Wniosek o 500 plus dla Ukraińców. Od kiedy można go złożyć? Sprawdź, jakie dokumenty są niezbędne!

Zgodnie z zapowiedziami, obywatele Ukrainy, którzy schronili się w naszym kraju przed wojną, będą mogli liczyć na pomoc finansową w postaci 500 plus. Świadczenie będzie przyznawane i wypłacane uchodźcom na podobnych zasadach, na jakich otrzymują je Polacy. W celu uzyskania środków konieczne zatem będzie złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS. Jak przebiega cała procedura? Jakie warunki należy spełniać i które dokumenty będą niezbędne? Wniosek o 500 plus dla Ukraińców – gdzie złożyć?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Od 26 marca obywatele Ukrainy mogą składać wnioski o 500 plus. Mogą to zrobić przez PUE ZUS, Emp@tię lub bankowość elektroniczną.
  • Do złożenia wniosku niezbędne będą: nr PESEL, konto bankowe w polskim banku oraz nr telefonu zarejestrowany w Polsce.
  • O świadczenie mogą się ubiegać wszyscy obywatele Ukrainy, którzy uzyskali legalny pobyt w Polsce - a więc wszyscy uciekający przed wojną.

Wniosek o 500 plus dla Ukraińców

Od początku wojny na Ukrainie do naszego kraju codziennie przybywają tysiące uchodźców – przede wszystkich kobiet z dziećmi. Zdecydowana większość z nich pojawia się na granicy, mając przy sobie tylko kilka podstawowych rzeczy, dlatego niezbędna jest nasza pomoc. Potrzeby są olbrzymie, w związku z czym koniecznym było wprowadzenie odgórnych, państwowych mechanizmów wsparcia. 12 marca Sejm przyjął więc specjalną ustawę dotyczącą pomocy uchodźcom. Jak wynika z dokumentu, każdy uchodźca przybywający z Ukrainy, który otrzyma legalny pobyt, będzie mógł ubiegać się o takie same świadczenia pieniężne, jakie przysługują polskim obywatelom – w tym także 500 plus.

Jeżeli obywatel Ukrainy, o którym mowa w art. 1 ust. 1, wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 4 i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jego pobyt na tym terytorium uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r. Art. 2 Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

Zgodnie z przepisami, obywatele Ukrainy mogą się ubiegać o 500 plus na zasadach obowiązujących również Polaków, co oznacza, że świadczenie będzie przysługiwać na każde dziecko do 18. roku życia i nie będzie żadnych limitów dochodów. Podobnie jak w przypadku obywateli polskich – aby otrzymać środki – konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS. Specjalna procedura została już uruchomiona i wszyscy uprawnieni mogą dostarczać dokumenty od 26 marca.

Komu przysługuje 500 plus?

  • obywatelowi Ukrainy albo małżonkowi obywatela Ukrainy, który po 23 lutego 2022 r. przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi,
  • obywatelowi Ukrainy albo małżonkowi obywatela Ukrainy, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiega się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,
  • obywatelowi innego państwa (np. Polski), który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

Wnioski można składać online – za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia oraz poprzez bankowość elektroniczną. Został w tym celu uruchomiony specjalny formularz w języku ukraińskim. Przedstawiciele ZUS przypominają, że w razie jakichkolwiek wątpliwości i problemów, uchodźcy mogą udać się do konkretnej placówki i uzyskać pomoc na miejscu. Wsparcie znaleźć można również na infolinii w języku ukraińskim pod numerem: 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–18:00.

Sprawdź: Dofinansowanie do gazu 2022 – niedługo pierwsze wypłaty. Sprawdź, komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek

Jakie dokumenty są niezbędne?

Do złożenia wniosku niezbędne posiadanie numeru PESEL. Aby go uzyskać, uchodźcy muszą najpierw zgłosić się z wnioskiem do urzędu gminy w miejscu, którym aktualnie przebywają (szczegóły dotyczące zasad nadawania nr PESEL można odnaleźć w artykule 4. wspomnianej wyżej ustawy). Każdy wnioskujący obywatel Ukrainy musi również mieć konto w polskim banku oraz zarejestrowany w naszym kraju numer telefonu. Te trzy sprawy trzeba koniecznie załatwić przed przystąpieniem do procedury ubiegania się o 500 plus.

Jak już wspomniano, wniosek o 500 plus dla Ukraińców, podobnie jak dla Polaków, składać należy do ZUS, wyłącznie drogą internetową. W razie problemów urzędnicy pomagają w wypełnieniu dokumentów online na komputerach w placówkach stacjonarnych. Przed rozpoczęciem całego procesu należy przygotować:

  • paszporty – osoby składającej wniosek i dziecka lub inny dokumenty tożsamości na podstawie których przekroczono granicę (jeśli wnioskujący je posiada),
  • zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL – osobie składającej wniosek i dziecku,
  • numer rachunku bankowego w Polsce,
  • numer telefonu w Polsce i adres e-mail,
  • orzeczenie polskiego sądu, jeśli wnioskujący jest opiekunem tymczasowym,
  • dokument potwierdzający, że wnioskujący sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli jest taka sytuacja
  • dokument potwierdzający legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce osoby wnioskującej, jeśli przybyła do Polski przed 24 lutego 2022 r.

Zobacz: Zasiłek rodzinny w Polsce dla Ukraińców. Czy uchodźcy mogą się ubiegać o świadczenie? Znamy szczegóły ustawy

Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną, czyli przez PUE ZUS, Emp@tię oraz bankowość elektroniczną. Urzędnicy deklarują, że każdy obywatel Ukrainy w razie problemów może zgłosić się do najbliższej placówki ZUS-u, gdzie na miejscu uzyska niezbędne informacje lub bezpośrednie wsparcie w złożeniu wniosku. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 można także skontaktować się z infolinią.

Zobacz też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general