Wiersze na kolędę

Wiersze na kolędę. Inspiracje i pomysły na poezję świąteczną

Niedługo po zakończeniu Świąt Bożego Narodzenia rozpoczyna się tradycyjny czas odwiedzin duszpasterskich w całej Polsce. Księża składają swoim parafianom wizyty, aby porozmawiać, pobłogosławić ich na nowy rok oraz poświęcić wnętrza domu. To także czas spotkań z kolędnikami, którzy niosą dobrą nowinę. Jak powitać odwiedzających z sympatią? Warto znać te wiersze na kolędę, które szczególnie spodobają się dzieciom.

Wiersze na kolędę

Boże Narodzenie to czas magiczny, pełen ciepła i miłości. Jednym z najpiękniejszych sposobów na wyrażenie uczuć związanych z tym wyjątkowym okresem są wiersze i rymowanki. Można je wykorzystać w różnych okolicznościach – w trakcie Wigilii, podczas składania życzeń, a nawet w trakcie wizyty duszpasterskiej księdza, taki sposób świętowania najbliższy jest dzieciom, dlatego tak dobrze się kojarzy. Poniżej kilka propozycji na wiersze na kolędę.

Jest cicho. Choinka płonie.
Na szczycie cherubin fruwa.
Na oknach pelargonie,
blask świeczek złotem zasnuwa,
a z kąta, z ust brata płynie
kolęda na okarynie:
Lulajże, Jezuniu…

Konstanty Ildefons Gałczyński

Królu mej duszy,
droga Dziecino,
Ty wciąż królujęsz,
choć wieki płyną.
Choć piekło huczy,
że tron Twój skruszy,
Ty wciąż królujesz,
Królu mej duszy.
Droga Dziecina,
Jezu mój mały!
Ty w rączce swojej
dzierżysz świat cały.
Świat Twój,
więc dusze weź,
niech nie giną!
Niech dla Cię żyją,
droga Dziecino.

Aniołowie, aniołowie biali,
na coście to tak u żłobka czekali,
pocoście tak skrzydełkami trzepocąc
płatki śniegu rozsypali czarną nocą?
Czyście blaskiem drogę chcieli zmylić
tym przeklętym, co krwią ręce zbrudzili?
Czyście kwiaty, srebrne liście posiali
na mogiłach tych rycerzy ze stali,
na mogiłach tych rycerzy pochodów,
co od bata poginęli i głodu?
Ciemne noce, aniołowie, w naszej ziemi,
ciemne gwiazdy i śnieg ciemny, i miłość,
i pod tymi obłokami ciemnymi
nasze serce w ciemność się zmieniło.
Aniołowie, aniołowie biali,
O! poświećcie blaskiem skrzydeł swoich,
by do Pana trafił ten zgubiony
i ten, co się oczu podnieść boi,
i ten, który bez nadziei czeka,
i ten rycerz w rozszarpanej zbroi
by jak człowiek szedł do Boga-Człowieka,
aniołowie, aniołowie biali.

K. K. Baczyński

Zobacz: Najpiękniejsze życzenia bożonarodzeniowe dla dzieci 2024

Wierszyki kolędników

Kolędowanie wywodzi się z tradycji ludowych i religijnych, które mają swoje korzenie w średniowieczu. Pierwsze pieśni bożonarodzeniowe były komponowane w klasztorach i śpiewane podczas nabożeństw. Z czasem kolędy zyskały bardziej ludowy charakter, a ich treści stały się bliższe codziennemu życiu wiernych. Które wiersze na kolędę i kolędowanie wybierzesz?

Z wesołą piosenką, z muzyką i tańcem między opłotkami idą przebierance. Wesoło śpiewamy, do okien pukamy. Hej kolęda, kolęda!

Na szczęście, na zdrowie, na to Boże Narodzenie. Żeby się wam darzyło, mnożyło wszystko stworzenie w komorze, oborze, na polu, daj Boże! W każdym kątku po dzieciątku, a w kieszeni po tysiączku!

By się Wam kociło, rodziło, dyszlem do stawu obróciło. Byście mieli w każdym kątku po dzieciątku, a na piecu troje – które piękniejsze, to będzie moje.

Winszujemy Wam, Panie gospodarzu, tym Panem Jezusem w żłóbeczku, na wianeczku. Winszować nie przestaniemy, póki kolędy nie dostaniemy!

Niech ta gwiazda, co przyszła z nami, przyozdobiona wstążeczkami, posrebrzona i wzmocniona klejem, przypomni Wam tę, z Betlejem. Niech Wam w jej blasku będzie tak miło jak dwa tysiące lat temu było w pewnej stajence, gdzie małe Dziecię błogosławiło wszystkim na świecie.

Kolędnicy wędrownicy z gwiazdą na patyku pogubili wszystkie nuty ze starych śpiewników. Kolędują na gitarze, rock’n’rolla niosą w darze, rock’n’rolla niosą w darze – hej!

Boże Narodzenie to czas jednoczenia się ludzi. Wiersze mogą odzwierciedlać te wartości, przypominając o potrzebie bycia razem i troski o innych. Recytowanie wierszy przed wspólnym śpiewaniem kolęd może być pięknym wstępem do świątecznego wieczoru.

Sprawdź: