Wsparcie rodzin czy ukryte bykowe? Jak Polacy oceniają 500+ po pięciu latach?

500+ jest wypłacane już prawie pięć lat. CBOS sprawdził, co myślimy o tym programie.

Badanie “Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzone przez CBOS przynosi wiele ciekawych obserwacji na temat naszego podejścia i oceny programu społecznego 500+. Z najnowszych statystyk wynika, że mamy w większości pozytywną opinię o programie. Popiera go 73 procent Polaków, a jedynie 24 procent jest mu przeciwnych. 

Równocześnie pomysł, by świadczenie przysługiwało jedynie średnio i małozamożnym, ma dość duże poparcie społeczne na poziomie 38 proc. 37 proc. respondentów uważa, że powinno być wypłacane tak jak dotychczas – bez progu dochodowego. Odsetek osób, które postulują wypłaty jedynie dla najbiedniejszych rodzin, wynosi 20 proc. 

Ocena skuteczności programu 500+ w dużej mierze skorelowana jest z poglądami politycznymi respondentów i tym, czy sami są beneficjentami świadczenia. Rodzice częściej popierają powszechny charakter tej pomocy, a im liczniejsza rodzina, tym ta opinia staje się statystycznie popularniejsza. Natomiast osoby bezdzietne częściej optują za wprowadzeniem progu dochodowego w wypłacie środków. Jako że 500+ realizowane jest ze środków budżetowych, osoby bezdzietne często wyrażają opinię, że to one ponoszą koszty działania tego programu, płacąc niejako ukryte bykowe – podatkowe obciążenie z powodu nieposiadania potomstwa. 

Entuzjazm w ocenie polityki rodzinnej rządu odrobinę przygasł. W marcu 2019 roku rekordowo 62 proc. Polaków wyrażało pozytywną opinię na ten temat, w lutym 2021 odsetek ten zmniejszył się do 49 proc. W tym samym czasie przybyło ocen negatywnych – z 7 proc. w marcu 2019 do 17 proc. w lutym 2021. 

W świetle marcowego raportu NBP o wyższym niż wcześniej zakładanym wzroście inflacji, w debacie publicznej rozpoczęła się właśnie dyskusja na temat rewaloryzacji świadczenia 500+ do kwoty 600 złotych. Jak te informacje wpłyną na ocenę programu przez społeczeństwo? Czas pokaże.  

Dodaj komentarz

Dodatki ślubne

Dodatki do sukni ślubnej

Dodatki do sukni ślubnej Dodatki do sukni ślubnej są nie mniej ważne niż sama sukienka. Dlaczego? To od nich zależy, jak będzie wyglądała ostateczna stylizacja ślubna. Wyobraź sobie długą koronkową...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general