Wiotkość krtani u niemowląt [Przyczyny, Objawy, Leczenie]

Nie taka wiotkość krtani straszna, jak mogłoby się wydawać. Ta przypadłość występuje bardzo często, zwłaszcza u chłopców. W 90% przypadków ustępuje przed ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia.

Wiotkość krtani u niemowląt [Przyczyny, Objawy, Leczenie]
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Wiotkość krtani u niemowląt występuje stosunkowo często i w większości przypadków nie powinna stanowić powodów do niepokoju.
 • Do najbardziej charakterystycznych objawów wiotkości krtani zalicza się głośne, nietypowe dźwięki nasilające się w miarę, jak dziecko leży na pleckach; zachrypnięty płacz.
 • Dzieci cierpiące z powodu wiotkości krtani często doświadczają także refluksu, który może podrażniać śluzówkę układu pokarmowego.
 • Niemowlęta z wiotkością miewają trudności z jednoczesnym przełykaniem i oddychaniem, co może prowadzić do kłopotów z karmieniem.
 • Zdecydowania większość przypadków wiotkości krtani zanika samoistnie między 12 a 24 miesiącem życia i nie wymaga interwencji lekarskiej poza okresowymi kontrolami.

Wiotkość krtani – częsta przypadłość

Wiotkość krtani u niemowląt może występować już od momentu narodzin. Jednak jej objawy najczęściej obserwowane są przez rodziców po upływie kilku tygodni, a niekiedy nawet miesięcy od narodzin. Zdarza się jednak czasem tak, że stridor czyli świst, który jest podstawowym objawem wiotkiej krtani, słyszalny jest od razu po urodzeniu.
Wiotka krtań u niemowlaka najczęściej nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami i ustępuje samoistnie po kilku miesiącach życia. Jedynie w sporadycznych przypadkach przypadłość ta wymaga interwencji lekarskiej, zawsze jednak wymaga konsultacji.

Przyczyny wiotkości krtani u niemowląt

Przyczyny wiotkości krtani u niemowląt nie są w pełni poznane, ale większość lekarzy przychyla się do twierdzenia, że przypadłość ta związana jest z niekompletnym rozwojem napięcia mięśniowego w krtani. W przypadku niektórych dzieci rozwój elementów chrzęstnych stanowiących rusztowanie krtani w pełni nie zakończył się w życiu płodowym, co po narodzinach wpływa na występowanie wiotkości. Należy pamiętać, że to bardzo częsta przypadłość – aż 60% wszystkich wad pojawiających się w odcinku układu oddechowego niemowląt to właśnie wiotkość, zwana też laryngomalacją.
Z wiotkością krtani rodzi się dwa razy więcej chłopców niż dziewczynek i najczęściej nie ma to żadnych konsekwencji dla ich późniejszego zdrowia.

Wiotkość krtani – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów wiotkości krtani należą nietypowe dźwięki podczas snu. Najczęściej rodzice zauważają ten objaw kilka tygodni po porodzie. W czasie wdychania powietrza dźwięk ten określany jest jako “terkoczący”, “urywany” i obserwowany jest częściej w czasie snu na plecach. Dzieje się tak, ponieważ zbyt miękkie tkanki krtani pod wpływem grawitacji blokują drogi oddechowe.

Sprawdź:  Przepuklina pachwinowa u niemowlaka

Tego typu objawy zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, jednak nie należy z góry się niepokoić. Chociaż dźwięk może w wielu rodzicach wzbudzać strach, warto pamiętać, że jest to przypadłość, która w większości przypadków jest niegroźna. Bezwzględnej interwencji lekarskiej wymaga jednak sytuacja, kiedy ewidentnie obserwowane są duszności u niemowlęcia czy intensywny kaszel.

Inne objawy wiotkości krtani u niemowląt to:

 • problemy z oddychaniem w trakcie karmienia – większość noworodków może posapywać w trakcie ssania piersi czy butelki. Jest to związane z nieumiejętnością jednoczesnego jedzenia i oddychania, co bardzo szybko się zmienia. U dzieci z wiotkością krtani problemy z oddychaniem mogą się jednak pogłębiać z biegiem miesięcy.
 • zapadająca się klatka piersiowa i szyja w trakcie oddychania.
 • zachrypnięty płacz, szczególnie po dłuższym leżeniu na pleckach.
 • refluks.
 • nadmierne pobudzenie, irytacja w nocy.

Wiotkość krtani – jak pomóc niemowlakowi?

Jak w przypadku każdej niepokojącej przypadłości, także przy zaobserwowaniu objawów wiotkości krtani należy skonsultować się z pediatrą. Jeśli zdiagnozuje on wiotkość krtani, leczenie będzie dopasowane do stopnia nasilenia choroby. U większości dzieci nie podejmowane są żadne działania, jeśli niemowlęta przybierają na wadze i rozwijają się prawidłowo. U takich dzieci wiotkość ustępuje samoistnie po paru miesiącach.
W bardziej zaawansowanych przypadkach wiotkości krtani, które objawiają się np. ulewaniem i występowaniem soku żołądkowego w przełyku, konieczne bywa wprowadzenie bezpiecznych leków neutralizujących tę przypadłość. Zwiększają one komfort niemowlaka.
Jedynie w sporadycznych przypadkach niezbędna jest tracheotomia. Przeprowadza się ją tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wiotkość krtani uniemożliwia oddychanie i wpływa na rozwój niemowlaka.

Wiotkość krtani u niemowląt a ulewanie

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że częste ulewanie może być także objawem wiotkości krtani nawet, jeśli dziecko nie wydaje charakterystycznych dźwięków w trakcie spania. Cofanie się treści żołądkowej do przełyku może być niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do zachłyśnięcia się niemowlaka. Jest także bardzo nieprzyjemne – refluks odczuwany jest jako palące uczucie w przełyku, które najczęściej powoduje płacz dziecka.

Sprawdź:  Gorączka u niemowląt: Jak ją skutecznie obniżyć?

Wiotkość krtani a karmienie piersią

Wiotkości krtani często towarzyszą trudności w karmieniu piersią, ponieważ dzieci z tą przypadłością mają problem z jednoczesnym ssaniem pokarmu i wdychaniem powietrza. Rzadko jednak trudności te wymagają specjalnej interwencji – z czasem matka i dziecko wspólnie odnajdują pozycję najwygodniejszą do karmienia.

Wiotkość krtani a refluks

Najpopularniejszą hipotezą dotyczącą powodów występowania wiotkości krtani jest niedojrzałość poszczególnych połączeń nerwowych. Hipotezę tę zdaje się potwierdzać fakt, że większość dzieci z wiotkością jednocześnie cierpi na refluks (cofanie się treści żołądkowej do przewodu pokarmowego). Jeśli jest to silna przypadłość, lekarz może wprowadzić leki zmniejszające dolegliwości.

Wiotkość krtani a kaszel

Kaszel u niemowląt może występować sporadycznie w polączeniu z wiotkością krtani, szczególnie w przypadku współwystępowania refluksu. W ten sposób dziecko może starać się usunąć treść zalegającą w przełyku i podrażniającą śluzówkę.

Wiotkość krtani a katar

Nie ma jednoznacznej korelacji między wiotkością krtani a katarem, jednak faktycznie problemy z refluksem oraz zapadaniem się klatki piersiowej skutkujące problemami z oddychaniem mogą przyczyniać się do zwiększenia podatności na infekcje górnych dróg oddechowych.

Rodzice pytają o wiotką krtań

Co to jest wiotkość krtani?

Wiotkość krtani to przypadłość, która polega na obniżonym napięciu mięśniowym krtani. Zbyt miękkie tkanki krtani nie unoszą się prawidłowo w trakcie oddychania, co jest szczególnie obserwowalne przy leżeniu niemowlaka na plecach. Pod wpływem grawitacji zapadają się, uciskając drogi oddechowe i zmniejszając ich przepustowość.

Czy wiotkość krtani jest niebezpieczna?

W większości przypadków wiotkość krtani nie jest niebezpieczna i nie stanowi zagrożenia dla rozwoju niemowlaka. Niekiedy jednak trudności z oddychaniem mogą prowadzić do kłopotów przy ssaniu piersi czy butelki, a tym samym – przybierania na wadze i absorbowania składników odżywczych. Niebywale rzadko zdarza się, że wiotkość prowadzi do bezdechu i wymaga tracheotomii.

Kiedy zanika wiotkość krtani?

U 9 na 10 dzieci wiotkość krtani zanika samoistnie do drugiego roku życia i nie wymaga specjalnego leczenia (a jedynie kontroli lekarskich). U niektórych dzieci wszystkie objawy zanikają już około 12 miesiąca. Bardzo ważne jest jednak zadbanie o to, aby dziecko było prawidłowo zdiagnozowane i przyczyny trudności z oddychaniem nie miały także innego tła.

Sprawdź:  Grypa żołądkowa

Źródła:
 • Holinger LD. Etiology of stridor in the neonate, infant and child. „The Annals of Otology, Rhinology, and Laryngology”. (5 Pt 1) (89), s. 397–400, 1980.
 • Laryngomalacia: Disease Presentation, Spectrum, and Management, Department of Otolaryngology, Head and Neck Surgery, Mayo Clinic Arizona, Phoenix, AZ 85054, USA, NCBI.

Dodaj komentarz

Rodzice
Znęcanie psychiczne w związku: Co zrobić, jeśli partner znęca się psychicznie?
Choć dużą uwagę i oburzenie społeczeństwa budzi zazwyczaj znęcanie się fizyczne w rodzinie, nadal stosunkowo mało mówi się o szkodach, jakie może wyrządzić znęcanie się psychiczne. Choć nie są one
Czytaj dalej
Waga w ciąży
Waga w ciąży: Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży? [TABELA]
Przyrost wagi w ciąży - nie tylko dziecka, ale także mamy - to jeden z podstawowych wyznaczników, czy ciąża przebiega prawidłowo. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga w ciąży mogą prowadzić
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Atopowe zapalenie skóry [przyczyny, objawy, dieta, leczenie]
Sucha skóra, swędzenie, wysypka, czerwone plamy, problemy ze snem — wielu rodziców dzieci, u których diagnozowane jest atopowe zapalenie skóry, wymienia takie właśnie objawy, pojawiające się u malucha. Atopowe zapalenie
Czytaj dalej
Choroby dzieci Choroby niemowląt
Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
Młodzi rodzice, których maluch po raz pierwszy zachorował i wysoko gorączkuje, martwią się, że podawane przez nich leki nie działają wystarczająco szybko. Tymczasem to, po jakim czasie działa lek przeciwgorączkowy
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Egzema u dzieci: przyczyny, objawy i postępowanie [Wyprysk kontaktowy]
Egzema to zgodnie z medyczną definicją "wyprysk kontaktowy", manifestujący się w postaci przewlekłego stanu zapalnego skóry o różnym nasileniu. Egzema może przybierać różne formy: nadżerek, przesuszonej skóry, strupków czy grudek.
Czytaj dalej
Choroby niemowląt Zdrowie dziecka
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka [Przyczyny, objawy, leczenie]
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka to bardzo powszechna dolegliwość dzieci, między 2 a 8 rokiem życia. Najczęściej, jest ono wywołane przez wirusy. Zapalenie krtani jest dla dziecka uciążliwe i nieprzyjemne.
Czytaj dalej