Wizyta duszpasterska w innych krajach. Gdzie jeszcze duchowni chodzą po kolędzie?

Tradycyjnie w okresie poświątecznym w całej Polsce rozpoczynają się oficjalne wizyty duszpasterskie, zwane również kolędą. Księża odwiedzają swoich parafian w wyznaczonych terminach, a w trakcie spotkać rozmawiają, święcą domy i błogosławią wiernym na cały rozpoczynający się rok. Okazuje się, że wizyta duszpasterska to zwyczaj znany również w innych krajach, gdzie dominującą religią jest chrześcijaństwo. W jakich krajach księża chodzą po kolędzie? Czy w Niemczech ksiądz chodzi po kolędzie? W których krajach ksiądz chodzi po kolędzie?

Wizyta duszpasterska w innych krajach. W których krajach ksiądz chodzi po kolędzie?

Zwyczaj odwiedzania domów po kolędzie sięga właściwie jeszcze czasów przedchrześcijańskich, nie jest to zatem nasza rodzima tradycja. Jak podaje część źródeł, prawdopodobnie już w starożytnym Rzymie praktykowano tego typu obrzędy wraz z nadejściem nowego roku, w styczniu. Sam wyraz “kolęda” nawiązywał do tego szczególnego okresu, ponieważ oznaczał po prostu pieśń noworoczną.

Do naszego kraju zwyczaj kolędowania dotarł prawdopodobnie w okresie średniowiecza, ale – jak to wówczas bywało z wieloma obrzędami religijnymi – kultura chrześcijańska mocno przeplatała się z tradycjami pogańskimi. Wizyta duszpasterska była jednak w tych dawnych czasach znakomitą okazją, aby zapoznawać ludność z wiarą chrześcijańską i wypleniać stare zabobony. Duchowni opowiadali przypowieści z Biblii, uczyli modlitw i przygotowywali wiernych do najważniejszych uroczystości liturgicznych. Z czasem kolędy stały się po prostu ważnym elementem życia religijnego w niemal całej Europie. Duchowni odwiedzali swoich parafian m.in. w Prusach czy we Włoszech, a celem wizyt było budowanie i podtrzymywanie relacji z wiernymi.

Aktualnie wizyty duszpasterskie, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, należą do obowiązków kapłana. Ma on w ten sposób sprawować duchową opiekę nad swoimi parafianami, poznawać im i w razie potrzeby doradzać. W trakcie kolędy ksiądz nie tylko rozmawia z wiernymi, ale także błogosławi im na cały rok i święci mieszkania. Kwestię tę reguluje również prawo kanoniczne.

Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując.Prawo kanoniczne, 529 § 1.

Sprawdź: Tradycyjne potrawy wigilijne w Niemczech. Co jedzą w Święta nasi sąsiedzi?

W których krajach ksiądz chodzi po kolędzie? Czy kolęda jest tylko w Polsce?

Zwyczaj odwiedzania wiernych przez księdza po kolędzie nie jest w innych krajach tak powszechnie rozpowszechniony jak w Polsce. W naszym kraju każda parafia wyznacza termin wizyty np. dla konkretnych ulic i tego dnia duchowny po kolei puka do wszystkich drzwi z pytaniem, czy mieszkańcy przyjmą kolędę. W zasadzie w żadnym innym kraju kolęda nie przybrała tak ogólnej formy, chociaż oczywiście również się odbywa.

W większości krajów, m.in. we Włoszech, w Niemczech czy w Norwegii, ksiądz składa wizytę w domu wyłącznie tych parafian, którzy wyrazili takie życzenie i zaprosili go wcześniej do siebie. U naszych zachodnich sąsiadów nie ma również ściśle określonej daty, kiedy ksiądz odwiedza wiernych – o wizytę można poprosić w zasadzie w każdym momencie w ciągu roku.

W Grecji natomiast duchowni odwiedzają swoich parafian 6 stycznia w Święto Jordanu, częstują prosforę i poświęcają domy.

Zobacz: Czy prawosławny może przyjąć komunię w kościele katolickim?

Jak wygląda kolęda w innych krajach?

Ponieważ w wielu krajach kolęda odbywa się na wyraźną prośbę wiernych, którzy chcą gościć księdza i uzyskać od niego błogosławieństwo, wizyta zazwyczaj trwa nieco dłużej niż w Polsce, ponieważ duchowny ma więcej czasu i nie śpieszy się do kolejnych domów. Oprócz tradycyjnego poświęcenia domu i wspólnej modlitwy ksiądz spędza czas przede wszystkim na rozmowie z wiernymi, skupia się na ich problemach, wysłuchuje historii – można porozmawiać o wszystkim i w razie potrzeby prosić o poradę czy duchowe wsparcie. Często podczas wizyty domownicy spożywają z księdzem wspólny posiłek, piją kawę.

Czas wizyt duszpasterskich w Polsce jest zazwyczaj ograniczony do okresu po Bożym Narodzeniu i trwa do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). W innych krajach, np. we Włoszech czy w Niemczech, można o odwiedziny poprosić księdza w dowolnym momencie w roku – najczęściej jednak kolęda odbywa się w okresie bożonarodzeniowym, noworocznym lub przed Wielkanocą.

Sprawdź: Pierwsze dziecko urodzone w 2023 przyszło na świat tuż po północy. Jak rodzice dali mu na imię?

Czytelnicy pytają, jak wygląda wizyta duszpasterska w innych krajach

W jakich krajach ksiądz chodzi po kolędzie?

Chodzenie po kolędzie w innych krajach nie jest tak rozpowszechnione jak w Polsce. Księża odwiedzają tam wiernych najczęściej na zaproszenie.

Czy w Niemczech ksiądz chodzi po kolędzie?

W Niemczech księża odwiedzają wiernych, jeśli ci wyrażą taką potrzebę i sami ich zaproszą.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo