Wniosek o zamrożenie cen prądu 2023. Jak i kiedy trzeba go złożyć, aby otrzymywać niższe rachunki? Wniosek o zamrozenie cen pradu 2023

Wniosek o zamrożenie cen prądu 2023. Jak i kiedy trzeba go złożyć, aby otrzymywać niższe rachunki?

Pod koniec ubiegłego roku rząd podjął decyzję o zamrożeniu cen prądu w 2023 roku na poziomie z 2022. Wszystko z powodu zapowiadanych gwałtownych podwyżek. Zgodnie z przepisami zamrożenie będzie jednak dotyczyć określonych limitów zużycia. Najwięcej skorzystają posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz właściciele gospodarstw rolnych. Na niższy prąd mogą również liczyć osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Kto musi złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu 2023? Jak i od kiedy należy to zrobić?

Kto powinien złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu 2023?

Gwałtownie rosnące stawki za energię elektryczną skłoniły rząd do wprowadzenia pewnych specjalnych rozwiązań tak, aby odbiorcy indywidualni nie otrzymali w tym roku wyraźnie wyższych rachunków. Postanowiono więc wprowadzić przepisy zamrażające ceny prądu na 2023 na poziomie z 2022 roku, ale tylko do określonego limitu zużycia w skali roku. Przyjęta ustawa przewiduje trzy limity zużycia w zależności od kilku czynników. Prezentują się one następująco:

  • 2000 kWh dla odbiorcy uprawnionego korzystającego z energii elektrycznej,
  • 2000 kWh dla odbiorcy uprawnionego korzystającego z energii elektrycznej na potrzeby budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, o ile nie jesteś deweloperem, a budynek ten ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych twoich lub osoby najbliższej,
  • 2600 kWh dla odbiorcy uprawnionego korzystającego z energii elektrycznej, który posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub zamieszkuje wspólnie z osobą posiadającą.
  • 3000 kWh dla odbiorcy uprawnionego korzystającego z energii elektrycznej, który prowadzi gospodarstwo rolne, oraz dla odbiorcy uprawnionego, który posiada Kartę Dużej Rodziny jako rodzic rodziny wielodzietnej.

Jak wynika z przepisów, w najbardziej korzystniej sytuacji są wielodzietne rodziny oraz osoby prowadzące gospodarstwa rolne. Co jednak bardzo ważne, obowiązujące limity nie oznaczają, że po ich przekroczeniu odbiorcy będą płacić za prąd standardowe, wyższe stawki. Zgodnie z inną ustawą za prąd zużyty ponad określonym pułapem gospodarstwa domowe zapłacą nie więcej niż 693 zł za MWh. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, a także podmiotów użyteczności publicznej ma to być natomiast nie więcej niż 785 zł za MWh.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Zniżki na prąd 2023. Jak i kiedy złożyć dokumenty?

Warunkiem skorzystania z podwyższonych limitów zużycia jest złożenie odpowiedniego oświadczenie u swojego dostawcy prądu. Wzory takich wniosków można znaleźć na stronach konkretnych firm (np. Enea czy Tauron). Dokument powinny złożyć również osoby budujące dom, które chcą skorzystać z limitu 2000 kWh rocznie na potrzeby budowy.

Oświadczenia można składać najpóźniej do 30 czerwca, ale w ustawie jest zastrzeżenie, że najlepiej zrobić to jak najszybciej. Brak stosownego dokumentu złożonego w odpowiednim terminie będzie skutkować naliczeniem standardowego, a nie podwyższonego limitu. Nie warto więc zwlekać z formalnościami. Rodziny, które mogą ubiegać się o Kartę Dużej Rodziny, a jeszcze jej nie mają – powinny niezwłocznie złożyć wniosek. Aby podwyższony limit w wysokości 3000 kWh został przyznany, należy bowiem potwierdzić składane oświadczenie, podając numer KDR.

Do Oświadczenia trzeba dołączyć kopię następujących dokumentów:

  • W przypadku rolników – decyzję o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające ze wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej,
  • Rodzice posiadający Kartę Dużej Rodziny – kopię Karty Dużej Rodziny.

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności lub zamieszkujące w gospodarstwie domowym z taką osobą nie muszą składać żadnych dodatkowych dokumentów, chociaż dostawca ma prawo się o nie upomnieć, do wglądu. Wystarczy oświadczenie.

Gospodarstwa domowe, którym nie przysługują podwyższone limity zużycia prądu na 2023 roku, nie muszą składać żadnych oświadczeń. Standardowy limit, czyli 2000 kWh rocznie, będzie uwzględniany przez dostawcę automatycznie.

Sprawdź też: