Wiotkość krtani u niemowląt [Przyczyny, Objawy, Leczenie]

Nie taka wiotkość krtani straszna, jak mogłoby się wydawać. Ta przypadłość występuje bardzo często, zwłaszcza u chłopców. W 90% przypadków ustępuje przed ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wiotkość krtani u niemowląt występuje stosunkowo często i w większości przypadków nie powinna stanowić powodów do niepokoju.
  • Do najbardziej charakterystycznych objawów wiotkości krtani zalicza się głośne, nietypowe dźwięki nasilające się w miarę, jak dziecko leży na pleckach; zachrypnięty płacz.
  • Dzieci cierpiące z powodu wiotkości krtani często doświadczają także refluksu, który może podrażniać śluzówkę układu pokarmowego.
  • Niemowlęta z wiotkością miewają trudności z jednoczesnym przełykaniem i oddychaniem, co może prowadzić do kłopotów z karmieniem.
  • Zdecydowania większość przypadków wiotkości krtani zanika samoistnie między 12 a 24 miesiącem życia i nie wymaga interwencji lekarskiej poza okresowymi kontrolami.

Wiotkość krtani – częsta przypadłość

Wiotkość krtani u niemowląt może występować już od momentu narodzin. Jednak jej objawy najczęściej obserwowane są przez rodziców po upływie kilku tygodni, a niekiedy nawet miesięcy od narodzin. Zdarza się jednak czasem tak, że stridor czyli świst, który jest podstawowym objawem wiotkiej krtani, słyszalny jest od razu po urodzeniu.
Wiotka krtań u niemowlaka najczęściej nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami i ustępuje samoistnie po kilku miesiącach życia. Jedynie w sporadycznych przypadkach przypadłość ta wymaga interwencji lekarskiej, zawsze jednak wymaga konsultacji.

Przyczyny wiotkości krtani u niemowląt

Przyczyny wiotkości krtani u niemowląt nie są w pełni poznane, ale większość lekarzy przychyla się do twierdzenia, że przypadłość ta związana jest z niekompletnym rozwojem napięcia mięśniowego w krtani. W przypadku niektórych dzieci rozwój elementów chrzęstnych stanowiących rusztowanie krtani w pełni nie zakończył się w życiu płodowym, co po narodzinach wpływa na występowanie wiotkości. Należy pamiętać, że to bardzo częsta przypadłość – aż 60% wszystkich wad pojawiających się w odcinku układu oddechowego niemowląt to właśnie wiotkość, zwana też laryngomalacją.
Z wiotkością krtani rodzi się dwa razy więcej chłopców niż dziewczynek i najczęściej nie ma to żadnych konsekwencji dla ich późniejszego zdrowia.

Wiotkość krtani – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów wiotkości krtani należą nietypowe dźwięki podczas snu. Najczęściej rodzice zauważają ten objaw kilka tygodni po porodzie. W czasie wdychania powietrza dźwięk ten określany jest jako “terkoczący”, “urywany” i obserwowany jest częściej w czasie snu na plecach. Dzieje się tak, ponieważ zbyt miękkie tkanki krtani pod wpływem grawitacji blokują drogi oddechowe.

Tego typu objawy zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, jednak nie należy z góry się niepokoić. Chociaż dźwięk może w wielu rodzicach wzbudzać strach, warto pamiętać, że jest to przypadłość, która w większości przypadków jest niegroźna. Bezwzględnej interwencji lekarskiej wymaga jednak sytuacja, kiedy ewidentnie obserwowane są duszności u niemowlęcia czy intensywny kaszel.

Inne objawy wiotkości krtani u niemowląt to:

  • problemy z oddychaniem w trakcie karmienia – większość noworodków może posapywać w trakcie ssania piersi czy butelki. Jest to związane z nieumiejętnością jednoczesnego jedzenia i oddychania, co bardzo szybko się zmienia. U dzieci z wiotkością krtani problemy z oddychaniem mogą się jednak pogłębiać z biegiem miesięcy.
  • zapadająca się klatka piersiowa i szyja w trakcie oddychania.
  • zachrypnięty płacz, szczególnie po dłuższym leżeniu na pleckach.
  • refluks.
  • nadmierne pobudzenie, irytacja w nocy.

Wiotkość krtani – jak pomóc niemowlakowi?

Jak w przypadku każdej niepokojącej przypadłości, także przy zaobserwowaniu objawów wiotkości krtani należy skonsultować się z pediatrą. Jeśli zdiagnozuje on wiotkość krtani, leczenie będzie dopasowane do stopnia nasilenia choroby. U większości dzieci nie podejmowane są żadne działania, jeśli niemowlęta przybierają na wadze i rozwijają się prawidłowo. U takich dzieci wiotkość ustępuje samoistnie po paru miesiącach.
W bardziej zaawansowanych przypadkach wiotkości krtani, które objawiają się np. ulewaniem i występowaniem soku żołądkowego w przełyku, konieczne bywa wprowadzenie bezpiecznych leków neutralizujących tę przypadłość. Zwiększają one komfort niemowlaka.
Jedynie w sporadycznych przypadkach niezbędna jest tracheotomia. Przeprowadza się ją tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wiotkość krtani uniemożliwia oddychanie i wpływa na rozwój niemowlaka.

Wiotkość krtani u niemowląt a ulewanie

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że częste ulewanie może być także objawem wiotkości krtani nawet, jeśli dziecko nie wydaje charakterystycznych dźwięków w trakcie spania. Cofanie się treści żołądkowej do przełyku może być niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do zachłyśnięcia się niemowlaka. Jest także bardzo nieprzyjemne – refluks odczuwany jest jako palące uczucie w przełyku, które najczęściej powoduje płacz dziecka.

Wiotkość krtani a karmienie piersią

Wiotkości krtani często towarzyszą trudności w karmieniu piersią, ponieważ dzieci z tą przypadłością mają problem z jednoczesnym ssaniem pokarmu i wdychaniem powietrza. Rzadko jednak trudności te wymagają specjalnej interwencji – z czasem matka i dziecko wspólnie odnajdują pozycję najwygodniejszą do karmienia.

Wiotkość krtani a refluks

Najpopularniejszą hipotezą dotyczącą powodów występowania wiotkości krtani jest niedojrzałość poszczególnych połączeń nerwowych. Hipotezę tę zdaje się potwierdzać fakt, że większość dzieci z wiotkością jednocześnie cierpi na refluks (cofanie się treści żołądkowej do przewodu pokarmowego). Jeśli jest to silna przypadłość, lekarz może wprowadzić leki zmniejszające dolegliwości.

Wiotkość krtani a kaszel

Kaszel u niemowląt może występować sporadycznie w polączeniu z wiotkością krtani, szczególnie w przypadku współwystępowania refluksu. W ten sposób dziecko może starać się usunąć treść zalegającą w przełyku i podrażniającą śluzówkę.

Wiotkość krtani a katar

Nie ma jednoznacznej korelacji między wiotkością krtani a katarem, jednak faktycznie problemy z refluksem oraz zapadaniem się klatki piersiowej skutkujące problemami z oddychaniem mogą przyczyniać się do zwiększenia podatności na infekcje górnych dróg oddechowych.

Rodzice pytają o wiotką krtań

Co to jest wiotkość krtani?

Wiotkość krtani to przypadłość, która polega na obniżonym napięciu mięśniowym krtani. Zbyt miękkie tkanki krtani nie unoszą się prawidłowo w trakcie oddychania, co jest szczególnie obserwowalne przy leżeniu niemowlaka na plecach. Pod wpływem grawitacji zapadają się, uciskając drogi oddechowe i zmniejszając ich przepustowość.

Czy wiotkość krtani jest niebezpieczna?

W większości przypadków wiotkość krtani nie jest niebezpieczna i nie stanowi zagrożenia dla rozwoju niemowlaka. Niekiedy jednak trudności z oddychaniem mogą prowadzić do kłopotów przy ssaniu piersi czy butelki, a tym samym – przybierania na wadze i absorbowania składników odżywczych. Niebywale rzadko zdarza się, że wiotkość prowadzi do bezdechu i wymaga tracheotomii.

Kiedy zanika wiotkość krtani?

U 9 na 10 dzieci wiotkość krtani zanika samoistnie do drugiego roku życia i nie wymaga specjalnego leczenia (a jedynie kontroli lekarskich). U niektórych dzieci wszystkie objawy zanikają już około 12 miesiąca. Bardzo ważne jest jednak zadbanie o to, aby dziecko było prawidłowo zdiagnozowane i przyczyny trudności z oddychaniem nie miały także innego tła.

Źródła:
  • Holinger LD. Etiology of stridor in the neonate, infant and child. „The Annals of Otology, Rhinology, and Laryngology”. (5 Pt 1) (89), s. 397–400, 1980.
  • Laryngomalacia: Disease Presentation, Spectrum, and Management, Department of Otolaryngology, Head and Neck Surgery, Mayo Clinic Arizona, Phoenix, AZ 85054, USA, NCBI.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo