Wigilia online! Sprawdź 3 pomysły na wigilię klasową online

Wigilia to wyjątkowe wydarzenie, na które z niecierpliwością oczekujemy przez cały rok. Wigilijne spotkanie to także ważna okazja dla uczniów. Co roku tuż przed rozpoczęciem przerwy świątecznej dzieci zbierają się w klasach i wspólnie z wychowawcą celebrują Boże Narodzenie we własnym gronie. To doskonały moment, żeby zacieśnić więzi z kolegami, złożyć sobie życzenia i wczuć się w atmosferę Świąt. Niestety pandemia po raz kolejny pokrzyżowała plany. Od 20 grudnia rząd wprowadził nauczanie zdalne, co oznacza, że uczniów czeka kolejna wigilia klasowa online. Jak ją zorganizować? Sprawdź wypróbowane pomysły!

Zdalne nauczanie grudzień 2021. “Kolejna wigilia online”

We wtorek 7 grudnia media obiegła zaskakująca wiadomość, że od 20 grudnia do 9 stycznia rząd wprowadza nauczanie zdalne dla wszystkich szkół podstawowych i średnich. Oznacza to, że uczniowie nie pojawią się w placówkach w ostatnim tygodniu przed Świętami, a to właśnie w tym czasie odbywają się przeważnie świąteczne spotkania klasowe. Niespodziewany obrót spraw spowoduje zatem, że już drugi rok z rzędu uczniów czeka wigilia klasowa online.

Zdalna wigilia klasowa to prawdziwe wyzwanie organizacyjne przede wszystkim dla wychowawcy, ale także dla uczniów. Warto jednak zadbać o tym, aby na spotkaniu online wprowadzić chociaż namiastkę tej atmosfery, która towarzyszyłaby dziecim podczas wigilii w klasie, przy choince i stole pełnym smakołyków. Jak zaplanować wigilijne spotkanie przez internet, aby było wyjątkowe?

Sprawdź: Nie stój w kolejkach! Kup świąteczne prezenty online z dostawą

Wigilia klasowa 2021: jak zorganizować wigilię klasową online?

Wigilia klasowa zdalnie nie jest łatwym zadaniem do przygotowania. Szczególne wyzwanie stoi przed wychowawcami, którzy prawdopodobnie w najbliższych dniach będą się głowić, w jaki sposób zorganizować to wydarzenie, aby mimo niesprzyjających okoliczności maksymalnie zaangażować uczniów w świętowanie. W klasie, przy choince i świątecznych ozdobach, dużo łatwiej jest się wprowadzić w odpowiedni nastrój i wyjątkowy klimat. Do tego bogato zastawiony w smakołyki, uroczo udekorowany stół także przyczynia się do zapanowania w klasie świątecznej atmosfery.

Jak zorganizować dzieciom Boże Narodzenie online? Istnieje kilka sprawdzonych już sposobów, aby nawet przez internet miło spędzić świąteczne spotkanie. Odpowiedni klimat można osiągnąć m.in. poprzez odpowiedni strój, zadbanie o tradycje (np. dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd) czy zorganizowanie specjalnych gier, zabaw czy quizów o tematyce świątecznej. Sprawdź dokładny przepis na udaną wigilię klasową online.

Zobacz: Przerwa świąteczna 2021 inna niż poprzednie. Kiedy się rozpocznie?

Wigilia klasowa online: pomysły

Chociaż okoliczności tegorocznych wigilii klasowych nie będą sprzyjały tradycyjnemu świętowaniu, to jednak da się nawet przez internet spędzić czas w wyjątkowy sposób. Wystarczy zadbać o kilka niezbędnych rzeczy. Sprawdź 3 pomysły na wigilię klasową online:

  1. Zadbanie o wyjątkową atmosferę – przed rozpoczęciem wigilii można poprosić uczniów, aby założyli jakiś element ubioru kojarzący się ze Świętami (może to być czapka Mikołaja, rogi renifera, czerwony szalik albo inny czerwony element garderoby – mógłby to być nawet łańcuch choinkowy).
  2. Podtrzymywanie tradycji – najważniejszym elementem, który pozwala w pełni odczuć klimat Świąt, jest oczywiście kultywowanie tradycji. Podczas wigilii online również można zadbać o zachowanie świątecznych zwyczajów:
    • można poprosić uczniów o przygotowanie sobie opłatka i symboliczne przełamanie go na kamerkach i złożenie sobie zbiorczo życzeń.
    • każde z dzieci mogłoby również przygotować sobie kilka przysmaków (np. mandarynki, ciasteczka, pierniczki) i zjeść je wspólnie na kamerkach.
    • można zaproponować uczniom także wspólne śpiewanie kolęd, a na ekranie słowa.
  3. Świąteczne gry, zabawy, quizy online dotyczące Świąt.

Sprawdź: Najpiękniejsze wierszyki świąteczne dla dzieci – na spotkanie z Mikołajem i nie tylko

Świąteczne zabawy online

Wigilia klasowa online powinna skupić się przede wszystkim na zachowaniu odpowiedniej atmosfery i w miarę możliwości zrealizowaniu kilku świątecznych tradycji (życzeń, opłatka czy śpiewania kolęd). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby urozmaicić nieco ten czas tematycznymi zabawami. Można przygotować dla uczniów specjalny quiz z pytaniami dotyczącymi najważniejszych świątecznych tradycji i historii związanej z Bożym Narodzeniem. Dodatkowo można także poprosić dzieci, aby każde z nich spróbowało przygotować jedną ciekawostkę o Świętach lub opis jednej zwyczajowej potrawy wigilijnej.

Zobacz: Obowiązek szczepień a przymus szczepień: czym się różni? Czy nauczyciele finalnie będą musieli się szczepić?

Rodzice i uczniowie pytają o spotkanie świąteczne online

Co robić na wigilii klasowej online?

Na wigilii klasowej online można np. złożyć sobie ogólne życzenia, symbolicznie podzielić się opłatkiem i wspólnie zaśpiewać kolędy. Oprócz tego można porozmawiać nieco o tradycji i historii Bożego Narodzenia, a następnie przeprowadzić quiz wiedzy na ten temat.

Zobacz też: Filmy świąteczne dla całej rodziny. Sprawdź, najlepsze propozycje na świąteczny seans
Zobacz też: Wiersz o Mikołaju z pokazywaniem – pomysły dla dzieci

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general