Nieznana poprawka to nie koniec. Uczeń może otrzymać warunkowe przejście do następnej klasy. Jak wygląda procedura?

Jedynka z jakiegoś przedmiotu na koniec roku szkolnego to jeszcze nie koniec świata, a na pewno nie koniec marzeń o promocji do następnej klasy. Zgodnie z przepisami każdy uczeń ma prawo do przystąpienia egzaminu poprawkowego, który odbywa się pod koniec sierpnia. Nawet niezaliczenie poprawki nie musi oznaczać powtarzania klasy. W określonych przypadkach można ubiegać się o tzw. warunkową promocję. Na czym polega przejście warunkowe do następnej klasy? Czy można zdać z jedną jedynką w technikum? Jak wygląda egzamin poprawkowy w liceum? Ile trzeba mieć procent na poprawce w sierpniu?

Czy z jedną jedynką można przejść do następnej klasy 2024?

Przepisy oświatowe zapewniają uczniom sporo szans na poprawienie swoich ocen i uzyskanie promocji do następnej klasy. Artykuł 44m. z ustawy o systemie oświaty gwarantuje możliwość podejścia do egzaminu poprawkowego z przedmiotu, z którego uczeń nie otrzymał zaliczenia. Egzamin jest dostępny dla dzieci od klasy IV szkoły podstawowej. Może do niego przystąpić “uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną z:

  • jednego albo dwóch obowiązkowych przedmiotów edukacyjnych, albo
  • jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego”

Co ważne, nie ma limitu egzaminów poprawkowych na danym etapie edukacji. W praktyce oznacza to, że uczeń może przystępować do poprawki co rok, nawet z tego samego przedmiotu. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły, w której skład wchodzi najczęściej sam dyrektor, nauczyciel prowadzący dane zajęcia oraz nauczyciel tego samego przedmiotu.

Zawsze może się jednak zdarzyć, że mimo przygotowania i włożonych w naukę wysiłków, egzamin zakończy się niepowodzeniem. Nie musi to jednak oznaczać końca marzeń o nauce w następnej klasie. Uczniowi przysługuje prawo o ubieganie się o warunkowe przejście do następnej klasy. Taka możliwość istnieje jednak tylko raz na cały dany etap edukacji.

Zobacz: Skala ocen szkolnych w Polsce. Jakie stopnie może otrzymać uczeń? Co oznaczają oceny literowe?

Jak wygląda warunkowe przejście do następnej klasy?

Procedura otrzymania warunkowego przejścia do następnej klasy rozpoczyna się od złożenia odpowiedniego podania przez rodziców i ucznia do dyrekcji szkoły. Następnie zbiera się to jest prawie Rada Pedagogiczna, podczas której nauczyciele omawiają każdy przypadek indywidualnie i podejmują decyzję. W trakcie posiedzenia bierze się pod uwagę możliwości edukacyjne danego ucznia – warunek otrzymają tylko te osoby, co do których nie ma wątpliwości, że mimo zdanej poprawki będą w stanie poradzić sobie na kolejnym etapie edukacji.

Co ważne, warunkowego zaliczenia nie mogą uzyskać uczniowie zdający poprawkę z przedmiotu, który nie będzie kontynuowany w następnej klasie. Jest bowiem prawnie dopuszczalne, aby na świadectwie ukończenia szkoły widniała jakakolwiek ocena niedostateczna.

Jeśli rada pedagogiczna zdecyduje, że uczeń poradzi sobie z danym przedmiotem kolejnej klasie, to otrzymuje on świadectwo nie ma żadnych dodatkowych terminów poprawy – musi jednak uzyskać ocena pozytywną z tego przedmiotu na zakończenie roku szkolnego.

Sprawdź: Oceny z zachowania. Jakie są stopnie z zachowania w szkole?

Czytelnicy pytają, czy z jedną jedynką można zdać

Egzamin poprawkowy z matematyki klasa 1 liceum – co jak nie zdam?

Jeśli to pierwsza taka sytuacja, to można złożyć podanie o warunkową promocję do kolejnej klasy.

Jak wygląda egzamin poprawkowy w szkole podstawowej?

Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej i ustnej, zwykle nauczyciel przekazuje listę zagadnień do powtórzenia.

Jak wygląda warunkowe przejście do następnej klasy technikum?

Składa się podanie, a następnie zbiera się w tej sprawie Rada Pedagogiczna.

Jak wziąć warunek w szkole średniej?

Trzeba złożyć podanie do dyrekcji i zaczekać na decyzję Rady Pedagogicznej.

Czy można zdać z jedną jedynką w liceum?

Tak, można się ubiegać o warunek.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo