziąć wolne?

Wolne warto wziąć oczywiście w całym okresie wakacyjnym, czyli od 25 czerwca do 31 sierpnia. Warto jednak rozważyć połączenie urlopu z długim weekendem, który jak co roku wypada 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. W tym dniu obchodzimy 102. rocznicę bitwy warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej. Święto przypada na poniedziałek, a więc będzie to idealna okazja na zaplanowanie dodatkowej wycieczki czy czasu z dziećmi, a przy okazji pozwoli oszczędzić jeden dzień z puli urlopowej.

Jak spędzić wakacje 2022, kiedy znamy już terminy?

Rok szkolny jest czasem, kiedy nasze dzieci mocno wytężają umysł, a więc okres wakacyjny powinien być czasem poświęconym rozrywce. Kiedy już zaplanujemy sobie urlop, to warto spędzić go jak najbardziej aktywnie. Niektórzy z nas wyjeżdżają, a niektórzy zostają w domu. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzemy, jest naprawdę tysiąc pomysłów na dobre spędzenie tego czasu razem.

W wakacje możemy pojechać w zupełnie nowe miejsce, aby zgłębić jego nowe tajniki. Możemy zdobywać szczyty, lub robić ślady na piasku nad jeziorem, lub nad morzem. Dobrym pomysłem jest też zrobienie grilla lub zorganizowanie ogniska. 

Okres wakacji jest dla dzieci czasem, który warto z wyprzedzeniem zaplanować, kiedy my pracujemy. Dobrą opcją dla uczniów szkół podstawowych jest ich zapisanie na ulubione zajęcia, warsztaty, a może nawet na harcerstwo. Harcerstwo dostarczy dużo przygód i na pewno nowych rówieśników. Co więcej, organizowane są tam liczne wyjazdy, rajdy piesze, oraz wycieczki z ciekawymi trasami. Jeśli chodzi o aktywny wypoczynek, to warto z dziećmi pojechać na rolki czy na rower, a przy okazji zorganizować piknik z grami planszowymi. Taka aktywność z pewnością ucieszy i tych małych i tych większych. 

Wakacje w roku szkolnym 2022/2023 trwają 2 miesiące. Zaczynają się od 24 czerwca i kończą się 31 sierpnia.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Koniec roku szkolnego

Czy przyroda liczy się do średniej w 8 klasie?

Zakończenie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. To szczególnie stresujący moment dla ósmoklasistów. Uczniowie kończący szkołę podstawową czekają nie tylko na oceny i wyliczenie ostatecznej średniej, ale także na wyniki...

Czytaj dalej →
Koniec roku szkolnego

Jak obliczyć średnią na koniec roku?

Ostatnie tygodnie roku szkolnego są dla uczniów zawsze szczególnie intensywne. Szczególnie dla tych, którzy starają się o poprawę ocen czy zdobycie świadectwa z czerwonym paskiem. Uzyskanie odpowiednio wysokich stopni ze...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general