Woda utleniona do ucha (i nie tylko): Czy można nią zwalczyć infekcje?

Wodę utlenioną można kupić za parę złotych w każdej aptece, jak również w osiedlowym sklepie czy supermarkecie. Powszechnie jest stosowana do przemywania ran w celu ich odkażenia, jednak ma znacznie więcej zastosowań. Niewiele osób wie, że woda utleniona pomaga na przykład zwalczyć infekcję i może przydać się do czyszczenia owoców i warzyw. Zobacz, jak jeszcze warto wykorzystać ten środek.

Jakie właściwości ma woda utleniona?

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru, to przede wszystkim środek, który niszczy drobnoustroje, bakterie, wirusy i grzyby, przez co może być stosowana w leczeniu wielu rodzajów infekcji. Oprócz tego, woda utleniona wzmacnia układ immunologiczny oraz ma właściwości antyseptyczne, przez co znajduje zastosowanie na przykład w przemywaniu ran. Do czego można wykorzystać wodę utlenioną?

1. Zwalczanie przeziębienia

Jeśli czujesz, że zaczyna się u Ciebie przeziębienie, to odpowiedni czas, żeby zareagować i próbować temu zapobiec. Nie czekaj aż choroba zacznie się na dobre, im szybciej zaczniesz ją zwalczać, tym lepiej. Świetnym sposobem, który możesz zastosować na samym początku przeziębienia, jest wkropienie do ucha wody utlenionej. Ważne, żeby zastosować tą metodę jeszcze zanim infekcja się rozwinie, ponieważ tylko wtedy można skutecznie uniknąć przeziębienia. Żeby to zrobić, połóż się na boku i wkropl do ucha dwie kropelki wody utlenionej (3%). Jeżeli po chwili nie dzieje się nic niepokojącego, ucho nie boli, ani nie piecze, możesz zapuścić więcej płynu, najlepiej około czterech – pięciu kropli. Po mniej więcej 10 – 20 minutach obróć głowę tak, żeby całkowicie pozbyć się z niego wody. Powtórz całą procedurę na drugie ucho.

Dlaczego w ogóle ta metoda działa? Ponieważ bakterie, które powodują infekcje górnych dróg oddechowych, rozwijają się w początkowym stadium w uchu, a później atakują układ oddechowy. Jeżeli infekcja zdąży przedostać się w kierunku gardła, do dwóch łyżeczek wody utlenionej dodaj około trzech – pięciu kropelek płynu lugola i przepłucz takim roztworem gardło. Żeby powstrzymać rozwój bakterii w gardle, powtarzaj płukanie przynajmniej trzy razy dziennie. Metody te są w pełni bezpieczne i sprawdzają się szczególnie u dzieci, którym nie należy podawać zbyt wielu leków, a tym bardziej antybiotyków, które osłabiają organizm i zaburzają naturalne reakcje systemu odpornościowego.

2. Leczenie zatok

Woda utleniona przyda się również w przypadku infekcji zatok. Żeby oczyścić zatoki, zmieszaj 5 ml soli fizjologicznej z dwoma kropelkami wody utlenionej. Taki roztwór musisz wlać do obu dziurek nosa, więc najlepiej położyć się tak, żeby opuścić głowę do tyłu, w ten sposób, żeby była ułożona jak najbardziej pionowo. Do każdej z dziurek wkrop połowę przygotowanej mieszaniny. Taki zabieg nie jest przyjemny i powoduje spory dyskomfort. Po wpuszczeniu płynu do nosa, możesz poczuć pieczenie za oczami. Dobrą wiadomością jest to, że ból oznacza, że zabieg wykonujemy prawidłowo, a płyn dotarł do zatok. Jeśli nie czujesz pieczenia lub bólu, być może masz niedrożne zatoki. Wtedy konieczna może się okazać wizyta u lekarza, szczególnie, jeśli miewasz częste zapalenia zatok. Ważne, żeby wytrzymać z opuszczoną głową jak najdłużej, a później podnieść głowę i porządnie wydmuchać nos. Możliwe jest, że wydzielina nie będzie czysta. Wówczas trzeba powtórzyć czyszczenie zatok przynajmniej dwa razy na dobę.

3. Leczenie zapalenia uszu oraz czyszczenie uszu

Woda utleniona jest niezastąpiona, jeśli boli Cię ucho. Ważne jest to, że ta metoda działa tylko wtedy, jeśli masz infekcję. Niestety w przypadku stanu zapalnego, woda utleniona nie pomoże. Co więc robić w przypadku infekcji? Wystarczy, że położysz się na boku, wkroplisz do ucha kilka kropelek wody utlenionej i poleżysz tak przez pięć minut. Po tym czasie woda utleniona powinna przestać się pienić, co z pewnością usłyszysz. Na wszelki wypadek zakropl też drugie ucho, nawet, jeśli nie boli.

Jeżeli czujesz, że w Twoich uszach zalega zbyt dużo wydzieliny, dzięki płukaniu uszu wodą utlenioną możesz się pozbyć zbędnych złogów. Łyżkę wody utlenionej zmieszaj z około 150 ml ciepłej wody, napełnij mieszanką gruszkę do czyszczenia nosa, dużą strzykawkę lub pipetę, przechyl głowę i wlej miksturę do ucha. Odczekaj chwilę, po czym przechyl głowę tak, żeby woda wypłynęła z ucha. Taka płukanka wpłynie na zmiękczenie woskowiny, przez co dużo łatwiej będzie ją usunąć.

4. Wzmocnienie organizmu

Woda utleniona potrafi zdziałać podobno cuda, jeśli będziesz regularnie pić mieszankę zwykłej wody i wody utlenionej. Wewnętrzne stosowanie wody utlenionej sprawi, że nabierzesz energii i siły. Zacznij od picia około 30 ml wody z jedną kroplą wody utlenionej, a każdego kolejnego dnia zwiększaj ilość kropli. Nie przekraczaj jednak 10 kropli w jednej porcji. Taką miksturę pij trzy razy dziennie, najlepiej pół godziny przed posiłkami albo dwie godziny po posiłkach.

5. Higiena jamy ustnej

Jeśli lubisz szukać alternatyw do kosmetyków, które możesz znaleźć w sklepie i interesujesz się przygotowywaniem domowych, naturalnych ich odpowiedników, z wody utlenionej i sody oczyszczonej możesz przygotować pastę do zębów. Taka pasta jest bardzo skuteczna, a przede wszystkim nie zawiera fluoru. Z wody utlenionej możesz przygotować również płyn do płukania jamy ustnej. Zmieszaj łyżeczkę wody utlenionej z 50 ml zwykłej wody. Taką mieszanką możesz płukać usta, jeśli w jamie ustnej pojawią się jakieś zmiany, na przykład afty. Mieszankę możesz stosować również profilaktycznie, ale niezbyt często, ponieważ codzienne stosowanie może podrażnić delikatną błonę śluzową jamy ustnej.

6. Higiena skóry

Raz na jakiś czas możesz przygotować sobie kąpiel, dzięki której dotlenisz ciało i poprawisz kondycję skóry. Do wanny z wodą wlej mniej więcej 5 pełnych buteleczek wody utlenionej, a później relaksuj się w wannie przez około pół godziny. Woda utleniona może pomóc również w przypadku problemów skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy egzema. W celu złagodzenia zmian, dwa razy dziennie smaruj zmienione obszary skóry roztworem wody utlenionej, a po niedługim czasie zapewne zauważysz pierwsze efekty.

7. Mycie owoców i warzyw

Jak wiadomo, na warzywach i owocach znajduje się mnóstwo bakterii, między innymi groźne bakterie E – coli, dlatego przed spożyciem trzeba je dokładnie myć. Niestety, mycie czystą wodą nie pozwala pozbyć się wszystkich bakterii, więc najlepiej myć produkty spożywcze mieszanką zwykłej wody z wodą utlenioną. Najlepiej zmieszać trzy porcje czystej wody z jedną porcją wody utlenionej i w takiej mieszance pomocz owoce i warzywa przez około pół godziny. Po tym można je jeszcze dodatkowo spryskać wodą utlenioną, pozostawić na chwilę, a potem opłukać pod kranem i wysuszyć.

8. Czyszczenie łazienki i kuchni

Woda utleniona idealnie nadaje się do dezynfekcji problematycznych miejsc w kuchni i łazience. Wodą utlenioną rozcieńczoną z odrobiną wody możesz przecierać kuchenne blaty, wnętrze kuchenki mikrofalowej, krany, zlewy oraz toaletę.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo