Wsparcie rodzin czy ukryte bykowe? Jak polacy oceniają 500+ po pięciu latach? 500 plus bykowe

Wsparcie rodzin czy ukryte bykowe? Jak Polacy oceniają 500+ po pięciu latach?

500+ jest wypłacane już prawie pięć lat. CBOS sprawdził, co myślimy o tym programie.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzone przez CBOS przynosi wiele ciekawych obserwacji na temat naszego podejścia i oceny programu społecznego 500+. Z najnowszych statystyk wynika, że mamy w większości pozytywną opinię o programie. Popiera go 73 procent Polaków, a jedynie 24 procent jest mu przeciwnych. 

Równocześnie pomysł, by świadczenie przysługiwało jedynie średnio i małozamożnym, ma dość duże poparcie społeczne na poziomie 38 proc. 37 proc. respondentów uważa, że powinno być wypłacane tak jak dotychczas – bez progu dochodowego. Odsetek osób, które postulują wypłaty jedynie dla najbiedniejszych rodzin, wynosi 20 proc. 

Ocena skuteczności programu 500+ w dużej mierze skorelowana jest z poglądami politycznymi respondentów i tym, czy sami są beneficjentami świadczenia. Rodzice częściej popierają powszechny charakter tej pomocy, a im liczniejsza rodzina, tym ta opinia staje się statystycznie popularniejsza. Natomiast osoby bezdzietne częściej optują za wprowadzeniem progu dochodowego w wypłacie środków. Jako że 500+ realizowane jest ze środków budżetowych, osoby bezdzietne często wyrażają opinię, że to one ponoszą koszty działania tego programu, płacąc niejako ukryte bykowe – podatkowe obciążenie z powodu nieposiadania potomstwa. 

Entuzjazm w ocenie polityki rodzinnej rządu odrobinę przygasł. W marcu 2019 roku rekordowo 62 proc. Polaków wyrażało pozytywną opinię na ten temat, w lutym 2021 odsetek ten zmniejszył się do 49 proc. W tym samym czasie przybyło ocen negatywnych – z 7 proc. w marcu 2019 do 17 proc. w lutym 2021. 

W świetle marcowego raportu NBP o wyższym niż wcześniej zakładanym wzroście inflacji, w debacie publicznej rozpoczęła się właśnie dyskusja na temat rewaloryzacji świadczenia 500+ do kwoty 600 złotych. Jak te informacje wpłyną na ocenę programu przez społeczeństwo? Czas pokaże.