Wielowodzie w ciąży

Wielowodzie w ciąży zdarza się stosunkowo rzadko, dotyczy maksymalnie 5% wszystkich ciąż. Najczęściej dochodzi do niego w trzecim trymestrze ciąży. Czy dokładnie jest wielowodzie? Czy jest zagrożeniem dla maluszka i jego mamy? Jak zapobiegać i leczyć wielowodzie? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

Wielowodzie w ciąży: na czym polega?

Maluch rozwija się w worku owodniowym. Jest to woreczek, który powstaje wokół zarodka. Wraz z rozwojem ciąży wypełnia się on płynem owodniowym. Dzięki temu płynowi wokół dziecka utrzymywana jest stała temperatura. Wody płodowe amortyzują uciski i wstrząsy, chronią malucha przed urazami. Pomagają także dziecku się poruszać, przez co ćwiczy ono swoje mięśnie. Wody płodowe są także stale połykane przez dziecko, a także wciągane do płuc – dzięki temu zarówno układ pokarmowy, jak i układ oddechowy trenują swoje działanie, by poprawnie działać tuż po urodzeniu się dziecka.

Wód płodowych może być za mało – mówimy wtedy o małowodziu lub za dużo. To ostatnie zjawisko nazywa się wielowodziem. Mówimy o nim, gdy ilość wód płodowych przekracza dwa litry. Wód w brzuchu przyszłej mamy nie przybywa nagle. Ich ilość ocenia każdorazowo lekarz w czasie badania USG, dzięki czemu jest w stanie zauważyć, jeśli ich ilość jest zbyt mała lub zbyt duża.

Wielowodzie w ciąży: przyczyny

Przyczyny wielowodzia nie są do końca poznane. Wiadomo, że na pewno łączą się z chorobami ciężarnej. Należą do nich cukrzyca ciążowa oraz problemy z nerkami, a także infekcje wewnątrzmaciczne. Wielowodzie często jest również spotykane podczas ciąży mnogiej oraz w przypadku makrosomii płodu.

Prawdopodobnie wielowodzie powiązane jest także z tym, że maluch połyka zbyt mało płynu owodniowego. Może być to spowodowane wadami rozwojowym dziecka.

W ponad połowie przypadków wielowodzia jego przyczyny nie są jednak znane. Wielu lekarzy twierdzi, że taki jest po prostu urok przyszłej mamy.

Wielowodzie: objawy

Przede wszystkim o wielowodziu świadczy nadmierny rozmiar macicy. Jest on zbyt duży, zarówno jeśli chodzi o wiek ciąży, jak i rozmiar rozwijającego się dziecka. Dzięki dużej ilości wód płodowych maluch ma wokół siebie więcej miejsca, w związku z czym jest nadmiernie ruchliwy. Duża macica naciska także na narządy wewnętrzne przyszłej mamy, przez co może mieć ona trudności z oddychaniem, a także z bardzo częstym oddawaniem moczu.

Brzuch przyszłej mamy, którą dotknęło wielowodzie jest także bardzo twardy, co może wywoływać jego bolesność.

Wielowodzie: leczenie

Wielowodzie nie podlega leczeniu. Ciężarna musi jednak pozostawać pod stałą opieką lekarza i konieczne są częstsze niż normalnie wizyty kontrolne. W skrajnych przypadkach płyn owodniowy jest odprowadzany z macicy. W tym celu wykonuje się zabieg amnioredukcji.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo