Wiotkość krtani u niemowląt [Przyczyny, Objawy, Leczenie]

Nie taka wiotkość krtani straszna, jak mogłoby się wydawać. Ta przypadłość występuje bardzo często, zwłaszcza u chłopców. W 90% przypadków ustępuje przed ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia.

Wiotkość krtani u niemowląt [Przyczyny, Objawy, Leczenie]
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Wiotkość krtani u niemowląt występuje stosunkowo często i w większości przypadków nie powinna stanowić powodów do niepokoju.
 • Do najbardziej charakterystycznych objawów wiotkości krtani zalicza się głośne, nietypowe dźwięki nasilające się w miarę, jak dziecko leży na pleckach; zachrypnięty płacz.
 • Dzieci cierpiące z powodu wiotkości krtani często doświadczają także refluksu, który może podrażniać śluzówkę układu pokarmowego.
 • Niemowlęta z wiotkością miewają trudności z jednoczesnym przełykaniem i oddychaniem, co może prowadzić do kłopotów z karmieniem.
 • Zdecydowania większość przypadków wiotkości krtani zanika samoistnie między 12 a 24 miesiącem życia i nie wymaga interwencji lekarskiej poza okresowymi kontrolami.

Wiotkość krtani – częsta przypadłość

Wiotkość krtani u niemowląt może występować już od momentu narodzin. Jednak jej objawy najczęściej obserwowane są przez rodziców po upływie kilku tygodni, a niekiedy nawet miesięcy od narodzin. Zdarza się jednak czasem tak, że stridor czyli świst, który jest podstawowym objawem wiotkiej krtani, słyszalny jest od razu po urodzeniu.
Wiotka krtań u niemowlaka najczęściej nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami i ustępuje samoistnie po kilku miesiącach życia. Jedynie w sporadycznych przypadkach przypadłość ta wymaga interwencji lekarskiej, zawsze jednak wymaga konsultacji.

Przyczyny wiotkości krtani u niemowląt

Przyczyny wiotkości krtani u niemowląt nie są w pełni poznane, ale większość lekarzy przychyla się do twierdzenia, że przypadłość ta związana jest z niekompletnym rozwojem napięcia mięśniowego w krtani. W przypadku niektórych dzieci rozwój elementów chrzęstnych stanowiących rusztowanie krtani w pełni nie zakończył się w życiu płodowym, co po narodzinach wpływa na występowanie wiotkości. Należy pamiętać, że to bardzo częsta przypadłość – aż 60% wszystkich wad pojawiających się w odcinku układu oddechowego niemowląt to właśnie wiotkość, zwana też laryngomalacją.
Z wiotkością krtani rodzi się dwa razy więcej chłopców niż dziewczynek i najczęściej nie ma to żadnych konsekwencji dla ich późniejszego zdrowia.

Wiotkość krtani – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów wiotkości krtani należą nietypowe dźwięki podczas snu. Najczęściej rodzice zauważają ten objaw kilka tygodni po porodzie. W czasie wdychania powietrza dźwięk ten określany jest jako “terkoczący”, “urywany” i obserwowany jest częściej w czasie snu na plecach. Dzieje się tak, ponieważ zbyt miękkie tkanki krtani pod wpływem grawitacji blokują drogi oddechowe.

Tego typu objawy zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, jednak nie należy z góry się niepokoić. Chociaż dźwięk może w wielu rodzicach wzbudzać strach, warto pamiętać, że jest to przypadłość, która w większości przypadków jest niegroźna. Bezwzględnej interwencji lekarskiej wymaga jednak sytuacja, kiedy ewidentnie obserwowane są duszności u niemowlęcia czy intensywny kaszel.

Inne objawy wiotkości krtani u niemowląt to:

 • problemy z oddychaniem w trakcie karmienia – większość noworodków może posapywać w trakcie ssania piersi czy butelki. Jest to związane z nieumiejętnością jednoczesnego jedzenia i oddychania, co bardzo szybko się zmienia. U dzieci z wiotkością krtani problemy z oddychaniem mogą się jednak pogłębiać z biegiem miesięcy.
 • zapadająca się klatka piersiowa i szyja w trakcie oddychania.
 • zachrypnięty płacz, szczególnie po dłuższym leżeniu na pleckach.
 • refluks.
 • nadmierne pobudzenie, irytacja w nocy.

Wiotkość krtani – jak pomóc niemowlakowi?

Jak w przypadku każdej niepokojącej przypadłości, także przy zaobserwowaniu objawów wiotkości krtani należy skonsultować się z pediatrą. Jeśli zdiagnozuje on wiotkość krtani, leczenie będzie dopasowane do stopnia nasilenia choroby. U większości dzieci nie podejmowane są żadne działania, jeśli niemowlęta przybierają na wadze i rozwijają się prawidłowo. U takich dzieci wiotkość ustępuje samoistnie po paru miesiącach.
W bardziej zaawansowanych przypadkach wiotkości krtani, które objawiają się np. ulewaniem i występowaniem soku żołądkowego w przełyku, konieczne bywa wprowadzenie bezpiecznych leków neutralizujących tę przypadłość. Zwiększają one komfort niemowlaka.
Jedynie w sporadycznych przypadkach niezbędna jest tracheotomia. Przeprowadza się ją tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wiotkość krtani uniemożliwia oddychanie i wpływa na rozwój niemowlaka.

Wiotkość krtani u niemowląt a ulewanie

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że częste ulewanie może być także objawem wiotkości krtani nawet, jeśli dziecko nie wydaje charakterystycznych dźwięków w trakcie spania. Cofanie się treści żołądkowej do przełyku może być niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do zachłyśnięcia się niemowlaka. Jest także bardzo nieprzyjemne – refluks odczuwany jest jako palące uczucie w przełyku, które najczęściej powoduje płacz dziecka.

Wiotkość krtani a karmienie piersią

Wiotkości krtani często towarzyszą trudności w karmieniu piersią, ponieważ dzieci z tą przypadłością mają problem z jednoczesnym ssaniem pokarmu i wdychaniem powietrza. Rzadko jednak trudności te wymagają specjalnej interwencji – z czasem matka i dziecko wspólnie odnajdują pozycję najwygodniejszą do karmienia.

Wiotkość krtani a refluks

Najpopularniejszą hipotezą dotyczącą powodów występowania wiotkości krtani jest niedojrzałość poszczególnych połączeń nerwowych. Hipotezę tę zdaje się potwierdzać fakt, że większość dzieci z wiotkością jednocześnie cierpi na refluks (cofanie się treści żołądkowej do przewodu pokarmowego). Jeśli jest to silna przypadłość, lekarz może wprowadzić leki zmniejszające dolegliwości.

Wiotkość krtani a kaszel

Kaszel u niemowląt może występować sporadycznie w polączeniu z wiotkością krtani, szczególnie w przypadku współwystępowania refluksu. W ten sposób dziecko może starać się usunąć treść zalegającą w przełyku i podrażniającą śluzówkę.

Wiotkość krtani a katar

Nie ma jednoznacznej korelacji między wiotkością krtani a katarem, jednak faktycznie problemy z refluksem oraz zapadaniem się klatki piersiowej skutkujące problemami z oddychaniem mogą przyczyniać się do zwiększenia podatności na infekcje górnych dróg oddechowych.

Rodzice pytają o wiotką krtań

Co to jest wiotkość krtani?

Wiotkość krtani to przypadłość, która polega na obniżonym napięciu mięśniowym krtani. Zbyt miękkie tkanki krtani nie unoszą się prawidłowo w trakcie oddychania, co jest szczególnie obserwowalne przy leżeniu niemowlaka na plecach. Pod wpływem grawitacji zapadają się, uciskając drogi oddechowe i zmniejszając ich przepustowość.

Czy wiotkość krtani jest niebezpieczna?

W większości przypadków wiotkość krtani nie jest niebezpieczna i nie stanowi zagrożenia dla rozwoju niemowlaka. Niekiedy jednak trudności z oddychaniem mogą prowadzić do kłopotów przy ssaniu piersi czy butelki, a tym samym – przybierania na wadze i absorbowania składników odżywczych. Niebywale rzadko zdarza się, że wiotkość prowadzi do bezdechu i wymaga tracheotomii.

Kiedy zanika wiotkość krtani?

U 9 na 10 dzieci wiotkość krtani zanika samoistnie do drugiego roku życia i nie wymaga specjalnego leczenia (a jedynie kontroli lekarskich). U niektórych dzieci wszystkie objawy zanikają już około 12 miesiąca. Bardzo ważne jest jednak zadbanie o to, aby dziecko było prawidłowo zdiagnozowane i przyczyny trudności z oddychaniem nie miały także innego tła.

Źródła:
 • Holinger LD. Etiology of stridor in the neonate, infant and child. „The Annals of Otology, Rhinology, and Laryngology”. (5 Pt 1) (89), s. 397–400, 1980.
 • Laryngomalacia: Disease Presentation, Spectrum, and Management, Department of Otolaryngology, Head and Neck Surgery, Mayo Clinic Arizona, Phoenix, AZ 85054, USA, NCBI.

Dodaj komentarz

Ciąża Mama
Wypadanie włosów po ciąży? Nie martw się, nie wyłysiejesz!
Kiedy moja koleżanka świeżo po porodzie pokazywała mi swoje odrosty pod grzywką, nie mogłam uwierzyć, że wypadanie włosów po ciąży może przybrać TAKI wymiar. Jej włosy rzeczywiście nie wyglądały najlepiej
Czytaj dalej
Waga w ciąży
Waga w ciąży: Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży? [TABELA]
Przyrost wagi w ciąży - nie tylko dziecka, ale także mamy - to jeden z podstawowych wyznaczników, czy ciąża przebiega prawidłowo. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga w ciąży mogą prowadzić
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Choroby niemowląt
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka [Przyczyny, objawy, leczenie]
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka to bardzo powszechna dolegliwość dzieci, między 2 a 8 rokiem życia. Najczęściej, jest ono wywołane przez wirusy. Zapalenie krtani jest dla dziecka uciążliwe i nieprzyjemne.
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Wrażliwe oko dziecka: Choroby i infekcje oczu niemowląt i starszych dzieci
Dlaczego oko dziecka jest tak wrażliwe i jak przeciwdziałać chorobom oczu u dzieci? Choroby i infekcje oczu u niemowląt i starszych dzieci nie są niczym niezwykłym. Rodzice zmagający się ze
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Niemowlę płacze w ten sposób? To może być zespół kociego krzyku!
Zespół kociego krzyku to bardzo rzadka choroba genetyczna, dotykająca dzieci. Jej nazwa pochodzi od cechy, którą charakteryzują się dzieci dotknięte chorobą. Płacz dziecka z zespołem kociego krzyku przypomina miauczenie kota.
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Ropiejące oczko u niemowlaka i noworodka
Ropiejące oczko u niemowlaka bywa bagatelizowane przez młodych rodziców. Wydaje się im, że to normalny, przejściowy stan i nie zdają sobie sprawy, że przyczyną może być infekcja bakteryjna, która wymaga
Czytaj dalej