Przerwa wielkanocna 2021: Te dni będą wolne od szkoły i pracy w tym roku

4 i 5 kwietnia obchodzimy Wielkanoc 2021. Dni wolne od szkoły rozpoczną się jednak jeszcze wcześniej. Które dni obejmuje przerwa wielkanocna w 2021 roku? Czy po świętach wielkanocnych wracamy do szkoły? 

Przygotowanie do Wielkiejnocy w kościele katolickim rozpoczyna się trwającym 40 dni Wielkim Postem. Zaczyna się on w Środę Popielcową i trwa do Soboty Wielkanocnej. Pod koniec Wielkiego Postu w kościele obchodzony jest Wielki Tydzień, w którego skład wchodzą Niedziela Palmowa, Wielki Czwartek, Wieki Piątek i Wielka Sobota. 

Wielkanoc jest świętem ruchomym i przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, czyli przypadającej po 21 marca. Dlatego też w 2020 roku Wielkanoc świętowaliśmy 12 i 13 kwietnia, a Święta Wielkanocne 2021 wypadają 4 i 5 kwietnia. Jak zwykle będą to dni wolne od pracy. Wolne w szkole rozpocznie się wcześniej – już 1 kwietnia i będzie trwać do 6 kwietnia. 

Przerwa wielkanocna od szkoły i pracy

Przerwa wielkanocna od zajęć lekcyjnych będzie trwała od 1. do 6. kwietnia, natomiast przerwa od pracy w przypadku większości pracowników będzie dotyczyła tylko lanego poniedziałku, czyli 5 kwietnia. Pracownicy, którzy w tym czasie będą musieli iść do pracy, będą mogli odebrać sobie dzień wolny.

Sprawdź: Jakie obostrzenia na Wielkanoc planuje rząd?

Czy po świętach wielkanocnych dzieci wracają do szkoły?

Do zajęć lekcyjnych wracamy, ale większość uczniów wciąż w trybie zdalnym. Zajęcia rozpoczynają się 7 kwietnia. Kolejnym nadprogramowym dniem wolnym od zajęć będzie dopiero 3 maja, który w tym roku przypada w poniedziałek.
Po świętach wielkanocnych do szkoły (w formie stacjonarnej) wrócą wyłącznie uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Nie wiadomo jednak, czy we wszystkich regionach kraju. Aktualnie uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych z Pomorza oraz Warmii i Mazur także odbywają edukację w trybie zdalnym. To wszystko ze względu na zwiększoną liczbę zakażeń w tych regionach.

Kiedy możemy więc spodziewać się fizycznego powrotu wszystkich dzieci do szkół? W tej chwili tego nie wiadomo. 

Decyzje o powrocie do szkoły zależą nie tylko i nie tyle od zaszczepienia się wszystkich nauczycieli, co od wielu czynników, zwłaszcza ilości zakażeń, zgonów w Polsce, za granicą, rozwoju koronawirusa w tych różnych odmianach wirusa – tego brytyjskiego czy południowoafrykańskiego, od tego, jak wygląda sytuacja dotycząca przestrzegania obostrzeń przez Polaków. – mówił w lutym minister edukacji Przemysław Czarnek w radiowym wywiadzie.

Przypomnijmy zatem, przerwa wielkanocna w nauce będzie obowiązywała od 1. do 6. kwietnia 2021 roku. Liczba dni wolnych od zajęć ze względu na Święta Wielkanocne w 2021 roku nie różni się od tych w poprzednich latach.

Dowiedz się: Jak zagęścić żurek (nie tylko wielkanocny)?

Dodaj komentarz

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo